•   Eylül 27, 2014

Lüks mideye iniyor

Demet CENGİZ / SÖZCÜ

Ultra zengin ile kasıt da oturduğu ev, otomobili hariç yatırım yapabilecek 50 milyon dolar ve üzeri parası olanlar. Bu ultra zenginlerin servetlerinin toplamı ise 28 milyar dolarcık! Serveti (yine evi, otomobili vs. hariç) 1 milyon doların üzerinde olanların nüfusu ise 13 milyon.

Lüks tüketim büyüyor

Dünya hiç bu kadar zengin olmamıştı ancak, 1 milyarı bulan açlık sınırındaki insanların sayısında da bir azalma olmuyor. Hatta dünyadaki akıllı telefon sayısı, dünya nüfusunun 7’de 1’ini oluşturan açlık sınırındaki insanların çok üzerinde.

Lüks tüketim de akıl almaz bir hızla büyüyor. BCG, dünyadaki lüks tüketimin yüzde 55’inin seyahat, yeme-içme, gurme alışveriş, sanat ve müzayedeye harcandığını belirtiyor. Lüks deneyimi içeren harcamalar, yılda yüzde 15 artıyor. Lüks ürün harcamalarındaki artış ise yüzde 11 civarında seyrediyor.

Değer almak istiyorlar

Lüks marka danışmanı Özlem Güsar ile ultra zenginlerin harcama eğilimlerini konuşuyoruz. Bu kesimin lüksü, komplike olmayan bir biçimde deneyimlemek istediğini anlatıyor. Lüks otomobil markası Rolls Royce’un 2014’ün ilk 6 ayında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artışla 1968 otomobil sattığı bilgisini paylaşıyor.

Zenginlerin alışveriş yaparken, kendilerini akıllı hissetmek istediklerini, bu nedenle ürün değil değer almak istediklerini vurguluyor Güsar.

Son derece ilgi görüyor

Lüks moda tüketimi, deneyim sunan diğer kategorilerin oldukça gerisinde bir büyüme performansı gösteriyor. Mücevher harcamasındaki artış da lüks tüketicisinin duygu, hikaye ve özel olma isteğini daha fazla önemsediğini gösteriyor. İşte tam da bu nedenle lüks tatiller, SPA’lar, lüks restoranlar ve gurme alışveriş hiç olmadığı kadar ilgi görüyor. Lüks markaların logolarını üzerlerinde F1 pilotu gibi taşımanın ‘sonradan görmelik’ olarak algılandığı lüksün ışıltılı dünyasında, yaşam gustosunu göstermek artık yeni ‘logo’ desek yanlış olmaz.

Pazar yeri mantığı

Lüks markaların en büyük özelliklerinden biri pek çoğunun çok köklü (100-200 yıl önce kurulmaları) olması. Ancak yaşadığımız interaktif çağda sosyal medyayı ihmal etmek, geleceği hatta bugünü ıskalamak demek.

Lüks markaların en büyük hatalarından bir diğeri ise outlet satışlar. Pazar yerine dönmüş outlet’lerin, yükselen ‘değer’ kavramına hiçbir olumlu etkisi yok. Hatta son derece olumsuz etkileri var. Markayı ayağa düşürmekle, erişilebilirlik arasında çok kalın bir çizgi var aslında.