•   Kasım 7, 2014

Botoks evliliği öldürüyor

Her ilişkide iletişimin en önemli aracı beden. Beden dili duygularımız hakkında konuşmadan da bilgi verir çok kez. Evlilikte bunun önemini Psik. Ozanser Uğurlu anlattı.

 

Duyguları aktarmakta kelimelerden çok daha etkili olduğu ileri sürülen ‘beden dilinin’ işte, aşkta ve gündelik hayatta kullanımı Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen söyleşide ele alındı. Mutluluk Enstitüsü’nün Kurucusu Psikolog, Yazar ve Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Ozanser Uğurlu tarafından gerçekleştirilen söyleşide yalanın tespitinden evlilikte duyguların yönetimine kadar çeşitli konular tartışıldı.

 

Yalan söylediğini nasıl anlarsınız?

 

Yaşar Üniversitesi Psikoloji Topluluğu’nun konuğu olarak üniversite öğrencileri ile bir araya gelen Psikolog Yrd. Doç. Dr. Ozanser Uğurlu, beden dilinin iletişimdeki yerine ve nasıl okunması gerektiğine dair önemli ipuçları verdi. Beden dilinin, bilinçaltından etkilendiği için gerçek duyguları kelimelere göre çok daha doğru aktardığını belirten Psikolog Uğurlu, bu nedenle yalanın da tespit edilebileceğini söyledi. Uğurlu, “Bir kişi yalan söylemeye yeterince hazırlanmadığında bazı duygusal işaretler ortaya çıkar. Bunlara sızıntı denir. Örneğin kişinin nefes alma ve verme düzeni değişir, yutkunma sıklığı, terleme miktarı artar, yüzde kızarma ya da solma görünebilir, kan basıncında değişiklik ayrıca göz bebeklerinde de büyüme yaşanabilir” dedi.

 

evlilik

 

Eş adaylarınızı trafikte gözlemleyin

 

Mutluluk üzerine araştırmalar yapmak amacıyla Mutluluk Enstitüsü’nü kuran Ozanser Uğurlu, evliliklerde kritik sınırın 5 yıl olduğunu söyledi. Eş adayınızı trafikte gözlemleyin uyarısında bulunan Psikolog Uğurlu, uzun süreli evlilikler için şu önerileri sundu:

 

“Evli kişilerin birbirlerine olan yakınlık, tutku ve bağlılık dereceleri çok önemli. Bunların üzerine doğru iletişim, duyguların yönetimi ve memnuniyeti de eklerseniz evlilikleri daha da güçlü kılarsınız. Yakınlık dediğimizde çiftler arasındaki arkadaşlık düzeyini anlamalıyız. Çiftlerin yılar geçse bile birlikte bir şeyler yaparken keyif almaları harika. Çünkü tutku zaten zamanla düşüşe geçecektir. Bu biyolojik bir gerçek. Bir ilişkiye her zaman geliştirmek ve büyütmek mümkün. Ama duygularınızı nasıl yönetiyorsunuz buna bakmak lazım. Kişi evlilik ilişkisinden ne kadar memnun olduğunu kendi kendine sorgulamalı. Eğer kavga esnasında öfkenizi yönetebiliyorsanız ve doğru iletişimle ne istediğinizi aktarabiliyorsanız doğru yoldasınız. Genellikle evliliklerde kritik yaş sınırı 5 yıl oluyor. 5 yıl bir nevi bilet gibi. 5 yılın sonunda kişilerin evlilikleri ya sürüyor ya da boşanmayla sonuçlanıyor. Ayrıca evlilik öncesi eş adayınızın trafikte veya maç izlerken nasıl tepkiler verdiğini iyi gözlemleyin. Çünkü bir kişi ne kadar sinirli bir yapıya sahip olup olmadığını aslında en iyi bu ortamlarda gösterir.”

 

Türkler ne varsa ortaya döküyor

 

Beden dilinde kültürlerarası farklılıklara da değinen Uğurlu, “Beden dilinin kullanımı kültürden kültüre değişir. Türkler bunu çok açık kullanıyor. Hatta ne varsa ortaya döküyor. ABD’de ise insanlar bunu fazla baskılıyor. Hatta bizim beden dilimiz bir Amerikalı tarafından fazla abartılı gelebilir ancak biz kültür olarak içimizdekileri olduğu gibi dışarı akıtan bir toplumuz” dedi.

 

Botoks icat edildi ifadeler öldü

 

 

Botoks uygulamalarının ardından yüz ifadelerinin öldüğüne de değinen Ozanser Uğurlu, “Botoks kasları uyuşturduğu için yüzdeki ifadeler de ölüyor. Yani bakışlardaki anlam gerçekliğini de kaybediyor” dedi.