•   Aralık 21, 2015

Necati Şaşmaz’ın dedesi ehli tasavvufmuş

Konya’da her yıl geleneksel olarak 17 Aralık tarihlerinde düzenlenen ve Mevlana’nın ölüm günü olarak anılan Şeb-i Arus bu yıl yine çok sayıda ünlü ismi Konya’da bir araya getirdi. Mevlana’nın yaydığı tasavvuf bilinci ve inancı üzerinden yüzyıllar geçmesine halen ilk günkü gibi taze ve diri. Dünyaca ünlü yıldızların bile öğretilerini yakından takip ettiği Mevlana ve tasavvuf bilinci bakın ülkemizde hangi isimlere ışık tutmuş.

Foto: Depophotos - Şeb-i Arus törenleri

Foto: Depophotos – Şeb-i Arus törenleri

Cem Yılmaz: “Edep, haya gibi kavramlarla ilgiliyim”

Cem Yılmaz, uzun yıllardır tasavvufla iç içe olan isimlerle birlikte her perşembe ‘Cerrahi tekkesi’ne gidip meşk ediyor. 2005’te umreye giden Cem Yılmaz kendisinin tarikat üyesi olduğuyla ilgili çıkan açıklamaları yalanlamış “Bu topraklarda yaşayıp da tasavvufla ilgili iki kitap karıştırmak ne zamandan beri ayıp oldu?

Foto: Magazin arşiv -Cem Yılmaz

Foto: Magazin arşiv -Cem Yılmaz

Edep, haya gibi kavramlarla çok ilgiliyim. Hiç de gocunmuyorum”  demişti.  Mahremiyetine önem verdiğini söyleyen ünlü komedyen “ancak bu benim derviş olduğum anlamına gelmez” diye de ekliyor.

Necati Şaşmaz ‘Dedem Ehli Tasavvuftu’

‘Kurtlar Vadisi’ dizisiyle milyonların sevdiği bir isim olan Necati Şaşmaz tasavvuf kültürüyle büyümüş bir oyuncu.  Tasavvufa merak salmasında dedesinin etkisinin büyük olduğunu söyleyen oyuncu “Dedem ehli tasavvuftu.  Peygamberlerin hayatlarını her okuduğumda kendimi onların yerine koyardım.

Foto: Magazin arşiv - Necati Şaşmaz

Foto: Magazin arşiv – Necati Şaşmaz

Dedem vizyonu olan ve onu misyon edinmiş biriydi. Seyid Hazreti Hüseyin’in ve Seyid Hazreti Hasan’dan geliyoruz. İnsanları her zaman kabul eden, sevgiyle dinleyen bir ailede büyüdüm” diyerek bu ilmi ne kadar yürekten yaşadığını anlatıyor.

 

Mazhar Alanson ‘Meşk ediyor’

Türkiye’de pop müziğin köşe taşlarından biri olan M.F.Ö grubunun solisti Mazhar Alanson tasavvufa sadece manevi olarak değil müzikal olarak da büyük bir muhabbet besliyor.

Foto: Magazin arşiv - Mazhar Alanson

Foto: Magazin arşiv – Mazhar Alanson

Cem Yılmaz’la birlikte meşklere katılan Alanson, tasavvufla ilgili olarak “ bu ilimle kendi köklerimize indim. 300 yıl önceki bir melodinin ne olduğunu gördüm” diyor.

Sertab Erener ‘Doğu felsefelerine meraklı’

Foto: Magazin Arşiv - Sertab Erener

Foto: Magazin Arşiv – Sertab Erener

Sertab Erener, doğu felsefelerine merakıyla biliniyor. Tasasvvufla da yakından ilgilenen Erener, bu felsefeden yola çıkarak bestelenmiş bir şarkı söylemiş ve bu olayı  “Bu felsefenin içindeki olağanüstü anlayışı Mevlana’yla minicik bir şekilde de olsa paylaşıyor olmak benim için çok güzel” diyerek ifade etmişti.

 

Sinan Tuzcu ‘Mevlana Torunu’

Usta oyuncu Sinan Tuzcu, aynı zamanda Mevlana’nın 24. kuşaktan torunu. Tuzcu,’ Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı’ filminde Mevlana’yı canlandırarak atasına biraz daha yaklaşmıştı.

Foto: Magazin arşiv - Sinan Tuzcu

Foto: Magazin arşiv – Sinan Tuzcu

Rolünü ağlaya ağlaya oynadığını anlatan Tuzcu, 7-8 yaşlarında, Şeb-i Arus törenlerine de gitmiş.

Metin Arolat ‘Hayatına ve şarkı sözlerine bu ruhu taşıyor’

Tıpkı oyuncu Sinan Tuzcu gibi Mevlana’nın soyundan gelen ünlü şarkıcı-yönetmen Metin Arolat da köklerinin çağrısına uyarak tasavvufa ilgi duyan isimlerden.

Foto: Magazin Arşiv - Metin Arolat

Foto: Magazin Arşiv – Metin Arolat

Mevlana’nın 23. kuşaktan torunu olan Metin Arolat hayatında ve şarkı sözlerinde bu felsefeyi yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyor.

 

Arzu Yanardağ ‘Toprak yolum asfalt oldu’

Anne olduktan sonra bir farkındalık sürecine girdiğini söyleyen güzel oyuncu, bu süreçte tasavvufla tanıştığını ve yeni bir yolculuğa çıktığını belirtiyor ve tasavvuf hakkında şunları söylüyor; “Kişisel gelişim alanında çok araştırma yaptım, hatta 2003’te Hindistan’a kadar gittim.

Foto: Magazin Arşiv - Arzu Yanardağ

Foto: Magazin Arşiv – Arzu Yanardağ

Hiçbir zaman bütün taşlar istediğim gibi yerine oturmadı, hep bir tarafı eksik kaldı. Yoga, meditasyon, bunlar bir şey katıyor ama ne? Bana ne kadar uygun? İlk başta yapmam gereken şeyi en sonda yaptım. Bu yolculukta adım adım ilerliyordum ama iki adım atıyor, beş adım geri yuvarlanıyordum. Toprak yolum asfalt oldu tasavvuf sayesinde.”

Ahmet Özhan ‘Tasavvuf müziğinin vazgeçilmezi’

Tasavvufa ilgisi belki de en fazla bilinen ünlü olan Özhan, senelerdir ilgilendiği bu konuyu müziğine de taşıyor. Ünlü sanatçı her sene yapılan Şeb-i Aruz törenlerinde ve Mevlana’nın anıldığı, tasavvufun konuşulduğu gecelerde kendisine en başta yer buluyor.

Foto: Magazin arşiv - Ahmet Özhan

Foto: Magazin arşiv – Ahmet Özhan