•   Aralık 13, 2015

Haftanın kitapları

Yazı: Özkan SAÇKAN – osackan@sozcum.com

Özkan Saçkan’dan haftanın kitapları…

savasingenarali13 generalin özellikleri
2012 yılında yayınlanan“ Son İyi Savaş” kitabıyla 2. Dünya Savaşı tarihinimeraklı okurlara farklı ve keyifli üslubuyla ulaştıran Bekir BülendÖzsoy’un yeni kitabının adı “Savaşın Generalleri, Generallerin Savaşı”.
Özsoy kitabında yine 2. Dünya Savaşını ele alıyor fakat bu kez özellikle askeri ve politik anlamda komuta kademesi içindeki ilişkilerin savaşı nasıl etkilediğini anlatıyor.
(EYayınları)

 

 

 

 

 

 

z-Okunması gereken kitap
Yazar Bahadır İçel’in Benim Adım Z adlı kitabı raflardaki yerini aldı. Benim AdımZ, klasik bilimkurgu yapıtlarının ayak izlerini takip eden, hayallerimizin ötesinde bir zamana kapı açan, içerdiği fikirlerle cezbedici olduğu kadar da tehlikeli bir distopya…“Benim adımZ, soyadımyok. Soyadına ihtiyacımda yok. Zaten yok olan bir ırkın son üyelerindenim. Belki bu harf bile beni tanımlamak için israf. Ama birileri bana seslenmeli, değilmi? En azından‘Artık bu cesedi ne yapalım?’diyene kadar söyleyecek bir şeyleri olmalı.”(Altın BilekYayınları)

 

 

 

 

 

 

 

 

aşkaleBabam Aşkale’ye Gitmedi
ArasYayıncılık’ın yayınladığı “BabamAşkale’ye Gitmedi”de bir ailenin ekseninde İstanbul Ermenileri’nin 1940’lı ve 50’li yıllardaki yaşamından bir kesit sunuluyor. Kitap,VarlıkVergisi uygulaması altında ezilen, varını yoğunu kaybeden bir baba, bu güç koşulları onun yüzüne vuran aile bireyleri ve üç buçuk yıllık zorlu Nafıa askerliği günlerinden sonra geri döndüğünde hiçbir şeyi bıraktığı gibi bulamayan oğul Baret’in hikayesini anlatıyor. (ArasYayıncılık)

 

 

 

 

 

 

seytantuyuHissettiğin kadar varsın
Yazar Seda Diker’- den ŞeytanTüyüVar Sende.Hissettirdiğin kadar varsın… Eğer sen hâlâ kaçıp kovalanarak, acı çektirerek Gösterip de vermeyerek flört ediyorsan lişkiler hakkında hiçbir şey bilmiyorsun demektir. Bir takımgüzel duyguları, sevgi ve aşkı hissettirebildiğin ve hissettiğin kadar ilişki yaşarsın. Yoksa“belirsizlik” içinde gidersin. Kaçırmamanız gerekiyor.
(DestekYayınları)

 

 

 

 

 

 

 

yüzleşmek94. baskısını yaptı
Güncel tanıklık ve çarpıcı olaylarla yeni ilaveli 94. basım… Emre Kongar’ın ilk yayınlandığından beri satışları 200 bine yaklaşan Tarihimizle Yüzleşmek kitabı yeni ilaveli baskısıyla raflarda yerini alıyor. Kitabın ilk baskısının üzerinden geçen zaman zarfında hemele alınan konular açısından yeni gelişmeler yaşandı, ayrıca ele alınıp irdelenmesi gereken yeni konular ortaya çıktı. (RemziKitapevi)

 

 

 

 

 

 

 

aklinsuphesiSerinin son kitabı
Sir Arthur Conan Doyle’nin Aklın Şüphesi SuçunGerçeğidir –
SherlockHolmes adlı kitabı raflardaki yerini aldı. Akıl yürütme sanatı, uzun ve sabırlı çalışmalar sonucunda elde edilir.Yetenekli bir akıl yürütücü beynini boş bir oda gibi kullanır, gereksiz bilgileri eler ve odaya sadece işine yarayanları yerleştirir. Dönüp baktığında gördüğü şey ise, ona doğru sonucu veren, dâhice çizilmiş bir tablodur. Soluksuz okanucak bir kitap… (MartıYayınları)

 

 

 

 

 

 

 

londraMinikler için Londra…
Sehrincocukhali.com’un kurucusu Özge A. Lokmanhekim’in kaleminden keyifli bir çocuk gezi kitabı: Kemal’in Londra Günlüğü! Özge A. Lokman hekim, çocuk ve ebeveyn ilişkisinin en olumlu ve keyifli yanlarını sergileyen Kemal’in Londra Günlüğü adlı kitabıyla seyahat etmeyi sevenminik okurları ve ebeveynleriyle buluşuyor. Çocukla seyahat etmek zor, hemçocuk küçük yaşta gezdiği yerden ne anlar, diye düşünmeyin! Anne ve babası ile Londra’ya gidenminik Kemal’in hafızasında neler neler yer etmedi ki… (Altın Kitap)

 

 

 

tvTv’nin ilkleriyle tanışın
Halit Kıvanç’ın Telesafir- AnılarlaTürkTelevizyonculuğu adlı kitabı raflardaki yerini aldı. Türkiye’de televizyon tarihinin en büyük sesi olan Halit Kıvanç yıllarameydan okuyan anılarını Telesafir’de topladı. Bu kitapta Türkiye’de gerçekleşen ilk televizyon yayınından ilk yarışma programına, canlı ilk tiyatro gösteriminden ilk hava durumu sunumuna kadar televizyon dünyasının“ilk”leriyle tanışacaksınız. (NTV)

 

 

 

 

 

 

aşktabAşktan Artakalanlar
Ben zaten karanlıkları sevmemdiyen şairMüzeyyen Emlak İşkur, şiirlerini AşktanArtakalanlar adlı kitabında topladı. Şair, 1967 yılında İstanbul’da doğdu. Birçok şiir yarışmasında ödül aldı. Herkesin hayatında olan 30 Şubat’a dair özlemleri ‘30 Şubat’tın HiçYaşamadığım’ adlı ilk şiir kitabında topladı. İkinci kitabını, gelirini yardımkuruluşlarına bağışlamak amacıyla çıkardı. Şiir kitabını duyguların selinde dolaşırken yazdı.

 

 

 

 

 

 

sahraYepyeni bir macera
Yazar Philip Kerr’den “SahraGrisi”…“Kimse ölmek istemez. Ama kimi zaman yaşamak daha kötü görünür.”Bir adamçaresiz kalmadığı müddetçe düşmanlarına çalışmaz. Fransız istihbaratı adına çalışmak zorunda kalan Bernie Günther ya onlara çalışacak ya da asılacaktı. Görevi Almanya’ya dönen savaş esirlerini karşılayıp aralarındaki Alman Wehrmacht subayı kılığına girmiş Fransız savaş suçlusu bulmaktı. (AlfaYayıncılık)

 

 

 

 

 

 

tarihGeçmiş ve gelecek
Faruk Güçlü’nün “Tarihten GünümüzeUnutulanMeslekler” adlı kitabı çıktı. BugünTürkiye’demesleklerin tanımında, tanıtımında, adlandırılmasında, kabullerinde aralarındaki ilişkilerde
ve üstlendikleri roller konusunda büyük karmaşa yaşanmaktadır. Bunlar zamanla aşılacaktır. Ancak konunun doğru raya oturabilmesi için trenin geldiği zamanlar da tanınmalı. (SABEVYayınları)

 

 

 

 

 

 

asşkaAşka takılacak!
Yazar, Esra Barın’dan KışMasalı…Yeni bir hayat, yeni bir şehir, yeni bir okul ve Sinemis… Kalbi kırılırken ayağı aşka takılacak. Aşk diye çıktığı yolda elinde kalan ne olacak… Hayatı, sürprizlere gebe… (Epsilon Yayınları)

 

 

 

 

şeftaliSarsılmaz bir bağ
Yazar Jodi Lynn Anderson’un “Şeftali Kokan BirYaz” adlı kitabı çıktı. Birbirlerinden her anlamda farklı olan Murphy, Birdie ve Leeda’nın hayatları beklemedikleri bir şekilde bir yaz Darlington Şeftali Bahçesi’nde kesişir… (NovellaDinamik)