•   Nisan 25, 2015

Haftanın KİTAPLARI

eksik-bir-sey-miYazarın ilk öykü kitabı

Didem Görkay’ın ilk öykü kitabı, “Eksik Bir Şey Mi Var?” adıyla yayınlandı. Kadın erkek ilişkilerindeki yoğun duygusal bağlılığın ve tutkunun konu edildiği öykülerde, etkilenme anının büyüsünden kurtulamayan karakterlerin duyguları çarpıcı şekilde anlatıyor.

 

Öykülerde kadın duyarlılığı ve kadının duygu dünyası dikkat çekiyor. Kısa öyküler bildiğimiz, bize tanıdık gelen bir durumu, bir duyguyu tasvir etmekteki başarısına bağlı olarak bize kendini sevdirir ve okutur. Didem Görkay’ın öyküleri bu bağlamda öykü türünün ana izleklerini takip ediyor. (Koyu Kitap)

 

 

enginar-mevsimiMutlak aşk…

Yazar Lüset Kohen Fins’ten “Enginar Mevsimi” çıktı… Büyük konuşmayanların, aşkı tutkuyla karıştıranların, ne oldum değil de ne olacağım diyenlerin, hayatı ciddiye alanların, gerekirse de hayatla ve kendiyle dalga geçebilenlerin hikayesi…

 

“Enginar Mevsimi” her ne kadar ilkbaharı çağrıştırsa da içinde bambaşka anlamlar taşır. Kimine yüzeysel bir mutluluk, kimine de iz bırakan tecrübeler hediye eder. Çoğu zaman sersemletir ama asla seçeneksiz bırakmaz. Bu dönem aynı zamanda savrukluğun ve muğlak aşkların özgeçmişidir. (Gate Yayınları)

 

 

ugur-canbolatHikayeler yarım mı kalır?

Uğur Canbolat’tan “Hikayeler Hep Yarım” kitabı çıktı… “Hikayeler hep yarım; sadece benim değil! Hepimizin… Körpe yalnızlıkların arasına sıkışmış göğüs kafesimiz. Şimdi bu hikayelerin arasına saklıyorum kendi yarım kalmışlığımı…

 

Siz de kendi yarım kalan yanınızı koyun benim yarım kalmışlığımın yanına… Bir puzzle misali yeni bir anlama dönüşsün yarım yanlarımız. Böylece okşayalım sancılarımızı, acılar okşandıkça umut olur yarınlara…” (Lore Kitap)

 

 

 

yeraltindaki-tohumBir devrim filizleniyor

Janisse Ray’den “Yeraltındaki Tohum”… Bu kitap, modern kentlerimizdeki renkli market raflarının gözlerimizin önünde yarattığı illüzyonu ortadan kaldırarak bizi yeniden besinlerimizin kaynağıyla, yani toprakla tanıştırıyor ve şu acı gerçeği bize hatırlatıyor: Yeryüzündeki en güçlü varlıkları, tohumlarımızı kaybediyoruz.

 

Janisse Ray, soy tükenmesinin bir olay değil bir süreç olduğunun altını çiziyor. Bu süreci durdurmak için de dünya çapında yerel besinler, yerel çiftçilik ve yerel mutfak sanatları alanlarında adeta bir devrim filizleniyor. (Modus Kitap)

 

 

omni-diyetiKilolarınıza savaş açın

Tana Amen’den “Omni Diyeti”… Yaz ayları yaklaşıyor ve kış boyunca biriken fazla kilolardan kurtulmak için zamana karşı bir yarış başlıyor. Ancak yemek yemeyi seviyor, buna karşın yediklerinizin sağlığınızı kötü etkileyip size kilo aldırdığını düşünüyorsanız “Omni Diyeti”ni vakit geçirmeden okumalısınız.

 

New York Times’ın en çok satanlar listesinde yer alan kitabı Amerikalı beslenme ve sağlık uzmanı Tana Amen kendi deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldı. (Pena Yayınları)

 

 

oshoKitap isyana teşvik ediyor

Osho’dan “Tantra Deneyimi: Aşk Devrimi” kitabı sizlerle… Osho bu kitapta Tantra Yolu’nun kurucusu olan Saraha isimli bir mistiğin şarkılarını yorumluyor ve aşkı yaşama cesaretimizi kıran temel varsayımları altüst ederek aşkın isyankar ve devrimci doğasını anlamamıza vesile oluyor.

 

Bizzat devrim yaratarak bilinçlerimizde aşkın devrimi için bizleri bir düzeyde kışkırtıyor, içine doğduğumuz ama üzerinde hiçbir etkimiz olmayan ve bireyselliğimizi örseleyen koşullara aşk için ve aşk ile itiraz etmemiz için isyana teşvik ediyor. (Ganj Yayınevi)