•   Eylül 27, 2014

Bel ve basenin mükemmel dengesi

Yasemin Candemir – yasemin@sozcu.com.tr

 

Geniş ve yağlı basenler düzleşmiş popo ve erkeksi kalın bel çevresi yaşadığımız coğrafyadaki kadınların kronik estetik sorunu…

 

Kıskanılacak vücut için yapılacaklar!

Silikon protez dışında ikinci bir yöntem olarak yağ aşılama yöntemi ile bel basen ve karından alınan yağlar özel bir işlemden geçirildikten sonra popo büyütme için kullanılabiliyor. Bu operasyonun avantajı aynı anda bel basen incelirken popo büyütülüp gençlikteki durumuna getirilebiliyor. Ülkemizde pek çok kadın bu yöntemi tercih ediyor. Günümüzde oldukça başarılı sonuçlar alınıyor.

 

Lipoliz yöntemi

Silikon protez uygulaması genel ya da lokal anestezi altında popo kası altına özel bir silikon yerleştirerek gerçekleştiriliyor. Hastanın vücut şekline göre silikonun büyüklüğünü belirliyoruz. Ortalama 1.5 saatte yapılan popo dikleştirme operasyonunda izler kalça yanakları içinde gizleniyor. Hasta üç dört günde işine dönebiliyor. 3 ila 6 ay içinde tam iyileşmesi gerçekleşiyor ve dolgun, sıkı, dik, kıvrımları doğal görünümlü bir popoya sahip oluyor. Eğer hastanın poposu çok yağlı ise poponun üst ve alt kısmına dağılan yağlar kalıcı olarak lazer lipoliz yöntemiyle alınıyor.

 

Kalıcı olarak yok ediliyor

İdeal vücuda sahip olmak için tek başına popo dikleştirme operasyonu yetersiz kalıyor. Dolgun ve dik poponun kendini tamamen göstermesi için basenlerdeki, beldeki ve bacaklardaki fazla yağları yok etmek, yeni görüntüyü desteklemek gerekiyor. Bunun için bu bölgelerdeki fazla yağlar yine lazer lipoliz ile tek seansta kalıcı olarak izsiz bir şekilde yok ediliyor.

 

Türkiye estetik konusunda çoğu Avrupa ülkesinden bile daha ilerde. Hatta öyle ki, yurtdışından estetik turizmi için gelen çok sayıda hastaya ev sahipliği yapılıyor. En çok talep görenlerden biri de hiç kuşkusuz kişinin vücut yapısına göre uzun süre tasarlanarak yapılan popo, bel ve basen estetiği. Doç. Dr. Tayfun Türkaslan’la bu mükemmel dengenin nasıl sağlanacağını konuştuk.

 

Basen ve çevresi kadın için neyi ifade eder?

Kadın fiziğini oluşturan en önemli kısım, bel, popo ve basen üçgenidir. Moda sektörü dahi bu bölgeleri dikkate alarak tasarımlarını yapar. Estetik ölçülere sahip sıkı, dik, dolgun ve yuvarlak hatlara sahip popo yapısı ve çevresine sahip kadın daha mutludur. Vücuduyla gurur duyar.

 

Estetik ve güzel bir vücuda sahip olmak için sadece estetik yeterli midir?

Popoyu tek başına ele alamayız. Çünkü ona komşu basen ve bel bölgesi, bacaklar vardır. Ve bütün bu bölgeler vücutta ilk yağlanan, kilo alan bölgelerdir. Üstelik popo ve çevresindeki yağlanmalar diyet ve spora karşı son derece dirençlidir. Kısa sürede kolay kolay yok olmazlar, olsalar bile yağlanma aynı bölgede tekrar başlar. Popoya yapılacak müdahale planlanırken, en başarılı sonucu almak için beli inceltmek, basen ve bacaktaki fazla yağları yok etmek gerekir.

 

Estetiği neler bozar?

Kadınların en sık dile getirdikleri şikayetler nedir?

Birçok kadın, poponun bacakla olan sınır kıvrımlarının kaybolmasından, popo üstünde ve yanlarında fazla yağların olmasından, düzleşmiş, kare şeklinde, sarkık, dokusu gevşemiş, simetrik olmayan eklinden şikayetçi.

 

Estetik ölçüleri en çok neler bozuyor?

Genetik faktörler, yani ailesel yatkınlık, yaşlanmayla birlikte doku kaybı ve cilt kalitesinin bozulması, yerçekiminin sarkmaya olan etkisi, doğum sonrası alınan fazla kiloların popo çevresini sarması, egzersiz yapmamak, sık kilo alıp vermek estetiği bozan en önemli nedenler.

 

İdeal vücut özellikleri nasıl?

Her kadının arzu ettiği, kıskanılan estetik oranlara sahip popo özelliklerinin belli başlı kriterlerini şöyle sıralayabiliriz: Bacaklar üzerinde dik duran, bacaklar ile sınır kıvrımı belirgin, ince bir bele çevresine yumuşak bir kavisle birleşen, üst bölgesi arka ve hafif yana doğru bombe yapan, yanlardaki basen görünümü minimuma indirilmiş özelliklere sahip bir kalça, ideal popo şeklidir. İdeal popo yapısı, kısa boyu ya da kısa bacakları dahi daha uzun gösterir.