•   Aralık 30, 2015

Başa sar tekrar et mi, yeni yıl mı?

ŞIK Hayat’a tarifleri ile lezzet katan Fevziye Sürmeli yeni yılınızı kutluyor.

 

sezar

 

YAŞASIN YENİ YIL

Sosigenes’in buluşuyla, Sezar’ın emriyle yaşayıp gidiyoruz işte…
fevziye-sürmeli-foto21. yüzyılın İstanbul’unda neyin ne olduğunu bilmeyen halkıma inat, Antik Roma’da bir yılın 365 gün 6 saat sürdüğü bilinmektedir. Bir yıl, Venüs, Mars, Terminus (gençlik) ve Luventus (yaşlılık) diye yaşanmaktadır. Gel gelelim bizim Julius Sezar, bu dört ayı az bulur ve Mısırlı Astronomi Bilgini Sosigenes’e emir verir. Komşu Mısırlı çalışır çabalar ve işte bugünlere dek gelen 12 ay bulunmuş olur. Ayların isimleri ve o dönemde bu nedenle edilen kavgalara girecek olursak, günün anlamını kaçırırız. Ben size başka zaman detaylı, hikaye tadında anlatırım.
BAŞA SAR TEKRAR ET Mİ, YENİ YIL MI?

 

“Yeniden bir umutla” başlanan
İlla mutlaka içkinin dibine vurduran, dilek tutturtan
Bir gün bile olsa dertlerden arındıran
Her şeye rağmen, bilinmez olduğu için umutlandıran
Her insanı yeniden ayağa kaldıran, hayata merhaba dedirtecek  dürtükleyici.
Hatırlatma: Hayat yemek gibidir, çok uğraştırır, yapılan yemek lezizse şarkılar söyletir.
Bir zamanlar evimizde Yeni Yıl gecesi için heyecanla günleri saydığım doğrudur. Ama şimdi yılbaşı gecesi bile yeni yıla girme kıpırtısının olmadığı zaman… Eskiden bando mızıkayla karşıladığım, şimdi ise “bu da geçer “ arabeskine bağladığım zaman. Evet yaşlanıyorum.
Şaka yahu şaka… Yaşamak her şeye rağmen penceredeki buğuya güneşi çizebilmektir.(Kim demişse ruhuna sağlık)

 

yeni-yil
Dünyadaki en güzel hareketlerden birisi sevgi hareketi, diğeri de eğlenme hareketi. Nerede hareket orada bereket diyen canım insanıma aynen katılıyor, bisküvi gibi, süt gibi raf ömrü kısa olmadığı için 365 gün 6 saatte tükettiğimiz eski yılımızdan kurtulma, lati latif, leziz ve mmmmmm nidaları atacağımız tertemiz bir 2016 yılı eğlence planını açıklıyorum.
Mümkünse bu yıla girmeyelim, hep girecekmiş gibi eğlenelim, içelim. Koskocaman sofralarda, “çile bülbülüm” Allah’larını inletelim. “An beni bir koz (ceviz) ile, o da çürük çıksın” diyen atalarımızın hatrına sevdiklerimize minik hediyeler alalım. Kadınlar kırmızı rujlarını sürsün, kırmızı don ritüelleri için hazırlık yapsın. Erkekler sinekkaydı ile mis gibi traş losyonlarını sürünsün. Kar yağarsa kardan adamın havuç burnu yensin. Kendi yolculuğunuza çıkın. Yürümekle varılmaz, ama varanlar en güzel masalara, yemeklere, mezelere yürüyenlerdir.

 

mezeler
Napıyoruz Yılbaşı Masasında Hacı?
Kutlama ve muhabbet masalarını hazırlamaya hiçbir zaman üşenmedim. Beni yormaz aksine bu sofraları kurmaktan keyif alır, güzelde hazırlarım. Dostlarımla saatlerce oturabileceğim masalardır. Masamızın olmazsa olmazları da mezeler, ara sıcaklar, kestaneli pilav ve tabii ki hindidir. Klasik geleneksel aslan sütümüzden gayrı da tüketeceğimiz çok güzel kokteyller, mideye nefaset, ruha cesaretle, Zeki Müren’e, Müzeyyen Senar’a eşlik etmeyi sağlar.

 

kokteyl
Bisikletten düşmemek için pedalı sürekli çevirmelisiniz. Hayata tutunmak için de sürekli bisiklete bindiğinizi düşünün.
Yeni Yıl Gecesi tariflerimize geçmeden önce;
2016 ikibinonaltı, üstü farketmez büyük aşklar, tarçınlı kekler, sicak şaraplar, yağmurda romantizm, kalabalık pazar kahvaltıları, huzurlu mutluluklar, nice mutlu yıllar”

 

fevziye-tarif-21