•   Aralık 23, 2015

İstiklal Marşı söyleyerek sesini kalınlaştırdı

Ses tellerinden ameliyat olan 27 yaşındaki G.B., ameliyat sırasında İstiklal Marşı’nı söyledi. Bu sırada sesi adeta akort edildi ve G.B.’nin istediği ton yakalanınca, ses tellerinin yeri sabitlendi.
CİHAN’ın haberine göre Mersin’in Tarsus ilçesinde, 27 yaşındaki G.B.’nin çok ince olan sesi, özel bir hastanenin Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Op. Dr. Aykut Bozan tarafından operasyonla kalınlaştırıldı. Lokal anestezi altında yapılan ameliyat sırasında İstiklal Marşı söyleyip sayıları, günleri ve ayları sayan hastanın ses tellerinin yeri, kendi istediği kalınlık yakalanınca sabitlendi.
Elazığ’da yaşayan ve bekar olan G.B. çocukluğundan bu yana çektiği ince ses sorunundan kurtulmak için önce İstanbul’da bir hastanede ses terapisine katıldı. Sonuç alamayınca, Mersin’in Tarsus ilçesine geldi. Özel bir hastanede Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay’la görüşen G.B.’ye yine terapi uygulandı ancak sesi kalınlaşmadı. Bunun üzerine tripolasti tip 3 (feno cerrahi) ameliyatıyla sesin kalınlaştırılmasına karar verildi.
ENSTRÜMAN GİBİ AYARLANDI
Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Op. Dr. Aykut Bozan’ın gerçekleştirdiği operasyon, lokal anestezi altında yapıldı. Yaklaşık 1,5 saat süren operasyon sırasında G.B. İstiklal Marşı söyledi, sayıları, günleri ve haftaları saydı. Aynı anda Prof. Dr. Alpay ve Op. Dr. Bozan, ses tellerinin gerginliğini, tıpkı bir enstrümanın akort ayarını yapar gibi ayarladı. Bu sırada G.B.’nin sesindeki değişim, kamerayla kayıt altında alındı. Hastanın istediği uygun ton yakalanınca gırtlağın çatısı sabitlendi. Böylece G.B. normal ses tonuna kavuşmuş oldu.