•   Kasım 23, 2014

Geniz eti varsa dikkat!

Geniz eti problemi günümüzde, çocukluk döneminin en sık rastlanan sağlık sorunları arasında yer alıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç, çocuklarda geniz eti sorunları hakkında şu bilgileri bilgi verdi:

 

Çocuklarda geniz eti problemi, genellikle çocukların gece ağzı açık bir şekilde uyumaları ve horlamalarıyla kendini gösterir. Ağız kenarından akan salyalar da geniz eti varlığının göstergesi olabilir. Geniz etinden kaynaklanan horlama ve uyku problemleri, çocukların yaşam kalitesini de olumsuz etkiler. Vücutta büyüme hormonu, gece uykuda salgılanır. Bu nedenle çocukların sağlıklı gelişimleri için düzenli ve kaliteli uykuya ihtiyaçları vardır. Ancak geniz etinden kaynaklanan sorunlar büyüme hormonu salınımını olumsuz etkiler. Bu nedenle geniz eti olan çocuklarda gelişme gerilikleri ortaya çıkar. Gece boyunca iyi nefes alamayan ve kaliteli uyku uyuyamayan çocuklarda; davranış bozuklukları, kronik sinüzit, ağız ve çenede daralma, dişlerde gelişim bozukluğu ve çürüme meydana gelir.

 

Kalp hastalıklarına yol açabilir

 

Geniz eti problemi zamanında tedavi edilmediğinde önemli hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Geniz eti sorunu yaşayan çocuklar sürekli ağız solunumu yaptığı için bademciklerinde sıklıkla enfeksiyon oluşmaktadır. Geniz eti aynı zamanda uyku apnesine de neden olduğundan; bu sorun kalp hastalıkları riskini artırarak, sık oluşan boğaz enfeksiyonları ile birlikte kalp kapak hastalıklarını da tetiklemektedir. Geniz etine bağlı olarak orta kulak havalanmasında oluşan problem yüzünden kulak zarında çökme ve orta kulak boşluğunda basınç, işitme kaybına yol açmaktadır.

 

Ne zaman ameliyat olabilir?

 

Geniz eti problemi yaşayan her çocuğa cerrahi müdahale uygulanmaz. Ancak endoskopik muayeneden sonra cerrahi müdahaleye karar verilmelidir. Geniz eti ameliyatları 2 yaşın altındaki çocuklarda tercih edilmez. Hastalığın teşhisi konusunda özellikle ailelerin özen göstermesi gerekir. Ağız açık bir şekilde uyuma, horlama, yüksek sesle televizyon izleme gibi belirtilerde vakit kaybetmeden Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmalıdır.