•   Aralık 14, 2015

Cilt güzelliği için sırt üstü yatın

Kırışıklıklar kadınların 30’lu yaşlardan itibaren korkulu rüyasıdır. Bu yüzden her kadın bilir ki güzelliğin anahtarı, sağıklı ve diri bir cilttir. Kırışıklıklara karşı savaş açmak için yapmanız gerekenleri Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Belma Şahin anlattı.

 

okuma-gözlüğü

 

OKUMA GÖZLÜĞÜ KULLANIN!

 

Gözleri kısmak gibi tekrarlanan her türlü yüz hareketi yüz kaslarının gereğinden fazla çalışmasına ve cilt yüzeyinin altında derin çizgi oluşmasına sebep olmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise güneş gözlüğü takılmasıdır. Güneş gözlüğü göz etrafındaki deriyi güneşin hasarından korur ve dahası gözlerinizi kısmanıza engel olur.

 

SİGARAUykunuzu yeterli derecede alın. Yeteri kadar uyku almadığınız zaman vücudunuz, cilt hücrelerini bozan ekstra kortizol üretimi yapar.  “yeterince dinlenin, böylece vücudunuz cildin daha kalın, daha “elastik” ve daha az kırışık olmasını sağlayan HGH – büyüme hormonunu daha fazla üretecektir”

 
Tütün ürünleri kullanmayın/Sigara İçmeyin. Bazı araştırmalar halen tartışmaya açık olsa da, her gün daha fazla çalışma sigara içmenin bilhassa cildin önemli bileşen maddelerinden olan kolajen ve elastin yapısını bozan enzim salgılayarak cildi yaşlandırdığını doğrulamaktadır. Kardeşler üzerinde yapılan çalışmalar sigara içen kız veya erkek kardeşlerin içmeyenlere oranla %40 daha fazla kırışıklığa sahip olduğunu bulmuştur.

 

UYKU POZİSYONU

 
Sırt üstü uyuyun. Bazı pozisyonların bir sonraki sabah cildin yüzeyinde aşınmaya sebep olan ve kalkar kalmaz kaybolmayan uyku çizgilerinin – kırışıklıklarının oluşumuna yol açmaktadır. Yan uyumak yanaklarınızda ve çenenizdeki kırışıklıkları arttırırken yüz üstü uyumak ise kaş hattınızda paralel çizgi oluşmasına sebep olur. Kırışıklık oluşumunu azaltmak için sırt üstü uyumanızı tavsiye ediyorum.