BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Burak GÖRAL 08:32 12 Eylül 2015

Hayat iniş ve çıkışlardan ibaret…

Tam 19 kez Oscar’a aday gösterilen Meryl Streep, yine şahane bir performansla geçmişiyle yüzleşen bir rock şarkıcısını canlandırmış ‘Sıradışı Anne’de…

Hayatının sonbaharına gelmiş karakterlerin bir gün geçmişleriyle, sevdikleriyle ve kendi duygu dünyalarıyla girdikleri hesaplaşmayı anlatan filmlerden biri ‘Sıradışı Anne’.

Türkçe ismine kapılıp da safkan bir komedi olarak düşünmeyin. Hikayede yıllar sonra terk ettiği adamın hayatına kızıyla ilgili bir kriz sonucunda kısa bir süreliğine geri dönmek zorunda kalan Ricki’nin sıradışılığı onun bir rock müzisyeni olmasından kaynaklanıyor. Yoksa Ricki’nin yaşadığı ve yaşattıkları hepimizin başına gelebilecek şeyler…

burak-goral-sli-2

Ricki, hercai ve bağımsız yapısına yenilerek kocası Pete’i ve üç çocuğunu terk edip kendisini rock’n roll rüzgarına kaptırmıştır yıllar önce. Ancak işler planladığı gibi gitmemiştir. Ricki’nin müzikal kariyeri tek albümle kalmış, sonunda beş parasız bar köşelerinde gurubuyla sahne alarak kıt kanaat yaşamaya mahkum olmuştur. Yeniden evlenerek kendisine başka bir hayat kurmuş olan eski kocası Pete, bir gün onu olaylı bir şekilde boşanan kızları Julie’yle konuşması için yanlarına çağırır.

 

burak-goral-42Ricki yoğun bir depresyon geçiren yirmili yaşlarındaki kızı Julie’yi teselli etmeye, onu iyileştirmeye çalışırken yıllardır hep uzaktan ilgilendiği iki oğluyla da yeniden iletişim kurmaya çalışır. Ancak oğullarından birinin ondan habersiz evlenmek üzere, diğerinin de artık eşcinsel olduğunu sürpriz şekillerde öğrenecektir.

Aslında hikaye çok bildiğimiz bir Hollywood klişesi: Zamanında onları terk edip gittiği için yaşlanınca kendi çocuklarının hayatına ancak ‘misafir’ olarak katılmak durumunda kalan anne ya da babanın hikayesi… Benzer bir konuyu 2008 yapımı ‘Aşka Son Şans’ (Last Chance Harvey) adlı filmde Dustin Hoffman’ın başından geçerken de izlemiştik. İyi yazıldığı zaman sıcak ve samimi hikayeler bunlar. Nitekim Diablo Cody’nin senaryosu da senaristin önceki işleri gibi seyirciyi hemen içine çeken bir yapıda. Başta ‘Kuzuların Sessizliği’ (The Silence of The Lambs) olmak üzere pek çok iyi filme imza atmış olan yönetmen Jonathan Demme ise hikayeyi olduğundan daha hafif göstermekten kurtaran numaralara başvuruyor sık sık. Özellikle de Ricki’nin sahnede şarkı söylediği sahnelerde bu durum yoğun olarak hissediliyor.

Meryl Streep’in artık her filminde bizi hiç şaşırtmayan olağanüstü performansının da katkısıyla Ricki’yi tümüyle, çırılçıplak önümüze koyuyor film. Streep’in gerçek kızı Mamie Gummer ile ikili olduğu sahneler de çok güçlü. Senarist Cody’nin en başarılı olduğu alan bu tip dramlarda etkili ve kıvrak diyaloglar yazabilmesi. Film de bunun örnekleriyle dolu. Özellikle bütün ailenin toplandığı yemek sahnesi, belki klişe ama çok eğlenceli… Bazen hikaye ne kadar bildik olursa olsun kendi pişmanlıklarınızla ve hatalarınızla da yüzleşebildiğiniz samimi, sıcak filmler vardır. ‘Sıradışı Anne’ de o filmlerden biri. 80’lerin ünlü rock şarkıcılarından Rick Springfield ise filmin ‘bonus’u…

Sıradışı Anne

Yönetmen: Jonathan Demme

Oyuncular: Meryl Strepp, Kevin Kline, Mamie Gummer

Süre: 101 dakika

Yıldız: 3

burak-goral-sli-5

Dinamik bir yetişkin komedisi

Çok kahramanlı, geniş kadrolu romantik komediler risklidir. Birbirleriyle ustaca kesiştirilen apayrı hikayeler, akıcı bir trafik ve iyi yazılmış esprili, hızlı diyaloglar gerekir. ‘İlişki Durumu: Kaçamak’ın emektar yönetmeni Peter Bogdanovich de bunun farkında. Woody Allen filmlerini hatırlatan bir tempo ve diyalog trafiğiyle açıyor filmini ve bunu filmin sonuna kadar da sürdürüyor. Sık sık eskort kızlarla birlikte olmayı seven tiyatro yönetmeni Arnold, Broadway’de sahneye koyacağı son oyununun oyuncu seçmelerinden bir gece önce Isabella adlı genç bir kızla beraber olur. Farkında değildir ama erkek oyuncusu Seth onları görmüştür. Ertesi gün aynı oyunda rolü olan karısı Delta da yanına gelir.

burak-goral-sli-9

Bir rastlantı sonucu Isabella oyuncu seçmelerine katılıp da bir de üstüne çok başarılı olup rolü kapınca olaylar karışmaya başlar.

burak-goral-42-2Oyunun yazarı Josh, Isabella’dan hoşlanınca onun kendi sorunlarını çözmekten aciz terapist sevgilisi Jane de bu karmaşaya katılmış olur. Bu arada Jane’in hastalarından birisi de Isabella’ya kafayı takmıştır. Bütün olaylar onun yüzünden başlasa da, bu içinde bolca aldatma olan hikayenin en masumu aslında Isabella’dır…

Hikaye çoğunlukla ikna edici olamayan kimi tesadüflerle ilerlese de izleyicisinin bunu takmamasını sağlıyor film. Bunu hem Imogen Poots (kesinlikle filmin en iyisi), Owen Wilson, Jennifer Aniston, Rhys Ifans gibi parlak oyuncuları hem de dinamik senaryosuyla başarıyor. ‘İlişki Durumu: Karmaşık’, bu isimle biraz günümüzün genç izleyicilerine göz kırpmak için ‘online aşk’lara yanaştırılmaya çalışılmış olsa da, biraz eski tip bir komedi sayılır. Belki bazı genç seyirciler için demode bir kimin eli kimin cebinde güldürüsü sayılır. Ama özellikle de Woody Allen filmlerine ilgisi olanlar için moral verici, lezzetli bir komedi.

İlişki Durumu: Kaçamak

Yönetmen:

Peter Bogdanovich

Oyuncular: Imogen

Poots, Owen

Wilson, Jennifer Aniston

Süre: 93 dakika

Yıldız: 3

burak-goral-sli77

Sürprizi bol bir ‘ziyaret’

1999 yılının bütün dünyada büyük sükse yapan hit filmi ‘Altıncı His’in (The Sixth Sense) Hint asıllı yönetmeni M. Night Shayamalan, bu sefer bizi daha en baştan kendisini belli eden hınzır bir hikayenin içine alıveriyor. Yıllar önce anne-babasından kavgalı bir şekilde kopmuş bekar bir anne, kızı ve oğlunu bir haftalığına dede ve anneannelerine göndermeye karar verir. Böylelikle yaşlı ebeveynlerini torunlarıyla buluşturarak kendisini bir parça da olsa affetirecektir.

burak-goral-99

Son derece eğlenceli bir çocuk olan Tyler ve bu kısa tatili belgesel yapmaya kararlı olan ablası Becca,  annelerinin Indianapolis’te büyüdüğü eve gelir.

burak-goral-42-3Dedeleri ve büyükanneleri onları çok sıcak karşılar. Ancak zaman geçtikçe birtakım garip davranışlar sergilemeye başlarlar. Çocuklar kimi zaman korkutucu boyutlara ulaşan bu delice tavırları onların yaşlılıklarına verirler başta. Ancak iş giderek bunama belirtilerinin üzerine çıkmaya başlar. Tyler ve Becca hayatları boyunca unutamayacakları bir ziyaretin içindedirler…

Tyler’ın matrak dünyası ve Becca’nın terk edilmiş bir çocuk olmasının getirdiği samimi kırılganlık hissi filmi güçlendiriyor. Çocukları sevip onlar için endişe duymaya başladığınızda filmin sürprizlerinden de belli oranda keyif alıyorsunuz. Bir de çok zor bir şeyi başarıyor film zaman zaman: Gülüşmeler ve irkilmeler ardı ardına geliyor. Çocukların yaşlı insan korkularından beslenen dramatik yapısı biraz daha cesur da olsa, keşke de dedirtse işlevini yerine getiren bir seyirlik ‘Ziyaret’. Yarı komik yarı korkunç bir ‘Hansel ve Gretel’ uyarlaması gibi de aynı zamanda.

Ziyaret

Yönetmen

M. Night Shyamalan

Oyuncular:

Olivia DeJonge,

Ed Oxenbould, Deanna Dunagan

Süre: 94 dakika

Yıldız: 3

 

Sherlock Holmes yaşlanınca…

Edebİyat tarihinin en zeki dedektifi, sinemaya ve televizyona en çok uyarlanan kahramanlarından biri olan Sherlock Holmes’un üzerinden hayat dersi veren son derece zarif bir film ‘Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı’. Sherlock Holmes’un son yıllarına odaklanan usta işi senaryo, bu zeki beynin artık eskidiği ve giderek işlevini kaybetmeye başladığı zamanlarını anlatıyor.

burak-goral-sherlock-2

Son vakasında yaşanan bazı olaylardan dolayı dedektifliği bırakıp taşradaki evine yerleşen Sherlock Holmes, yardımcısı Watson’dan da yıllar önce kopmuştur. Ona artık evinde, hizmetçisi Bayan Munro ve küçük oğlu Roger bakmaktadır. Kocasını savaşta kaybetmiş olan Bayan Munro, Sherlock’tan ve onun zar zor yürüttüğü arıcılık işinden sıkılmıştır ve hayattaki tek varlığı Roger’ı da alarak başka bir işe başlamayı planlamaktadır. Bay Holmes ise son zamanlarda son vakasını tekrar düşünür olmuştur. Ama bunamaya başlamasından dolayı detayları hatırlamakta zorlanıyordur. Hatırladıklarından yola çıkarak bu son macerasını olduğu gibi yazmaya çalışırken küçük Roger ona yardımcı olmaya başlar…

burak-goral-sherlock

‘Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı’ insanın içine işleyen, çok duygusal, zarif bir film. Hayatımızda yarım bıraktığımız insanların ya da olayların bizi yıllar sonra bile bir yerde mutlaka yakalayacağını gösteren eşsiz bir teması var.

burak-goral-sherlock-42Gözlem yeteneği ve zekası çok yüksek olan bir adamın beyninin yıllara yeniliyor olması ise ne acı bir yandan ve yaşlanabilen herkesin kaçınılmaz kaderiyle yüzleşebilmesi ne kadar zor… Hafızasını bir süre daha canlı tutabilmek için bir bitkinin peşinden Japonya’ya kadar giden yaşlı bir adamın dramı bu bir yandan da… Hayatınızın bir yerinde, küçük bir müdahaleniz sayesinde, dünyanın çok uzak bir köşesinde bir anne ve oğlunun tüm kaderini nasıl da değiştirebildiğinin farkına yıllar sonra varmak… Ne kadar olağanüstü bir beyniniz olsa da, bir yerde küçük bir tereddüdünüzün sonraki tüm hayatınızı bambaşka bir noktaya sürüklediği gerçeğiyle yüzleşmek. Çocuğunu yalnız yetiştirmek zorunda olan ve yapabilecekleri kısıtlı bir kadının dramı… Bütün bunları yalın, ince ve yumuşacık bir sinemayla anlatıyor yönetmen Bill Condon (Dreamgirls). Hayali bir karakter olsa da televizyonda ve perdede defalarca izlediğimiz Sherlock Holmes’u ete kemiğe büründüren Ian McKellen ise Oscar’lık bir performans gösteriyor.

‘Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı’, yaşadığımız bu zor günlerde insan olmanın değerini, anlamını anlatan o güzel, ince ruhlu filmlerden biri. İyi ki sinema var, yoksa çıldırırdık…

Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı

Yönetmen: Bill Condon

Oyuncular: Ian McKellen, Laura Linney,

Milo Parker

Süre: 104 dakika

Yıldız: 4

Son Dakika Haberleri