•   Aralık 3, 2015

Engel tanımayan ünlüler

Hangi engel başarının karşısında durabilir ki? Bazı isimler Dünya tarihi boyunca, engelli olmalarına rağmen çok büyük işler yaptı… İşte azmin zaferi, işte gerçek başarı öyküleri… Bugün, 1992 yılından bu yana, 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından, Dünya Engelliler Günü olarak; uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir.

metinsen

Metin Şentürk

Metin Şentürk: Metin Şentürk soyadı gibi çok şen ve neşeli bir ses sanatçısıdır. Görme engeli ile adeta alay eden ve her şeyi ti ye alan Şentürk girdiği her ortama neşe katan insandır. “Unutma Beni” dizisinde de gerçek hayattaki gibi bir görme engelliyi canlandırır. Profesyonel ses sanatçısı olarak yaşamına devam ettirmektedir. Milletvekili adayı olarak siyasete de adım atmıştır.

Aşık Veysel Şatıroğlu: Yılında Sivas Sivrialan Köyünde dünyaya gelmiş ve 6 yaşından sonra çiçek hastalığından görme engelli olmuştur ve babasının oyalansın diye aldığı sazı ile avunurken okuduğu şiirler ile ülkemizin en ünlü halk ozanlarından biri olmuştur. Cumhuriyet Tarihimizin en ünlü halk ozanlarından birisi olan Şatıroğlu toprak, tabiat doğa üzerine şiirler yazmıştır.

Şafak Pavey

Şafak Pavey

Şafak Pavey:Yurtdışında geçirdiği tren kazası ile bir kolunu ve ayağını kaybeden ve birleşmiş milletler teşkilatında üst düzey yöneticilik yapan Pavey, şu an CHP den milletvekili olarak engelli haklarını aramak için mücadele etmektedir. Neşeli ve hayat dolu olan Pavey hayat mücadelesi ile pek çok engelliye örnek olmaktadır.

Stevie Wonder‘ı annesi altı hafta erken dünyaya getirdi. Bu nedenle göz büyümesi yarıda kesildi ve kör kaldı. Ne var ki hayatının henüz başında yüzleştiği bu durum, onun dünyanın en başarılı müzisyenlerinden biri olmasının önüne geçemedi. Henüz çocukken bir deha olarak görüldü ve ilk albümünü 11 yaşında çıkardı.

stephen

Stephen Hawking

Stephen Hawking: Yaşayan en ünlü bilim adamlarından biri olan Stephen Hawking’e 1960’ların başında henüz 21 yaşındayken tedavisi olmayan ALS teşhisi kondu. Sinir sistemini felç eden hastalığın pençesine düşen İngiliz fizikçi, çok önemli çalışmalara imza attı.

engelbanner