•   Kasım 25, 2014

Büyük şekiller çiziyorsa hiperaktif!

Hayal gücünün ve yaratıcılığın zirvesi olan çocukluk döneminde en sevilen faaliyetlerden biri resim yapmaktır. Kimi zaman neşelerini kimi zaman da sıkıntılarını kağıda dökerek iç dünyalarını resmeder çocuklar. Bu resimlerden sadece bir tanesine bakarak değil belki ama genel olarak hangi çizgileri ve hangi renkleri kullandığına bakarak onların psikolojileri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

onur-koksalSelçuk Üniversitesi’nde Eğitim Bilimleri Uzmanı olarak görev yapan Yar.Doç.Dr Onur Köksal tarafından Halide Edip Adıvar’ın velilerine yönelik seminer verildi. Seminerde çocuk resimleri yorumlama eğitiminin yanında anne-baba çocuk iletişimi eğitimi verdi.

 

Çocukların çizdiği resimler iç dünyalarını yansıtır

 

Her çocuğun engellenmediği sürece resim yapmayı sevdiğini belirten Onur Köksal, yapılan resimlerin çocukların hayat ve aile yapısıyla birleştiğinde anlam kazandığını asla bir iki resimle çocukların değerlendirilemeyeceğini belirtti. Yaklaşık 2 saat boyunca süren etkinlikte toplantıya katılan velilere çocukların yaptığı resimlerin ne anlama geldiğini, kullanılan renklerin hangi duygulara karşılık geldiğini anlatan Köksal, her resmin çocuğun içinin bir yansıması olduğunu vurguladı. Çocukların resim yapmaya teşvik edilmesini hatta anne babaların da resim aktivitesine ortak olmasının büyük bir yarar sağlayacağını belirten Köksal, “Çocuklar kendilerini ifade etmek istediklerinde konuşarak anlattıklarını zaman zaman anlaşılmadığını düşünerek hırçınlaşabilirler. Bu nedenle kendini özgür bir şekilde ifade edebildikleri en güzel yer resimleridir” dedi.

 

cocuk-resimleri-2

 

Kullanılan her rengin, her çizginin anlamı var…

 

Çocukların yaptığı resimlerin iç dünyasına açılan bir pencere olduğunu belirten Köksal, her resmin çocukla ilgili düşünüş biçimi ve yakın çevresiyle olan sorunları hakkında önemli ip uçları verdiğini belirtti. Köksal: “Kullandığı kâğıdın büyüklüğü, figürleri kâğıda yerleştiriş şekli, kullandığı renkler, hatta kalemini sert ya da ürkek kullanması bile ruh halini yansıtır. Dikkatli ve bu konuda bilgili bir gözlemci çocuğun yaptığı resmi inceleyerek ruhsal durumunu ve kişilik özelliklerini saptayabilir. Çocuk birey hangi rengi seviyorsa, resimlerinde o rengi fazla oranda kullanır. Okul ve okul öncesi dönemlerde çocukların kendilerini çizdikleri resimlerle ifade ettikleri, koyu renkli boyalarla çizilen resimlerin karamsarlığı, canlı renkli olanların ise mutluluğu yansıttığını söyleyebiliriz” dedi.

 

Siyah, kahverengi karamsarlık, turuncu dışa dönük

 

resim-yapmakResim sayfasının tamamını kaplayan çok büyük çizimlerin iç kontrol zayıflığı, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, korku ve saldırganlığı, küçük ebattakilerin ise ürkeklik ve içe dönüklüğü yansıtabileceğini belirten Onur Köksal, kullanılan renklerin de düşünce ve iç dünyalarını yansıtmada etkili olduğunu belirtti. Resimlerde kahverengi, siyah gibi koyu renkler ağırlıktaysa karamsarlığı, korkuyu, kırmızı renk iddiacılığı, saldırganlığı, pembe, sarı, turuncu gibi sıcak renklerin ise genellikle sevecen, uyumlu, işbirlikçi ve dışa dönüklüğü ifade ettiğini belirten Köksal seminerin sonunda Halide Edip’li miniklerin yaptığı ‘Aile’ temalı resimleri de inceleyerek velilerle interaktif bir etkinliğe de imza attı.