•   Kasım 27, 2014

Büyük göğüsler psikolojiyi bozuyor

Yapılan bir araştırmaya göre, asimetrik ya da aşırı büyük göğüslere sahip olmak genç kızların psikolojisini bozuyor.

 

Boston Çocuk Hastanesi’nde, genç kızlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre göğüsleri aşırı büyük olan ya da asimetrik olan kızlar ilerleyen yaşlarda mutlaka estetik operasyon olmak istiyor. Genç kızların bunu istemesinin sebebi de psikolojilerinin kötü etkileniyor olması.

 

buyuk-gogus-300

 

Yapılan çalışmada, asimetrik göğüslere sahip olan genç kızlar, bunun ruh hallerine zarar verdiğini ve özgüvenlerinin yaşıtları olan diğer kızlardan daha kötü durumda olduğu ortaya çıktı. Ayrıca araştırmanın ilk ayağında bu etkilerin, aşırı büyük göğüslere sahip genç kızlarda da görüldüğü belirtildi.

 

Kadınların büyük göğüs istemeyişinin nedenleri

 

Kahkaha göğüs dekoltesini genç tutuyor

 

Bu genç kızlarda yeme bozukluğu da görüldü

 

Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Brian Labow, “Bu sonuçlar hastaların asimetrik memeye sahip olduğunda psikolojilerindeki kötü etkiyi ortaya koyuyor” dedi. Yaşları 12 ile 21 arasında değişen 59 genç kız üzerinde yapılan çalışmada, genç kızların yüzde 40’ında bir çeşit meme sorunu vardı. Sonuçlarda bu genç kızların yeme bozukluklarına da sahip olduğu görüldü.

 

Standart ölçülerin dışındaki büyüklükte göğse sahip kadınlar günlük hayatta kısıtlanıyor. İri göğüsler kadınlarda psikolojik travmaya neden olmanın yanı sıra kamburlaşma gibi fiziksel olarak da sorunlara yol açabiliyor.

 

buyuk-meme-gogus-71

 

Büyük göğüslerin kadınların yaşam kalitesini düşürdüğünü belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Sivri, “Büyük göğüs, boyun ve sırt ağrısından tutun da kişinin istediği kıyafeti giyememesi, göğüslerini saklamaya çalışması gibi birçok sağlık ve psikolojik problemleri beraberinde getiriyor” dedi.

 

 

Sivri, göğüs ölçülerinin ideal sınırlar dışında olmasının kadınlarda önemli bir estetik kusur olarak görüldüğünü söyledi. Son zamanlarda göğüs küçültme ve toparlama ameliyatlarına olan ilginin artış nedeninin, bu operasyonun keyfi bir ameliyattan daha çok zaruri bir hale gelmesinden kaynaklandığını belirten Op. Dr. Sivri, “Göğüslerin büyük ve sarkık olması, sadece kadının estetik görüntüsünü bozmuyor, bunun yanında boyun, sırt ağrısına ve kollarda uyuşmaya neden oluyor. Büyük göğüslerin vücudu öne doğru çekmesine bağlı olarak kamburlaşma başlıyor, memenin alt kıvrımının terlemesiyle pişikler ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

 

Sütyen takmak göğüslere zarar veriyor mu?

 

 

Büyük göğüslerin kadınların psikolojisini de olumsuz etkilediğini ifade eden Op. Dr. Sivri, şunları söyledi: “Büyük göğüslü olan kişilerde, göğüslerini sürekli gizlemeye çalışmak gibi bir davranış bozukluğu gözleniyor. Toplumda bakışların sürekli kendilerinde olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden kambur durmaya başlayan ve zamanla kamburlaşan kişi, dışarıdan bakıldığında da kendine karşı güvensiz bir görüntü sergiliyor. Tabi bu şikayetler göğüslerin büyümeye başladığı ve belirginleştiği ergenlik yıllarında başladığını söyledi.