•   Kasım 28, 2014

Çarpık dişleri düzeltmek daha kolay

Ağızda belirgin olarak gözükmeyen, ergonomik şeffaf plaklar çarpık dişlerinizi düzeltmek için bahane bırakmıyor.

 

Dent Suadiye Diş Kliniği’nden Ortodonti Uzmanı Dr. Ahmet Pınar ve Dr. İlker Arslan bize estetik tüm kaygıları gideren tel kullanılmadan çarpık dişleri tedavi eden Invisalign yöntemi hakkında bilgi verdi.

 

Çoğunlukla genetik sebeplerden kaynaklanan ve erken yaşlarda düzeltilen çarpık dişler; her yaşta düzeltilebiliyor ancak uzun tedavi süreci ve diş tellerinden kaynaklı estetik kaygılar yetişkinleri bu tedaviden uzak tutuyor. ‘Telsiz Invisalign’ denen ve Türkiye’de de uygulanmaya başlanan bu yöntem hakkında Dent Suadiye Kliniği’nden Ortodonti Uzmanı Dr. Ahmet Pınar ve Dr. İlker Arslan verdi.

 

dis-teli-ortodonti-400

 

18-24 AY TEDAVİ DEVAM EDİYOR

 

Tel ve braket kullanılmadan yapılan tedaviye Invisalign yöntemi adı veriliyor. Bu yöntemi ve tedavi sürecini anlatır mısınız?

 

Invisalign yöntemi, çapraşık dişleri düzeltme amacı ile dişlere takılan, çıkarılabilir, ağızda belirgin olarak gözükmeyen bir seri şeffaf düzeltici plaklarla, braket ve teller kullanılmadan dişlerin düzeltilebilmesini sağlayan bir sistemdir. Şeffaf düzelticiler 3 boyutlu özel bilgisayarlı sistemler yardımıyla hastanın diş yapısına birebir uygun olarak modellenirler.

Invisalign yönteminde her bir düzeltici plak yaklaşık 2 hafta boyunca kullanılır. 2 hafta sonra yeni bir düzeltici takılır. Bu yeni düzeltici ile eskisi arasında dişleri daha düzgün hale getirici küçük farklılıklar bulunmaktadır. Bu süreç adım adım ilerlemektedir. 6 hafta arayla ortodonti uzmanınız yapacağı muayene ile tedavi sürecini yönlendirecektir.Tedavi süresi dişlerdeki çapraşıklık miktarına bağlı olarak 9-15 ay arasında değişmektedir. Bu dönemde yaklaşık 18-30 adet şeffaf düzeltici plak kullanılır. Tellerle ve braketlerle yapılan klasik ortodontik tedavi ise 18-24 ay sürmektedir.

 

teeth-71

 

DİŞ TELLERİNE GÖRE DAHA ESTETİK

 

Bu yöntemin telle yapılana oranla ne gibi bir üstünlüğü söz konusu?

 

Invisalign yönteminin klasik tel ve braketlere göre en önemli avantajı estetik üstünlüğüdür. Düzeltici plaklar tamamen şeffaftır ve fark edilmesi oldukça zordur. Bu durum özellikle ortodontik tedavi yaptırmak isteyen ancak braket ve tellerin görüntüsü sebebiyle tedaviyi erteleyen yetişkinler arasında İnvisalign’ın popülerliğini artırmaktadır.
Invisalign’ın diğer bir üstünlüğü ağız hijyeninin sağlanmasının daha kolay olmasıdır. Yeme-içme konusunda klasik ortodontik tedavide olan kısıtlamalar İnvisalign’da yoktur. Çünkü yemek yerken ve sıcak içecekler tüketilirken zaten çıkarılmaktadır. İstendiğinde ağızdan çıkarılabilir, fırçaladıktan sonra tekrar takılabilir.

 

8-teeth

 
Invisalign yönteminin diğer bir avantajı ise tedavi süresinin ve tedavi sonucunun önceden bilinebilmesidir. Klasik ortodontik tedavide ise tedavi süresi hastaya ve hekime bağlı olarak değişkenlik gösterebilir ve net süre vermek çok mümkün değildir.
Invisalign yönteminde sabit tellerle karşılaştırıldığında yaşanması muhtemel “alışma dönemi” çok daha rahat geçirilir.

 

INVISALIGN HANGİ YAŞTAN İTİBAREN UYGULANABİLİR?

 

İnvisalign yöntemi tüm süt dişleri düşüp yerine daimi dişlerin geldiği 12 yaşından itibaren başarıyla uygulanabilir.

 

DİŞLERİN ÇARPIK ÇIKACAĞINI NEREDEN ANLAYIP NASIL BİR ÖNLEM GELİŞTİREBİLİRİZ?

 

Dişlerin çapraşık çıkabileceğinin bazı belirtileri vardır, örneğin süt dişleri çok düzgün olan ve dişlerin arasında aralıklar olmayan çocuklarda daimi dişlerin çapraşık olabileceğini söyleyebiliriz. Özellikle anne veya babadan birinde ortodontik bir sorun varsa çocukta bu yönden risk grubundadır. Ancak bu durumun tespiti için panoramik röntgen değerlendirmesi gerekir.

 

DİŞLERİN ÇARPIKLIĞI İLERİ YAŞLARDA DA TEDAVİ EDİLİYOR MU, YOKSA ARTIK DİŞLER İYİCE OTURDU, İŞ İŞTEN GEÇTİ DİYE İNSANLAR INVISALIGN TEDAVİSİ UYGULAMAK İSTEMİYOR MU?

Dişleri ilgilendiren çapraşıklık ve uyumsuzluklar her yaşta ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Ortodontik tedavinin yaşı yoktur. Son yıllarda ortodontik tedavi gören her beş hastadan birinin 21 yaş ve üzeri olduğu belirlenmiştir.

 

ORTODONTİK TEDAVİ SÜRECİNİ YASAMAK İSTEMEYENLER BUNA ALTERNATİF OLARAK PROTEZ DİS VB. UYGULAMALAR MI YAPTIRIYOR?

 

Ortodontik tedavi sürecini uzun bulan az sayıda yetişkin hasta köprü veya porselen lamina yöntemleriyle tedavi seçeneğini tercih edebilmektedir.

 

1-teeth

 

HANGİ DURUMLARDA ORTODONTİK TEDAVİYE ERKEN YAŞLARDA BAŞLANMALIDIR?

Her çocuk 7 yaşına geldiğinde bir ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Sorunlar erken teşhis edildiğinde erken alınabilecek küçük önlemlerle sorunlar oluşmadan veya büyümeden tedavi edilebilir. Çenelerin pozisyonunu ilgilendiren bir sorun varsa yani alt çene veya üst çene önde veya geride ise erken yaşlarda (8-12 yaş arası) tedavi gerekir, bunun dışındaki durumlarda yaş faktörü önemli değildir, ortodontik tedavi her yaşta başarı ile uygulanabilir. Çapraşıklık miktarı çok önemli değildir. Dent Suadiye’de 65 yaşında hastalara da 8 yaşındaki hastalara da çarpık diş tedavisi uygulamaktayız.

 

DİŞ ÇARPIKLIKLARI BAŞKA HASTALIKLARA SEBEP OLUR

 

DİŞLERDEKİ TEDAVİ EDİLMEYEN ÇARPIKLIKLAR BAŞKA RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLUR MU?

Dişlerdeki çapraşıklıklar diş çürükleri başta olmak üzere birçok diş ve diş eti sorununa sebep olurlar. Özellikle birbirine komşu iki çapraşık dişin arasındaki bölgede diş çürüğü görülme ihtimali yüksektir. Bunun yanında uzun vadede dişi destekleyen kemikte de erime görülmektedir, sapasağlam ve çürüksüz dişler kemik desteğini kaybedince sallanmaya başlayıp kendiliğinden düşebilmektedir.

 

DİŞ ÇARPIKLIKLARI %80 GENETİKTİR

 

ÇARPIK DİŞ SORUNU DOĞUŞTAN MIDIR, DİŞLERİN YANLIŞ KULLANIMINDAN MI KAYNAKLANMAKTADIR, SEBEBİ NEDİR?

Dişlerdeki çapraşıklık % 80 genetik sebeplerdendir, bunun yanında süt dişlerinin zamanından önce çekilmesi, ağızdan nefes alma, parmak emme, uzun süreli yalancı emzik kullanımı, 20 yaş dişleri, yatış şekli ve bazı beslenme bozukluları dişlerde çapraşıklığa sebep olabilir. Özellikle süt dişlerinin erken çekimi gerekiyorsa mutlaka alttan gelecek dişin boşluğunu korumak amacıyla “yer tutucu” uygulanmalıdır.

 

HAMİLEYKEN EKSİK/YANLIŞ BESLENME VE İLAÇ KULLANIMININ BEBEKTE ÇARPIK DİŞE SEBEP OLMASI MÜMKÜN MÜDÜR?


Hamilelikteki beslenmeyle diş çapraşıklığı arasında bir bağlantı yoktur, ancak diş yapısının kalitesi dengeli beslenme ile artırılabilir. Özelikle gerekli kalsiyum ve minerallerin eksiksiz alınması bebeğin diş yapısının sorunsuz gelişiminde önemlidir.

 

BU YÖNTEMİ ÖZELLİKLE TERCİH EDEN BİR KESİMDEN SÖZ EDEBİLİR MİYİZ?


İnvisalign yöntemini daha çok işi gereği toplumla yoğun ilişkide olan ve klasik tel ve braketlerin sosyal hayatını ve iş hayatını negatif yönde etkileyeceğini düşünen avukat, doktor, öğretmen, işadamı, halkla ilişkiler uzmanı, sanatçı ve sporcular yoğunlukla tercih etmektedirler. En azından Dent Suadiye ağırlıkla Ortodonti ve estetik diş hekimliği konularında hizmet verdiği için bu tespitimizin yerinde olduğunu düşünüyoruz.