•   Kasım 25, 2014

Kadın, şiddetin her türlüsüne karşı

Eylül Çiftçioğlu / eylul@sozcu.com.tr / SÖZCÜ HAYAT

 

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü (International Day for the Elimination of Violence against Women), 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür.

 

kadin-siddet-karanlik-400

 

BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo’nun: “Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler” şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra tecavüz edilerek vahşice öldürüldüler. (wikipedia)

 

Peki biz kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmek için ne yapıyoruz? Yılda bir kez 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için televizyon, gazete ve internet sayfalarında bol makyajlı ünlü, seksi kadın oyuncuların boy boy fotoğraflarını yayınlamak, mücadeleye ne kadar destek veriyor?

 

kadina-siddete-hayir-430

 

Kadına karşı şiddete son vermek üzere, kadınlar ne kadar eğitiliyor? Anneler, kız ve erkek çocuklarının arasında kız-erkek ayrımı yapmamayı bırakması gerektiğini nerede öğreniyor? Patronundan azar işiten adam, evde karısından bunun acısını çıkartmaması gerektiğini kahvedeki arkadaşlarından aldığı eğitimle mi uyguluyor?

 

Dün Öğretmenler Günü’ydü. Hangi öğretmen, sıraya, duvara elini çatır çatır vurmadan ve bağırmadan öğrencilere kendini dinletebiliyor? Ve hangi okulda, ayrılık, boşanmak gibi, kadın-erkek ilişkisinin bitişi durumundan sonra, bir erkeğin kadını öldürmemesi gerektiği konuşuluyor.

 

Öyle bir dünyadayız ki, işte bunların hepsi konuşulmalı ve öğretilmeli. Şiddet, her yerde, sokakta, otobüste, işte, evde ve yatakta, içimizde… Ona dur demek için daha kaç kadının ölmesini bekliyorsunuz?

 

kadin-siddet-dur-yumruk-400

 

Türkiye’de 2013 kadına şiddet (kayıtlı) verileri ise şu şekilde: 214 cinayet, 167 tecavüz

 

Erkekler 2013’te 214 kadın ve 10 çocuğu öldürdü;

167 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti/tecavüz girişiminde bulundu;

241 kadın ve kız çocuğuna şiddet uyguladı;

161 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.

 

Bianet, medyada yer bulan haberlerden derlediği istatistiklerle oluşturduğu aylık raporları birleştirdi ve 2013 yılında Türkiye’de erkeklerin kadınlara ve çocuklara uyguladığı şiddetin çetelesini çıkardı. Bianet’in derlemesine göre;

 

2013’te her 10 kadından biri şiddet gördüğü için kolluk kuvvetlerine, mülki amirlere ve savcılara defalarca şikayette bulunmasına ya da koruma tedbir kararı çıkartmasına rağmen ağır yaralandı.

 

Kadınlar en çok kocalarından şiddet gördü;

 

yüzde 15’i boşanmak istedikleri için öldürüldü.

 

Tecavüzcülerin ise yüzde 52’si tanıdıkları erkeklerdi.

 

Tecavüz vakalarının yüzde 36’sı kadınların evlerinde gerçekleşti.

 

Ve tahminimizce, 2014 yılında bu rakamlar arttı.