•   Aralık 4, 2015

Kestane pişirirken bunları yapın

Havaların giderek soğumasıyla birlikte kestane mevsimi de açıldı. Kış gecelerinin vazgeçilmezi kestaneyi pişirmek ise birkaç püf noktası istiyor. Kestaneyi nasıl pişireceğini bilmeyenler için püf noktaları.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Kestaneyi pişmeye hazırlarken öncelikle yapmanız gereken derin bir kabın içini su ile doldurmak. Kestaneleri ortalama 5 dakika su içinde bekletin. Su üstüne çıkan kestanelerin içi çürümüş olacak. Kalan kestanelere keskin bir bıçak yardımıyla enine paralel olacak şekilde, fazla  derin olmayan kesikler atın. Kestanenin daha lezzetli ve tatlı olmasını istiyorsanız kestikten sonra pekmezli suda yarım saat kadar bekletin.
Tavada pişirirken
Kalın tabanlı olmayan bir tavanın içine tuzladığınız kestaneleri yerleştirin. Ocağı en kısık duruma getirin, üzerine bir kapak kapatın. Yarım saat kadar suyunu bırakıp yumuşayana kadar pişirin. Kestanelerin yumuşadığından emin olduktan sonra kapağını kaldırın ve 5 dakika yüksek ateşte kavurun.

 

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Fırında pişirirken
Fırınınızı 230-250 dereceye ayarlayarak önceden ısıtın. Tuz ekleyip elinizle ovaladığınız kestaneleri fırın tepsisine yerleştirin. Kızarana kadar ortalama 30 dakika pişirin.
Mikrodalgada pişirirken
Kesilmiş ve kuru kestaneleri bir kaba koyarak mikrodalgaya yerleştirin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; kestanelerin hepsinin kesilmiş olduğundan emin olmanız. Ardından 4 ila 6 dakika arası yüksek ayarda kestaneleri pişirin.

 

Haşlarken
Bir tencereye kestaneler yüzeye çıkacak seviyede su koyun ve bir çay kaşığı tuz ekleyerek kaynamaya bırakın. Kaynayan suya kestaneleri boşaltın. Yaklaşık 30 dakika, orta ateşte yumuşayana kadar pişirin.