•   Kasım 26, 2014

Pan tekniği kullanımının ipuçları

Fotoğraf sanatının en eğlenceli çekim tekniklerinden biri olsa gerek “pan”. Görsel olarak da çok etkileyici kareler bu teknikle sağlanmakta, şimdi biraz “pan”ı tanıyalım.

 

Fotoğrafta objenin hareketini vurgulamak için kullanılan tekniğe pan tekniği denir. Peki, bu tekniği kullanmanın ipuçları nelerdir?

 

Objenin hızını vurguladığı için otomobil reklamlarında pan tekniği kullanılmış fotoğraflar sıklıkla karşımıza çıkar.

 

Fotoğrafınızda pan tekniğini birkaç adımda kullanabilirsiniz. Pan tekniği için öncelikle çekim yapacağınız alanı iyi seçmeniz gerekir. Obje tam karşınıza geldiğinde deklanşöre basacağınız için objeyi takip edebileceğiniz bir alanda olmalısınız. Yani obje ile parelel konumda olmalısınız.

 

motorsikler-pan-teknigi-71

 

Pozlandırmayı unutmayın

 

Bu tekniği kullanırken netlemeyi Manuel moda alarak fotoğrafı çekeceğiniz için objenin hızına bağlı olarak enstantane ayarını da yapmalısınız. Örneğin bir araba fotoğrafı çekerken  pan tekniği kullanacaksanız 1/30 veya 1/60 enstantane sizin iyi bir sonuç almanızı sağlar. Enstantane oranı çekeceğiniz konuya göre değişiklik gösterir. Çekimi yaparken unutmamanız gerekenlerden biri de pozlandırmadır. Fotoğraf makinasını manuel modda kullanacağımız için pozlandırmaya da dikkat etmeliyiz.

 

Geniş açılı lensler

 

Lens konusunda ne kadar geniş açılı bir lense sahipseniz o kadar başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin 18-55 lens size yeterli olacaktır.

 

Objeyi takip edin

 

Konuyu vizörden takip edip, objenin tam karşınızdayken deklanşöre basarak objeyi takip etmelisiniz. Objenin hızıyla fotoğraf makinasının hızı birbirine yakın olmalıdır. Örneğin bir motosikleti çekerken tam karşımıza gelince deklanşöre bastık ama çok hızlı bir hareketle dönersek fotoğrafın tamamı flu olabilir. Oysa bizim amacımız fotoğrafta hareket eden objeyle yakın bir hızla hareket ederek objenin net çıkmasını sağlamaktır.