•   Eylül 26, 2014

Yeni nesil erkekler hep genç kalacak

Zamanı durdurmak, hatta geriye sarmak, her gün her an bakımlı, fit görünmeye çalışmak, artık sadece kadınların değil, erkeklerin de ilgi alanında. Öyle ki, geleceğin dedeleri, zamanı baba görünümünde durdurmanın yollarını keşfetmişler bile. Ne de olsa herkesin genleri kendisine Selçuk Ural, Hakan Ural, Hakan Peker torpili yapmıyor. O halde tıbbın sunduğu gençlik uygulamalarından yararlanmak erkeklerin de hakkı. Dermatoloji alanında yıllardır hizmet veren Estetik Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melisa Eczacıbaşı, sayısı giderek artan erkek hasta profilini: “Genç olan ya da genç kalmak isteyen, iyi giyinen, sosyo-ekonomik düzeyi yüksek, eğitimli erkekler olarak tanımlıyor. Peki , bu erkekler dermatolojinin hangi alanlarından yararlanıyor? Doktorumuzun bu soruya yanıtı kısa ve net: “Neredeyse kadınların yararlandığı her tedaviden erkekler de yararlanabiliyor.”

Yrd. Doç. Dr. Melisa Eczacıbaşı, erkeklerin dermatologlara en sık başvuru nedenlerini ve yapılan uygulamaları ise şöyle anlatıyor:

 

sac-ektirmeMezoterapi: Saçlar başta kalsın

Erkeklerin yaklaşık olarak yüzde 70’inin saçları hayatlarının bir döneminde dökülmeye başlar. Dökülmüş saçlar da genellikle yaşlı görünüm sebebidir. Böyle olmadığı zamanlarda bile erkekler bu durumu büyük bir sorun olarak görüyorlar. Bazen sorunu öyle büyütüyorlar ki, yanı sıra psikolojik sıkıntılar da yaşıyorlar. Peki, kellik kaçınılmaz son mu? Bu sorunun yanıtı hastaya göre farklılık gösteriyor. Saç dökülmesinin sebebine, yoğunluğuna ve yerine göre tedavi seçenekleri ve başarı oranları da değişiyor. Yeni başlayan saç dökülmelerinde ilaç tedavisi uygulanabiliyor. Ayrıca saç mezoterapisi ile de saç köklerini beslemek, saç tellerini güçlendirmek ve dökülmenin önüne geçmek mümkün. Saç mezoterapisi, “insülin iğnesinden daha ince enjektörlerle, mezoterapi karışımının saç derisinin alt tabakasına, yani saç köklerine verilmesi işlemi” olarak açıklanabilir. Bu uygulama ile birlikte saça uygun vitamin ve mineraller de veriliyor. Böylelikle bu bölgedeki kan dolaşımı hızlanıyor, saçlar canlanıp parlıyor. Erkeklerin saçları genellikle alın ve tepe bölgesinden dökülüyor. Bu tip dökülmelerden kaynaklanan kelliklerde ise saç nakli ile başarılı sonuçlar alınabiliyor.

 

Erkeklerin de istenmeyen tüyleri var

Lazer epilasyon; kadınlarda ve erkeklerde, yüz ve vücuttaki istenmeyen tüy ve batıkları kalıcı olarak yok edebilen, tıbbi bir tedavi şekli. Erkeklerde lazer epilasyonun en çok tercih edildiği yerler; elmacık kemiği, kaş ortası ve kaş üstü, kulak üstü, boyun, ense, sırt, göğüs, kol gibi tüylenmenin rahatsız edici boyutlara varabildiği bölgeler oluyor. Bazen insanda sosyal fobi, içe dönüklük, kendine güvensizlik gibi sonuçlar doğurabilen aşırı kıllanma sorunu, lazer epilasyon sayesinde tedavi edilerek, erkeğin iş ve özel hayatında tahmin edilemeyecek büyüklükte olumlu değişimler yaratabiliyor.

 

Kırışıklara botoks

Göz çevresi ve alın bölgesindeki kırışıklar kişiye daha yaşlı, yorgun bir ifade veriyor. Kaş arasındaki kaş çatma çizgileri ise yüzde kızgın bir ifadeye sebep oluyor. Kalıcı gençlik için, botoks artık uzun yıllardır pek çok sağlık sorununun tedavisindeki yerinin yanı sıra estetik alanında da güvenle kullanılıyor. Göz çevresi, alın ve kaş arasındaki kırışıkların tek bir seansta giderilmesine olanak sağlayan bu uygulama, son derece acısız ve güvenli. Bu uygulama ile kaşlar da hafifçe kaldırılabiliyor, böylelikle göz kapağı düşmeleri toparlanıyor. Sonuç mu? Tek seansta çok daha genç, sağlıklı, canlı bakan bir ifade…

 

botoks-erkek

Botoks, etkisini uygulamadan 2-3 gün sonra göstermeye başlıyor. Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, tedavinin kalıcılığının ortalama olarak 6 ay olduğu söylenebilir. Düzenli olarak botoks yaptıranlarda seans aralığı 1-1,5 seneye kadar uzayabiliyor. Ama diyelim ki, bir kez yaptırdınız, 6 ay sonra tekrar seansa gitmediniz. Bu durumda bile eskisine oranla çok daha az kırışığınız oluyor. Çünkü aradaki tedavili dönemde yeni kırışıklar üretemiyorsunuz.

 

Aşırı terlemenin çözümü var

İnsanlarda özgüven kaybı, sosyal fobi gibi sorunlara sebep olabilen aşırı terleme aslında fiziksel olarak da son derece rahatsız edici bir durum. Kimisi koltukaltı terlemesinden ve sonucunda gömleğindeki lekelerden yakınırken, kimisi de elini kuru tutabilmek için hep mendille geziyor. Ayakların terle sürekli ıslak olması ise bambaşka sağlık sorunlarına yol açabiliyor. İşte bu gibi tablolarda botoks imdada yetişiyor. Botoks, ter bezlerinden ter salgılamaya neden olan asetikolini engelleyerek terlemeyi azaltıyor. Koltukaltlarında, alında, topuklarda, avuç içlerinde aşırı terleme sorununu gidermek için güvenle kullanılıyor.

 

Erkeklere kozmetik danışmanlık

Erkeklerin de kadınlar gibi, aslında hangi ürünü kullanacakları konusunda kafalarının karışık olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Melisa Eczacıbaşı, bu konuda uzman dermatologlardan fikir alınabileceğini belirterek ekliyor, “Erkeklere cilt bakımı, cildi korumak, beslemek ve genç tutmak amacıyla yapılan provitamin enjeksiyonları çok pratik ve küçük dokunuşlar olmasına rağmen son derece iyi sonuçlar veriyor. Yüzdeki kızarıklık, sivilce izleri ve lekeler erkekleri oldukça rahatsız ederek yüzlerini mat gösteriyor. İlaç, lazer, peeling kombinasyonları bu konuda son derece başarılı sonuçlar sağlayabiliyor. Seans sayısı ise problemin yoğunluğuna göre değişiyor.”

 

erkek-cilt-bakimi