•   Kasım 29, 2014

Şiddet oyuncakları daha zehirli!

Oyuncaklar çocuğun hayal dünyasını eğiten ve geliştiren en önemli araçlar. Ancak bir o kadar da zararlı olabiliyor. PAL Oyuncak Ürün Müdürü Murat Üstünbaş, ağır metal ve kimyasal madde içeren oyuncaklara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

 

oyuncalar

 

Emniyet kurallarına dikkat!

 

Oyuncak seçimi ve sağlıklı ürünler konusunda ailelere uyarılardan bulunan Üstünbaş, ailelerin belli kriterlerle sağlıksız ürünleri anlayabileceğini söyledi. Üstünbaş, “Oyuncaklarda olması gereken fiziksel emniyet kuralları vardır, bunlara dikkat edilmelidir. Çocukların oyuncakları ağız ve parmakla tanıma çabaları sık karşılaşılan bir durumdur bu yüzden çocuklar yaralanabilir. Bu riski en aza indirmek için seçici olunması gerekir. Bu durumla karşılaşmamak için oyuncakların güvenlik standartlarına uyup uymadıklarını kontrol edip, yapıldığı malzemeler incelenmelidir. Bunun için, oyuncak alırken yanıcı, parlayıcı, kötü kokan ve zehirleme riski taşıyan malzemelerden yapılmış oyuncaklardan uzak durulması ve ağır metal ve zararlı kimyasallar içermemesine özen gösterilmelidir.” tavsiyesinde bulundu.

 

Özellikle şiddet içeren oyuncaklar daha riskli

 

siddet-oyuncaklariÖzellikle şiddet içeren ve çağrıştıran oyuncakların daha çok risk içerdiğini söyleyen Murat Üstünbaş, bu tür oyuncaklarda bulunan elektrik ve pil bağlantılarından dolayı dikkatli olunması gerektiğini ifade etti. Üstünbaş, “Oyuncak içindeki piller uzun süre bekleyince içindeki kimyasallar akma yapabilir. Çocuğunuzun pillerle temasa geçmemesi ve açık elektrik kablolarına ulaşmaması için oyuncaklardaki pil ve elektrik kabloları bağlantılarının gizlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Ve çocuğun psikolojisi açısından ölme ve öldürme kavramlarını normalleştiren, silah başta olmak üzere çocuklar üzerinde kötü etki bırakabilecek ve şiddet unsuru taşıyan oyuncaklardan uzak durulması gerekir.” şeklinde konuştu.

 

Zihinsel gelişimine çok katkısı var

 

Sağlıklı oyuncak seçimi kadar çocukların gelişimine uygun oyuncakların da önemine değinen Murat Üstünbaş, çocukların yaşına göre oyuncak tercih edilmesi gerektiğini vurgularken, yaş gurubuna göre seçilen oyuncakların, çocukların fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimini destekleyeceğini söyledi. Üstünbaş, “Doğru oyuncaklar çocuğunuzun odaklanma, konsantrasyon, parça bütün ve şekil zemin ilişkisi becerilerini geliştirirken matematiksel düşünme ve problem çözme becerilerinin de artmasını sağlar. Hafızayı geliştiren oyun ve oyuncaklar ile çocuğunuzun bilgiyi kopya etme, transfer etme ve uzun-kısa süreli hafıza becerisini geliştirir. Ayrıca müzikli oyuncaklarda hayal gücünü artırır.” diye konuştu.