•   Kasım 25, 2014

Mutluluk veren kokular

Bazı kokuların sağlığınıza ve ruh halinize iyi geldiği uzun süredir bilinen bir gerçek…

 

Kokladığımızda kendimizi iyi hissetmemizi sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış birçok koku var. Narenciye kokusu bizi mutlu ediyor, lavanta rahatlatırken, nane kokusu canlandırıyor. Beyaz çiçekler ise en hatırlanabilir kokulardır, karşımıza çıkan her koku, kendisine dair bir anıyı canlandırır zihnimizde. İşte koku uzmanı Dr. Rachel Herz’in yorumları…

 

lavanta-400

 

LAVANTA

 

Lavanta kokusu rahatlatıcı bir etkiye sakinleştirici elementlere sahip. İçeriğindeki sakinleştirici elementler, vücudumuzu bir durgunluğa ve rahatlığa sürüklüyor.

 

vanilya-400

 

VANİLYA

 

Vanilya kokuları huzur verirken evcimen duygularımızı ortaya çıkartabilir çünkü kokusu bize yemek pişirmeyi anımsatır.

 

nane-300

 

NANE

 

Nane canlandırır. Aynı zamanda bir kokunun soğuk ya da sıcak hissettirdiğini anlamamızı sağlayan trigeminal sisteminizi de canlandırır. Nanenin soğukluk hissi canlandırıcılığının etkisini ikiye katlayarak daha uyanık ve enerjik olmamızı sağlar.

 

vanilya-400

 

NARENCİYE

 

Narenciye kokuları kendimizi iyi hissettiriyor. Onları solurken istesek de gülümsememize engel olamadığımız anlar yaşayabiliyoruz.

 

İPUCU

 

Eğer cildiniz kuru ve vücut yağ oranınız düşükse ağır oryantal bir kokuyu taşıyamazsınız. İçerdiği notalar kelimenin tam anlamıyla teninizden uçup gidecektir.