•   Eylül 29, 2014

Yemek için değil farklı bir deneyim için

ESER AKGÜL-SÖZCÜ

 

Alaçatı’nın eylülü bir başka. Gezdiğiniz yerlerin daha çok keyfini çıkarıyor, havasını daha iyi soluyorsunuz. Sokaklarındaki renkli ayrıntıların daha çok farkına varıyorsunuz.

 

Bir yer var ki Alaçatı’da, bu ayrıntılardan biri muhteşem bir deneyim için sizi çağırıyor. Değirmen Dağ Mevkii’nde size yemek yerken bambaşka deneyimler yaşatan bir yer: Alancha. Alancha bahçelerde, ormanda ağaçlar arasında kalan çimenlik bölge anlamına geliyor.

 

alancha-sunum-1Burada baharatları kendileri üretiyor, yemeklerin sunulduğu tabakları kendileri tasarlıyorlar. Sunumları hazırlarken her ayrıntıya önem veriyorlar ve sizi bir yemek menüsü yerine bir şiirle karşılıyorlar. Bütün ayrıntıları anlatmak imkansız; yemek yapmada ve sunmada Anadolu’yu kendi yaratıcılıkları ile harmanlayıp size bir yemek tarihi anlatıyorlar her seferinde. Her yemek geldiğinde o yemeğin masaya gelene kadar ki hikayesi anlatılıyor. Önünüze gelen tabağın içindekilere bakıp ne olduğunu anlamanız zor hem zaten ne olduğunu anlasanız bile nasıl bir tat verdiklerini tahmin edemiyorsunuz. Kendi adıma yemek fotoğrafları çekip sosyal medyada paylaşmak bana çok uzak bir duygu olmasına rağmen buradaki her yemeğin fotoğrafını çektim diyebilirim. Çünkü hepsi gerçekten bir sanat eseri inceliğinde hazırlanmıştı.

 

Alancha’nın yaratıcısı Kemal Demirasal, birbirinden farklı alanlarda kendini beslemiş bir şef. Sörf şampiyonu olmuş, işletme okumuş Demirasal’ın şefliğinin ve yakında İstanbul’a da bambaşka lezzetler katacak Alancha’nın hikayesi şöyle;

 

kemal-demirasalÜniversitene nasıl karar verdin?

Liseden mezun olup üniversite sınavına girdiğimde yıl 2001’di. Üniversiteleri gezdim. O sırada İzmir’de ilk defa bir vakıf üniversitesi kuruluyordu. İstanbul’a gitmeyi de düşündüm ama gelip görünce İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin imkânlarını beğendim. Alaçatı’da sörf yaptığım için de yakınlığı avantajdı. Sonraki yıllarda bu avantajı çok yaşadım, sörften çıkıp sınava giriyordum.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi eğitimi size ne kazandırdı?

Aradan bunca zaman geçtikten sonra bakıyorum da bir üniversitede akademik kazanımlardan daha çok çevre ve yakınlarında kimin olduğu daha önemli geliyor. Bu faydayı hep gördüm. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde edindiğim çevremin iş yaşamımda katkısını yaşadım.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde girişimcilik vurgusu kuruluşunun ilk yıllarından itibaren vardı. Henüz öğrenciyken iş hayatına atılmıştım, ithalat ihracat yapıyordum. Aynı zamanda yükseköğretimimi sürdürdüm. Akademisyenlerimiz girişimci olmamı hep desteklediler.

 

Şirketiniz hangi alanda faaliyet gösteriyordu?

Spor malzemelerinin ithalat ihracatını yapıyordum. 2004’te Mygaİthalat İhracat Limited Şirketini kurdum. Detaylandırmak gerekirse sörf ve su sporları malzemelerinin ithalat ve ihracatı üzerinde odaklanmıştık. Şirket halen devam ediyor ama 2007 yılında şirketten ayrıldım. Kariyerimi değiştirmeye karar verdim.

 

Kariyeriniz hangi yöne değişti?

Gastromiye kaymak istedim.

 

Neden böylesine çok farklı bir alana yöneldiniz? Gastronomi içinde neyi barındırıyordu?

Meslek olarak işe yemek yapmak olarak bakmıyorsan, yukarıdaki farklı bir noktadan bakıyorsan içinde çok fazla kısım var; üretim, finans, müzik, hukuk, sanat, tasarım, araştırmacılık, seyahat, halkla ilişkiler… Proaktif olmamdan dolayı(yani farklı işleri başarılı bir şekilde aynı anda yapabildiğim için) gastronomi beni cezbetti. Farklı alanları birleştirebildiğim bir meslek. İstediklerimin, ilgi alanlarımın hepsi toplanıyor içinde.

 

alancha-sunum-670

 

Sadece karar vermekle gastronomiye adım atılmıyordur. İlk adımların neydi, nasıl bir hazırlık süreci yaşadınız?

Çok okumaya ve pratik yapmaya başladım. İlk etapta Alaçatı’da Barbun’u açtım. Mesleğe yeni girip arada halletmem gereken tecrübe kısmı için yoğun olarak uğraştım. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde edindiğim analitik düşünce yapısı çok işime yaradı. Kendime akademik bakış açısına sahip Gastronomi üzerine ciddi bir kütüphane kurdum. Gastronomi konusundaki Fizik, Kimya ve Psikoloji üzerine yoğunlaştım.

 

Dünyanın En İyi 50 Restoranı (TheWorld’s 50 Best Restaurants) listesine ilgi duydum. Gastronomiye bilimsel açıdan yaklaşıyorlar, gastronomi nereye gidiyor, diye bakıyorlar. 30 bölgede her birinin altında da 30 jürisi olan bir yapı. Toplamda 900 kişilik jüri var. Son 5 senedir buradaki restoranları dolaşıyorum.

Geziyorum ve okuyorum.Buralarda kazandığım deneyimlerden yeniden ilham kazanıyorum. Bunları pratiğe döküyorum, yaptığım işi deneyime dönüştürüyorum.

 

Barbun’dan sonra bir restoran daha doğdu. Yeni restorana nasıl karar verdiniz?

Tüm bu anlattıklarımı yaparken Anadolu mutfağınıglobal gastronomiye nasıl taşırız, diye düşünüyorduk. BöylelikleAlancha Restoran doğdu.

 

alancha-icAlancha’nın hep farklılığı ön plana çıkıyor. Alancha neden farklı?

Alancha, aslında deneyim odaklı, akademik düşünen, kendini tekrar etmeyen bir yapı üzerine kuruldu. Amaç, yemek yapmaktan ziyade Anadolu Mutfağını tekrar ele alıp global gastronomide bir değer haline getirmek. 2013’te Alancha’yı kurdum. Alaçatı, çok gözde ve cazip bir turizm alanı ancak biz merkezdeyken sesten, kalabalıktan uzakta bir nokta belirledik. Misafirlerin deneyime odaklanabilecekleri, Değirmen Dağı’nı tercih ettik.

 

Anadolu Mutfağı nasıl farklı olabilir?

Tarihi araştırmalar yapıyoruz. Anadolu Mutfağında tarihin yansımalarını izliyoruz. 12 bin yıl önce buğdayın işlenmesiyle birlikte yerleşik hayata geçiliyor ve bu Anadolu’da oluyor. Sonrasında tarım başlıyor. Medeniyetler kurulmaya başlanıyor. Mısırlılar, Araplar, Lübnanlılar, Persler, Fenikeliler, Selçuklular, Giritliler, Antik Yunanlılar, Molokanlar, Osmanlılar ve Türkler bütün bu medeniyetlerin savaşları, yaşanmışlıkları harmanlanmış. Sonra da kültürler arasındaki sonuç olarak Anadolu Mutfağı ortaya çıkıyor. Anadolu Mutfağının simge yemeklerinden biri olan Soğan Yahnisi’ninhikâyesi ilginçtir.Büyük İskender, Balkanlar’dan Persleri istila etmeye gidiyor. Geçtiği yer Anadolu…O dönemin Pers yazıtlarına, bakıyorsunuz, yahniden bahsediliyor. Toprak kapta piştiği ve toprak kabın yemeğe farklı bir rayiha verdiği anlatılıyor. İskender’in askerleri, Perslilerden, Soğan Yahnisini öğreniyorlar. Anadolu’dan geçerek, Balkanlara dönüyorlar. Bu arada Soğan Yahnisi, Anadolu’nun bir yemeği haline geliyor. Bunun gibi çok sayıda etkileşim ve yemek doğuyor. Anadolu Mutfağını anlamak için Anadolu’nun politik tarihine bakmak gerekiyor.

 

Anadolu Mutfağını nasıl yorumluyorsunuz? Neyini kullanıyorsunuz?

Yaptığımız yemekler, Anadolu yemekleri değil. Ya teknik veya malzeme olarak var, ya da politik tarih yansıtılıyor. Bize gelip İmam Bayıldı yemiyorsunuz. Tandırın örneğin tekniğini kullanıyoruz.

 

İnsanlar ne yaşasın istiyorsunuz?

Gecenin sonunda misafirlerimizin ‘yemek güzeldi’ demelerinden daha çok ‘güzel bir deneyim yaşadık’ demelerini önemsiyoruz.

 

kemal-demirasal-alancha

 

Alancha’nın efsane bir menü kartı var. Neden misafirlerinizi ne yiyecekleri konusunda bilgilendirmiyorsunuz da bir şiir okutuyorsunuz?

Restoranın ilk kuruluşunda düşündük. Yaptığımız işin dünyada örneği var ama Türkiye’de çok az örneği var. Ne yiyeceklerini bilmedikleri için tedirgin olabilirlerdi. Yeniliğe açık olmalarına, kendilerini değişime izin verecek bakış açılarını hazırlamaya, rutinin dışına çıkmalarına olanaksağlayacak bu şiirin misafirlerimize iyi geleceğini düşündük.

 

Alancha’ya gelince ne oluyor? Nasıl bir deneyim yaşanıyor?

3 saatlik bir deneyim yaşatıyoruz. Tek menü var. Anadolu Tadım Menüsünüservis ediyoruz. Yalnız öncelikle misafirimizin intoleransı, alerjisi var mı, bunu öğreniyoruz. 20 çeşit tadım yaptırıyoruz daha sonra. Hiç tatmadığınız 20 farklı tabak geliyor. Her birinin hikâyesini anlatıyoruz, servis yaparken.

 

Şef Masası diye bir seçenek var, restoranda. Bu masanın özelliği nedir?

Bazı misafirler, gastronomiyle yakından ilgili oluyor. Şefle konuşmak, üretime tanık olmak istiyorlar. Onları Şef Masası’na alıyoruz. Bu masaya ancak 4 kişilik misafir kabul edebiliyoruz. Baştan sona üretimi görüp, şefe istediklerini soruları soruyorlar.

 

Dünyadaki en iyi 50 restoranı içerisine girme yolunda ilerlediğiniz söyleniyor. Bu size ne kazandırır? Dünyanın En İyi 50 Restoranından biri olmak için nasıl bir süreç işliyor?

Önemli olan dünyanın en iyi 50 restoranının arasına girmek değil, sonuçta bu global gastronominin birliği. Bizim için önemli olan da Alancha ile Anadolu Mutfağını bu birliğin içinde gündemde tutmak. Bu bir yarış değil aslında. Kime göre ve neye göre ilk 50 sıralanıyor? Bir kriteri yok ama konu dünyada bu alanda düşünen, emek harcayan insanların birlikteliği içinde Anadolu Mutfağı ile gündemde kalmak.

 

Hedefler, Kemal Demirasal’ı ve Alancha’yı nereye götürecek?

1 Aralık’ta İstanbul’da yeni projemiz devreye girecek. Alancha’nın ikinci yerini İstanbul’da açıyoruz. 5 yıllık plan içerisinde de Çiftlik Projemiz, Özel Catering Projemiz ve yurt dışı projemiz devreye girecek. Çiftlik Projemizde; organik tarımla tedarik zincirimizi kendi içimizde sağlayacağız. Özel Catering Projemizde, çok üst düzey, butik ve limitli kapasiteye sahip bir catering anlayışı olacak. Yurt dışı projemizde ise Anadolu Mutfağını yansıtabildiğimiz bir restoran anlayışını yurt dışındaki gözde kentlerden birisinde hayata geçireceğiz.

 

soguk-bugdas-asiBir de sizin için bir tarif istedik. Muhteşem bir tat çıkacağına emin olun. Belki fümeleme dolabınız yok ve olmayacak ama Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesine mutlaka bir gün girecek Alancha’dan bir tarif  elinizde bulunsun. Afiyet olsun…

 

Fümelenmiş Buğday Aşı

Buğday ve Nohutlar Haşlanır.

Fümeleme dolabında 30 dakika Fümeleme İşlemi Yapılır.

Yoğurt Çırpılır.

Yoğurdun içine kahverengi tavuk suyu ve esmer tereyağı eklenir

Fümelenen Buğday ve nohutlar yogurdun içine karıştırılarak dolaba kaldırılır.

Sezon baharatları su, sirke ve yağ ile robotta çekilir, süzülür.

Soğuk Buğday aşı, baharat suyu ile servis edilir.