•   Kasım 20, 2014

Özgüveni düşük çocuklar internette

Çocukların internet ve bilgisayar kullanımı sıkça tartışılan bir konu. Fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu etkileyip etkilemediği, internet ve bilgisayar kullanma yaşı, oynanan oyunların ortaya çıkardığı psikolojik etkiler bu konulardan bazıları…Psikolog Meltem Özcüler, internetin çocuklar ve gençleri şiddet, öfke, cinsellik, rekabet öğeleri içeren oyunlar ve programlar aracılığıyla bizzat şiddeti uyguladığını ve onları yönettiğini vurguladı.

 

cocuklarda-ozguven

 

Özcüler yaptığı yazılı açıklamada, internet kullanım sıklığının her yıl gittikçe arttığının istatistiklerle ortaya konulduğunu ifade ederek, “İnternet kullanımının yüzde 80’i evden yapılmakta ve internet kullanımında erkeklerin sayıca üstün olduğu da belirtilmektedir.” dedi. Çağın en güçlü iletişim araçlarından biri olan internetin amacı doğrultusunda kullanılması halinde haberleşme, eğitim, eğlence gibi konularda kaçınılmaz durumda hayatın merkezinde olduğunu belirten Özcüler, ancak son zamanlarda internet kullanımının ‘ihtiyacı aşan’ bir nitelik kazandığının altını çizdi.

 

internet-ve-siddetÖzcüler, şu bilgileri paylaştı: “Bu durum giderek artarak özellikle çocuklar ve gençleri şiddet, öfke, cinsellik, rekabet öğeleri içeren oyunlar ve programlar aracılığıyla bizzat şiddeti uygulayan ve onu yöneten kişi haline getirmiştir. Akıl almaz hızla, merak ettiğimiz her konuya ulaştırabilecek kadar değerli olan internet, kontrol edilemediğinde düşmana dönüşüyor olabilir mi? Çocuğun belirli etkinlikleri çok daha fazla yapması, o konudaki sinir hücrelerini artırırken diğer farklı becerilerdeki sinir ağları zayıflar, bu da ilgi ve beceri gelişimini sınırlandırır. Beyinde görmeye ayrılan alan, diğer alanlara göre çok daha fazladır, haliyle bakmak dinlemekten çok daha kolay ve zevklidir. İnternetin renkli dünyası düşünüldüğünde tam da buna uygun bir etkinlik gerçekleşmiş olur. Çalışmalar gösteriyor ki internet ve bilgisayar kullanımı içe dönük ve özgüveni düşük kişilerde daha fazla. Çocukta da benzer yönde bir eğilim varsa, sanal arkadaşlıklar ve ödüller bu alandaki eksikliğini doldurabilir. Bilinen gerçekse, internetten elde edilen bilgilerin kontrol edilemez hale geldiği, sanal arkadaşlıkların ve grupların ise oldukça güvenilmez ve tehlikeli olabileceğidir.”

 

Çocuklarınıza nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çocuk davranışını değiştirmede ‘her zaman önce siz örnek olun’ sözünün ilk kural olması gerektiğini kaydeden Özcüler, açıklamasında şu tavsiyelerde bulundu:
-Kısa sürede, verimli şekilde ve gerektiğinde kapatabildiğiniz bir internet alışkanlığınız varsa, zaten çocuğunuz için en önemli yardımı yapmış olursunuz.

 

-İlkokul öncesi çocukların internet kullanımına ihtiyaçları yoktur. Bu nedenle ilkokul öncesi dönemde çocuğunuzun gelişimini destekleyeceğiniz programları bulup, bunları çocuğunuzla ortak kullanabilirsiniz.

 

-İlkokul dönemindeki çocuğunuzla bilgisayar ve internet kullanımının yarar ve zararları hakkında sohbet edebilir, ulaştığı bilgilerin her zaman doğru olmayabileceği, her türlü konuyu çekinmeden size sorabileceğini söyleyebilirsiniz. Yaş ilerledikçe, çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda bir internet kullanım kuralları oluşturabilirsiniz.

 

cocuklar

 

-Sınırlı zaman uygulaması, örnek olmak, ayrıca çocuğu motive etmek için ödül-ceza sistemi uygulanabilir.

 

-Çocuğun/gencin tüm boş vaktini bilgisayar karşısında geçirmesini engellemek için hem bireysel olarak yapabileceği sportif ve sosyal etkinliklerde bulunmasını desteklenebilir, hem de aile bireyleri ile olan iletişimini de artırmak için geziler, çeşitli hobiler, aile ortamında verilebilecek belirli sorumluluklar gerçekleştirilebilir.

 

-İnternet ortamında değil, gerçek ortamda arkadaşlıklar kurması ve sürdürmesi için gerekli ortamlar yaratılabilir. Eğer ilişki sürdürmekte zorlanıyorsa sebepleri araştırılabilir, aile içinde aşılamıyorsa konuyla ilgili uzmandan yardım alınabilir.”