BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Galeri 17:00 13 Ocak 2015

Hamamın tarihi ve faydaları

Hamam, özel bir düzenle ısıtılan, sıcak ve soğuk su akan musluklara sahip, yıkanma amacıyla kullanılan bir yapıdır. Yaz-kış gidilebilen hamamın, soğuk kış günlerinde iç ısıtan, ayrı bir etkisi oluyor. Hemen hemen her spa merkezinde hamam bulunsa da, bizim turistik, yüksek tavanlı, devasa genişlikte ve sıcaklıktaki geleneksel hamamlarımızın yeri başka. Eylül Çiftçioğlu – eylul@sozcu.com.tr

Hamamın tarihi Antik Romalılar'a dek uzanıyor. Vezüv yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan Pompeii şehrinde yapılan kazılar, Romalılar'ın kullandıkları hamamları ortaya çıkarmıştır. Bu hamamların yalnız temizlik için değil, zevk ve eğlence için de inşa edildiği anlaşılmaktadır.

Romalılarda sınıf farkı olduğu için, hamamlarda kölelerle asillerin giriş kapıları ve yıkandıkları yerler ayrılmıştı. Roma hamamlarında ayrıca buhar banyosu yeri, soğuk ve sıcak su havuzları da vardı.

Hamamın bilinen en güzel özelliği sanırız ki, rahatlatıcı etkisi. Biz haftanın 5 ya da 6 günü masa başı çalışan insanların ihtiyaç duyduğu masaj da hamamlarda yapılıyor. Hamamda çalışan ve müşterileri yıkayan kadınlara natır denirken; hamamda çalışan ve müşterileri yıkayan erkek kişilere ise tellak deniyor.

Türkler, İstanbul'un fethinden sonra burada ve Osmanlı Devleti'nin dört bir yanında binlerce hamam yaptılar. On yedinci yüzyılda, sadece İstanbul'da 168 büyük çarşı hamamı vardı. Türk hamamları ısınma, yıkanma ve ısıtma (külhan) yerleri olmak üzere 3’e ayrılıyor.

Galatasaray Hamamı Basın Koordinatörü İhsan Kani Atmaca, 7’den 70’e herkesin sağlıklı olmak adına hamama girmesini öneriyor. Sıcaktan rahatsız olanlar için ise, soğuk halvet imdada yetişmekte.

Sağlık sorunları yaşayan, kalp pili olan, beyninde pil taşıyan kişilere de hamamdan faydalanabilmeleri adına birtakım önerilerde bulunuyor İhsan Bey. Bypass olmuş, kalp krizi geçirmiş kişilerle, astımı olanlara soğuk halvet tavsiye ediyor. Ayrıca uzmantv’ye konuşan İhsan Bey’e göre bir tane bile böcek görülen hamama tekrar gidilmemeli.

Hamam kültürünün, başlıca olumlu yönleri bana göre, toksinleri atmak, ter atmak, sıcağın ve suyun sakinleştirici psikolojik etkisi… Üzerine bir de masaj yaptırdınız mı, daha ne olsun! Gelelim hamamın faydalarını sıralamaya…

Solunum yollarına bağlı soğuk algınlığı ve astıma iyi gelir, cildin genç ve taze kalmasını sağlar.

Terleme sırasında buhar etkili bir biçimde toksinleri derinin yüzeyinden temizler.

Buhar banyoları, bedeni yağ-depo toksinlerden arındırmak için çok etkilidir.

Kan dolaşımını arttırır.

Bedenin metabolik aktivitesini arttırır.

Kas gerginliklerini, ağrılarını giderir ve kısıtlı eklemleri açar.

Lenf sistemi temizliğini artırır.

Stresi hafifletir, gevşetir ve dinlendirir.

Soğuk, astım ya da alerjik durumlardan dolayı oluşan sinüs tıkanıklıkları azaltır.

Son Dakika Haberleri