•   Aralık 8, 2015

Adele’nin şarkısına uzman yorumu

Ahmet Kaya’nın ‘Acılara Tutunmak’ şarkısının Adele’nin son albümü ‘25’ te yer alan ‘Million Years Ago’ya olan benzerliği sosyal medyayı salladı. Herkes Adele’nin bu şarkısını Ahmet Kaya’dan aldığını, şarkıya İngilizce söz yazarak birkaç nota değişikliğiyle piyasaya sürdüğünü söyledi. Ünlü şarkıcının yeni hit’i “Hello”da da birlikte çalıştığı Greg Kurstin ile hazırladığı “Milyon Years Ago” hakkında dün Twitter’a yorum yağdı.

KONUYA UZMAN BAKIŞI

Müzik davalarında bilirkişi olarak yer alan Metin Özülkü, bu benzerliğin sıradan bir tesadüf olduğu görüşünde. “Evet, ikisi de birbirine hissiyat ve duyum olarak çok benziyor. Fakat bana kalırsa bu sadece sıradan bir tesadüf. Çünkü müzikte çeşitli armonik kalıplar var.

Foto: Bülten, Magazin arşiv

Foto: Bülten, Magazin arşiv

Ve burada aynı armonik kalıp içinde yapılmış iki besteden söz ediyoruz. Araştırırsanız dünyada bunlara benzer daha pek çok şarkı bulabilirsiniz. Dolayısıyla Amerikalı bestecinin, Ahmet Kaya şarkısından esinlendiğini ya da çaldığını iddia edemeyiz. Bu sıradan bir melodi. Ahmet Kaya’nın ki de orijinal bir şarkı değil.”