•   Kasım 25, 2014

Gripten korunmanın püf noktaları

Gribe yakalanmamak biraz da elinizde. Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, hastalıkla mücadelede yapılması gerekenler, gribe yakalanmadan önce ve grip başlangıcında olmak üzere 2 gruptan oluşuyor…

 
Ani ısı değişimlerinden kaçınılmalı

 
Gribe yakalanmamak için ani ısı değişimleriyle vücudu yıpratmamak ve açık havadayken yeterince iyi giyinmek gerekiyor. Ayrıca ellerin sık sık bol sabun ve suyla yıkanması, kağıt mendil kullanıp daha sonra çöpe atılması, kolun içine öksürülmesi ve hapşırılması, öperek ve tokalaşarak selamlaşılmaması, vitamin ve mineral bakımından zengin taze meyve ve sebzeler tüketilmesi ve yeterince sıvı alınması gripten korunmada etkili olabiliyor.

 
Yakalanırsanız bu uyarılara dikkat

 
Grip başlangıcında ise mutlaka birkaç gün evden çıkmayıp sıcak bir ortamda dinlenmek, yeterli süre uyumak ve burnun tıkalı olmaması büyük önem taşıyor. Ayrıca, ılık gıdalar tüketilmesi, soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durulması, bol sıvı alınması, bol taze meyve ve sebze tüketilmesi ve ellerin sık sık bol sabun ve suyla yıkanması gribin ilerlemesini önleyecek tedbirlerin başında geliyor. Hastalığın çevreye yayılmaması için de, öperek ve tokalaşarak selamlaşmaktan uzak durmak gerekiyor. Ancak yakınmaların şiddetlenerek nefes darlığı, balgamlı öksürük, geçmeyen baş ağrısı ve düşmeyen yüksek ateş tablosunun gelişmesi halinde mutlaka bir doktora başvurun.

 

(AA)