•   Kasım 26, 2014

Özgüven antidepresan etkisi yapıyor

“Türk Kadınları Özgüven Grubu” depresyon hastası kadınlara önemli moral desteğini veriyor.

 

“Önce kendine sevgi”

 

Grupta kadınların kendilerini ailevi bir atmosferde hissettiklerini ve gittikleri profesyonel yardım merkezlerindekinin aksine sorunlarına hasta-uzman ilişkisinin ötesinde insani bir boyutla yaklaşıldığını belirten uzmanlar, “Ben uzman değilim. Bir dönem kendi yaşadığım ve içinden çıkmayı başardığım sorunlardan hareket ederek grubu kurdum. Kendi gücüne inanan herkes depresyondan kurtulabilir. Depresyon nedenleri kadınlarda çok farklı. Aile içi şiddetten kabul edilmediklerini hissettikleri bir toplumda yaşamanın getirdiği dışlanmaya kadar varan nedenler var. Özellikle kadınlar hastalık sürecinde ciddi bir değer, özgüven kaybı yaşıyorlar. Kendilerine değer vermiyorlar. Grupta kadınlara en önce öğrettiğimiz şey kendilerine değer vermeleri. Ne eş, ne çocuk önce kendinizi sevmelisiniz ki, ailenizin diğer üyelerine de sevgi verebilesiniz”

 

Doktor tedavisini tamamlayıcı

 

Grubun doktor veya ilaç tedavisine alternatif olmadığını kesin bir şekilde vurgulayan uzman psikologlar, “Zaten bize katılanlarda aradığımız tek şart uzman doktora gitmiş olmaları şartıdır. Grup terapisi doktorun tedavisini tamamlayıcı niteliktedir. Grubumuza katılan kadınlar doktor tedavilerini de sürdürüyor. En sevindirici yanı düzenli olarak katılan arkadaşlarımızın bazılarının ilaç dozajlarının düşmesi, hatta bazılarının tamamen ilaç kullanmaması. Bu arkadaşların doktorları beni arayıp ‘Nasıl yaptınız?’ diye soruyorlar. Bu da motivasyonumuzu daha da artırıyor” diyorlar.

 

Kültürü hassas terapi

 

Grubun başarılı olmasının en önemli nedenlerinin başında kadınların kendi dil ve kültürlerini bilen ortamda olmalarının olduğunu söyleyen uzmanlar, “Profesyonel, yani doktor tedavisinde Almanya’da halen kültüre has bir uygulama yok. Türk psikolog sayısı ise o kadar az ki, randevu almak için aylarca beklemek gerekiyor” diyorlar.