•   Aralık 18, 2015

İkinci Bahar’dan Paramparça’ya Nurgül Yeşilçay

Erdinç YAPAN / SOZCU

Efsane bir diziyle birlikte başladığı ekran yolculuğu üniversite eğitimi sırasında oynadığı İkinci Bahar dizisinde Gülsüm olarak tanıdık onu. Şener Şen ve Türkan Şoray gibi devlerin arasında kendisini gösterme fırsatını da buldu genç oyuncu. Öyle bir grafik çizdi ki sonrasında pek çok başarılı işe imza atacak Çağan Irmak’ın ilk projelerinden olan ve yayınlandığı dönemde Türkiye’yi ayağa kaldıran Asmalı Konak dizisinde başrolü kapmayı başardı. Afyonkarahisar doğumlu Nurgül Yeşilçay, ortaokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı.

2001’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Okullu bir oyuncu olarak atıldığı meslek hayatına birbirinden güzel ve iddialı işlerle başladı. Asmalı Konak’ın Bahar’ı öylesine tanındı ve sevildi ki Yeşilçay, 2002 yılında dizi tüm hızıyla giderken Teoman’la Mumya Firarda adlı filmde boy gösterdi. Nurgül Yeşilçay’ın oynadığı dizinin final bölümü tüm Türkiye’yi ekrana kilitleyince 2003 yılında bu defa bir diğer ünlü yönetmen Abdullah Oğuz’la diziyi filmleştirdi ve dizinin devam filmi olarak Asmalı Konak- Hayat çekildi.

Foto: Magazin arşiv - Nurgül Yeşilçay Özcan Deniz

Foto: Magazin arşiv – Nurgül Yeşilçay Özcan Deniz

FİLMLER VE ÖDÜLLER DÖNEMİ

Nurgül Yeşilçay’ın oynadığı Asmalı Konak filmi her ne kadar dizisi kadar sansasyon yaratmamış olsa da güzel ismin film temposunu bir hayli arttırdı. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı Eğreti Gelin filmindeki Kostak Emine rolü ile 2005 12. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Yine 2004’te beş yönetmenin yönettiği Anlat İstanbul filminde Saliha karakterini canlandırdı. 2006 yılının eylül ayında Fatih Akın’ın senaryosunu yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği Yaşamın Kıyısında isimli filmin çekimlerine başladı. Ayten Öztürk adlı lezbiyen Türk kızını canlandırdığı film 2007’de 60. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı ve En iyi Senaryo ödülünü kazandı. 2007’de Barış Pirhasan’ın yönetmenliğini yaptığı Adem’in Trenleri filmindeki Hacer rolüyle 13. Sadri Alışık Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

REYTİNGE YENİLEN DİZİLERİ

Nurgül Yeşilçay, filmler konusunda böylesine şanslıyken yer aldığı dizi projeleri reytinge yeniliyor ya da yeterince başarılı olamıyordu. Yeşilçay’ın Paramparça dizisindeki başarısından önce hatırlanan ve reyting anlamında başarılı olan projesi 2004-2005 yıllarında Hande Ataizi ile oynadığı Melekler Adası dizisi oldu. Yeşilçay bu dizide aynı zamanda hayatının aşkı olduğuna inandığı Cem Özer’le tanıştı ve dünya evine girdi. Dizide başlayan ilişki önce evliliğe oradan da doğumhaneye taşındı ve hamileliğinin son aylarında Melekler Adası dizisinden ayrılan Nurgül Yeşilçay, 22 Mayıs 2005’te oğlu Osman Nejat’ı dünyaya getirdi.

Foto: Magazin arşiv - Nurgül Yeşilçay kariyerine İkinci Bahar dizisiyle başladı

Foto: Magazin arşiv – Nurgül Yeşilçay kariyerine İkinci Bahar dizisiyle başladı

Yeşilçay, doğumdan kısa süre sonra ekranlara döndü, 2005-2006 sezonunda Atv’de yayımlanan Belalı Baldız dizisinde Berna Laçin ve Kenan Işık’la başrolü paylaştı. 2006’da Cem Özer’le Sen Olmasaydın adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2007’de Ezo Gelin dizisinde Ezo Gelin’i canlandırdı. Yeşilçay 3 yıllık bir aradan sonra 2010 yılında başrolünü Murat Yıldırım’la paylaştığı Aşk ve Ceza dizisiyle ekranlara döndü. Dizi bir sezonluk ömrünü 2011 yılında tamamladı. Ekranlara uzun bir ara veren Nurgül Yeşilçay’ın pes etmeye niyeti yoktu başarılı isim aynı yıl içerisinde Show TV’de yayınlanmaya başlayan Sensiz Olmaz adlı dizinin başrolünde yer aldı. Ancak bu dizinin de ömrü uzun olmadı.

Foto: Bülten

Foto: Bülten

Ardı ardına reyting canavarına yenilen dizileri Nurgül Yeşilçay üzerindeki baskıyı arttırıyor başarılı bir projede yer alma arzusu giderek büyüyordu. Yeşilçay aradığı projeyi sonunda 2012 tarihli Sultan dizisinde buldu. Asmalı Konak başarısını yakalamak isteyen Yeşilçay belki de en büyük beklentilerinin olduğu yapımda yine hüzün yaşadı ve dizi bir sezonu tamamladıktan sonra sessiz sedasız bitirildi.

Foto: Ekran görüntüsü - Nurgül Yeşilçay İşler Güçler de konuk oyuncu oldu

Foto: Ekran görüntüsü – Nurgül Yeşilçay İşler Güçler de konuk oyuncu oldu

Yeşilçay uzun soluklu projelere bir süre ara vererek konuk oyunculuk yaptı. İşler Güçler ve Galip Derviş güzel oyuncunun bu sıralarda kendisini gösterdiği yapımlar oldu. Yeşilçay’ın televizyonla yeniden barıştıran proje o dönem sevgilisi olan yönetmen Tolga Karaçelik’in imzasını taşıyan Bebek İşi dizisi oldu. Ekranların 30 dakikalık komedi dizisi 34 bölüm ekranlarda kaldı ve bu da Nurgül Yeşilçay’ın çok ses getirmeyen işleri listesine eklendi. Kariyerinde zor günler yaşayan ve bir türlü projeleriyle ses getiremeyen Nurgül Yeşilçay’ın zirveye tırmanmak için tutunduğu dizinin adı Cinayet oldu.

Foto: Bülten - Nurgül Yeşilçay'ın kısa soluklu projelerinden oldu

Foto: Bülten – Nurgül Yeşilçay’ın kısa soluklu projelerinden oldu

Dönemin başarılı ve yakışıklı ismi Engin Altan Düzyatan’la kamera karşısına geçen Nurgül Yeşilçay, bu diziyle kariyerinin belki de en kötü başlangıçlarından birini yaptı. O dönem diziyle ilgili çıkan haber bu durumu özetliyor gibi… “’Asmalı Konak’ dizisindeki başarısının ardından bir türlü çıkış yakalayamayan oyuncu Nurgül Yeşilçay, ‘The Killing’ dizisinden uyarlanan ‘Cinayet’ten de umduğunu bulamadı. Dizi ilk bölümünde 11’inci olabildi…” Dizi beş bölüm sonunda yayından kaldırıldı.

ZİRVE YOLUNDA BÜYÜK ADIMLAR

Nurgül Yeşilçay üzerindeki kara bulutları dağıtan ve onu şöhret dağının zirvesine yeniden uçuran proje Cinayet dizisinin bitiminden kısa süre başladığı Paramparça dizisi oldu.

Foto: Bülten - Paramparça dizisi reytingi bol bir dizi

Foto: Bülten – Paramparça dizisi reytingi bol bir dizi

Erkan Petekkaya ile başrollerini paylaştığı dizi yayınlandığı 2014 yılında reyting listelerine zirveden girerek kaliteli bir kumaşı olduğunu belli etti. Dizi öylesine başarılı oldu ki kısa süre içinde yeni sezon anlaşması da yapıldı. Herkes hastanede karışan bebeklerin ve ailelerinin dramatik hikayesini merak ediyordu.

GELİN OLMUŞ GİDİYORSUN

Ancak ne olduysa oldu, geride bıraktığımız günlerde magazin kulislerine bomba gibi bir iddia düştü. Konuşulanlar Nurgül Yeşilçay ve Erkan Petekkaya ile dizi setinde bir öpüşme krizi çıktığı yönündeydi. Rolün gereği öpüşmeleri konusunda ısrar eden Yeşilçay, Erkan Petekkaya tarafından “Sen de ne meraklısın öpüşmeye” sözleriyle eleştirilmiş ve bu da olay olmuştu. Olayın dumanı henüz üzerindeyken Nurgül Yeşilçay’ın diziden ayrılacağı iddiası ortaya atıldı. Yeşilçay’ın sosyal medya hesaplarını takip edenler her ne kadar bu konuya inanmak istemeseler de yapım şirketi Endemol Shine Türkiye’nin açıklaması tartışmalara son noktayı koydu:

nurgül-yeşilçay-paramparça-sli-gelin

Şirketimizin Nurgül Yeşilçay ile bir sorunu olmadığı gibi, Yeşilçay’ın da yapım şirketi ile bir anlaşmazlığı bulunmamaktadır. Sezon başında planlanan Paramparça’nın senaryo örgüsü kendi kurgusu dahilinde ilerlemektedir. Tüm ilişkiler, yapımcı şirket ve oyuncu arasındaki sözleşme çerçevesinde ve büyük bir işbirliği içinde yürütülmektedir.” Şimdi herkes gelinlikler içinde diziye veda edecek olan Nurgül Yeşilçay’ın bundan sonrası için ne yapacağını ve ne gibi bir projeyle ekranlara geleceğini merak ediyor.