•   Aralık 9, 2015

Devlet dayakçıyı da korumaya aldı!

 

Edda Sönmez’e Saruhan Hünel tarafından uygulanan şiddet hakkında yeni ve ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Muhabirimiz Edda Sönmez’e şiddet uygulanması sonrasında devlet tarafından verilen koruma kararının üzerinden sadece bir ay geçtikten sonra Saruhan Hünel’in de mahkemeye başvurarak koruma talep ettiği ortaya çıktı.

Ortada hiçbir şuç unsuru ve şüphesi olmamasına rağmen mahkemelerin Saruhan Hünel için de koruma kararı vermesi bir hukuk devleti için son derece yanlı ve kafa karıştırıcı bir karar olarak dikkat çekiyor. Bu durum gösteriyor ki Saruhan Hünel’e koruma kararı çıkaran mahkeme, delil aramamış ve talebe göre karar vermiş.

Foto: Bülten - Saruhan Hünel - Edda Sönmez

Foto: Bülten – Saruhan Hünel – Edda Sönmez

Devletin mahkemeleri tarafından şiddet gören Edda Sönmez’e koruma verilmesinin üzerinden bir ay geçmeden benzerine sadece Türkiye’de rastlanabilecek böylesi bir kararın verilmesi, dayakçı Saruhan Hünel’e koruma verilmesi bir sonraki adımın ne olacağı konusunda insanı düşündürüyor. Mahkeme bu kararını talep eden herkese koruma veriyoruz şeklinde savunmaya çalışsa da kadına şiddetin yeterince ağır bir şekilde cezalandırılmadığı ülkemizde böylesi bir kararın nasıl bir infial yaratacağı merak konusu.

MAHKEMELER KİMİ KORUYOR?

Kadına şiddet uygulayan bir adama koruma veren mahkemeler bu kararı her ne kadar yasal platformda bir yere oturtmaya çalışsalar da kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığı ülkemizde böylesi bir yaklaşım başta kadınlara genelde de Türk Adaletine sığınan şiddet görmüş insanlara vurulan bir darbedir.

MAHKEMENİN EDDA SÖNMEZ HAKKINDA VERDİĞİ KORUMA KARARI

koruma-talebi-1

 

koruma-talebi-2