•   Aralık 28, 2015

Sağlık bakanlığı ‘paçavra hastalığı’na karşı uyardı!

Sağlık Bakanlığı, bugünlerde pek çok kişiyi etkisine alan gribe karşı uyardı. Uzmanların deyişiyle tam bir “sessiz katil” olan gribe dünyada her yıl 500 milyon kişi yakalanırken 250 bini grip nedeniyle hayatını kaybediyor.  Grip virüsünün vücuda burun, ağız ve göz yoluyla girdiğini belirten Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, ŞIK okuyucuları için yaptığı açıklamada, çok önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 

grip-1

 

Halk arasında ‘paçavra hastalığı’, ‘ortalık hastalığı’ olarak da tanımlanan kış aylarının vazgeçilmez hastalığı grip, kapısını çaldığı kişiyi tam anlamıyla paçavraya çeviriyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, gribe sanıldığı gibi soğuk havaların değil, çoğunlukla öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşan virüslerin neden olduğunu belirterek “Öksürme ve hapşırma ile virüs, damlacıklar ve küçük aerosol partikülleri ile yayılır. Her yıl tüm dünyada 500 milyon insan gribe yakalanmakta olup, bunların 5 milyonu hastaneye yatırılmayı gerektirecek kadar ciddi şekilde hastalanmakta ve 250 bin kadarının da hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Ölümcül sonuçlara yol açan bu sessiz katilden korunmak için alınması gereken önlemler çok basit ama çok da etkilidir, hayat kurtarıcıdır” diyor.
hastaDERMAN BIRAKMIYOR, KABURGALARI AĞRITIYORPek çok kişi griple soğuk algınlığını birbirine karıştırıyor. Grip kişiyi soğuk algınlığına göre çok daha olumsuz etkiliyor. Dr. Aytaç Karadağ “Aşağıdaki belirtilerden birkaçı sizde varsa kendinizi grip olarak kabul edebilirsiniz” diyor. İşte o belirtiler;
Yüksek ateş (Eyvah akşamlar olmasın! Yine üşüme, titreme, ateş, terleme nöbetim başlayacak)
Kas ve eklem ağrıları (Her tarafım üzerimden tır geçmiş gibi ağrıyor)
Halsizlik (Adım atmaya, kolumu kaldırıp bardak tutmaya bile dermanım kalmadı)
Öksürük var (Öksürünce beynim zonkluyor, idrarım kaçıyor, kaburgalarım ağrıyor)
Çevrede benzer bulguları olan birileri var (Bana kesin bu tanıdığımdan geçti)
Bulantı, kusma (Bozuk gıda yemememe rağmen midemi nasıl bozdum)

 

ÖKSÜRÜP HAPŞIRANLARA DİKKATPeki grip virüsü nasıl bulaşıyor? Dr. Aytaç Karadağ “Hasta hapşırdığında, öksürdüğünde gözle görülemeyen milyarlarca influenza virüsü havaya yayılır; aynı ortamda bulunan insanlar ‘damlacık infeksiyonu’ denilen bulaşma yoluyla bu ortamdaki virüsü soluduktan 1-3 gün sonra belirtiler başlar. Damlacık yolu haricinde hasta bireylerin ağız-burun akıntılarına temas eden eşyaları kullanmak, hasta ile yakın temas, öpüşmek diğer bulaşma yollarıdır” diyor. Dr. Aytaç Karadağ grip virüsünün bulaşmasını kolaylaştıran faktörleri şöyle sıralıyor:

 

kar-kis-hapsirik-bere-cocuk
Kuru veya soğuk hava: Kuru havada virüsün yayılması kolaylaşır
Kapalı alanlarda yakın temas: Virüs dış ortamda canlı kalabildiği için kapı kolları, toplu taşıma araçlarında tutunma yerleri, merdiven trabzanları, bilgisayar ekipmanı, uzaktan kumandalar, asansör düğmeleri, telefonlar, musluklar, paralar, sandalye, masa üzerinde yaşayabilmekte ve temasla bulaşabilmektedir.
Kalabalık toplu taşıma
Ülkeler arası seyahatler
Kötü hijyen koşulları
Korunma yolları çok basit ama hayat kurtarıcı!
Dr. Aytaç Karadağ, ‘sessiz katil’ gripten korunma yollarının çok basit ama hayat kurtarıcı olduğunu belirterek, şu önerilerde bulunuyor:
Elleri bol su ve sabun ile yıkamalı, su bulunmayan ortamlarda kaliteli el antiseptiğiyle eller dezenfekte edilmeli
Öksürürken ve aksırırken ağız ve burun tek kullanımlık mendillerle kapatılmalı
Düzenli ve sağlıklı beslenilmeli
Hasta iken evde istirahat edilmeli
Salgınlar sırasında kalabalıktan kaçınılmalı
Aşı yaptırılmalı

 

KORUNDUM AMA GRİP OLDUM. NE YAPMALIYIM?

 

mevsimsel-gripDr. Aytaç Karadağ, tüm çabalarınıza rağmen yine de grip virüsü size de bulaştıysa yapmanız gerekenleri anlatıyor;
Bol sebze ve meyve tüketmeliyiz: Bağışıklığı kuvvetlendirecek C vitamini içeriği fazla olan mandalina, portakal, limon, greyfurt, çilek, maydanoz, kuşburnu, ıspanak, lahana, karnabahar, yeşil biber, roka gibi sebze meyveleri tercih etmeliyiz.
Bol sıvı almalıyız: Çünkü dokular kurudukça ağız ve buruna virüs daha rahat tutunur.
Düzenli ve sağlıklı beslenmeliyiz: Şu an tam mevsimi olan balık; omega 3, kalsiyum, fosfor, selenyum ve iyot mineralleri ile E vitamini için de iyi bir kaynak olup, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımı olmaktadır. Antiviral etkinliği olan ekinezya, ıhlamur, adaçayı, zencefil, kuşburnu gibi bitki çaylarını ihmal etmemeliyiz.
Sigarayı bırakmalıyız: Sigara içmek iyileşme süresini uzattığı için sigarayı; sigara bizi bırakmadan biz sigarayı terk etmeliyiz.
İstirahati ihmal etmemeliyiz: Bağışıklık sistemimizin güçlenmesine olanak sağlamak için yatakta istirahat etmeliyiz. Ateş düştükten 24 saat sonrasına dek evde istirahat etmek hem iyileşmeyi hızlandırır hem de çevremize bulaşma riskini azaltır. Güneş ışığı olan ve iyi havalandırılan bir odada kalmalıyız.
İlacı akılcı kullanmalıyız: Ağrı kesici, ateş düşürücü özelliği olan soğuk algınlığı ilaçlarından kullanabiliriz. Virüs ile bulaştığından ötürü antibiyotikler faydasız olacaktır, gereksiz ilaç kullanımından kaçınmalıyız.

 

KİMLER GRİP AŞISI YAPTIRMALI?

 

grip-aşısı
Dr. Aytaç Karadağ “Kalp, böbrek, kanser, astım, KOAH gibi akciğer hastaları, diyabet hastaları, çocuk ve ileri yaş grubu, huzurevi-kreş-bakımevi-yurt gibi kalabalık ortamda yaşayanlar, bağışıklığı zayıflatan ilaç kullananlar, gebeler”in riskli grupta olduğunu belirtirken, riskli grupta bulunan kişilerin yumurta alerjisi yoksa kasım ayına kadar aşı yaptırabileceklerini belirtiyor. Gribin gebelerde normal insanlara göre daha ağır hastalığa ve daha yüksek oranda ölüme yol açtığını belirten Dr. Aytaç Karadağ “Bu nedenle tüm gebelere ve gebe kalmayı düşünenlere aşı önerilir” diyor. Grip aşısının eylül, ekim, kasım aylarında her sene düzenli yaptırılması gerektiğini söyleyen Dr. Aytaç Karadağ “Her sene grip virüsü antijenlerini değiştirdiği için bir önceki yılın aşısı maalesef sonraki seneler için yeterli olmamaktadır” diyor. Peki ‘grip aşısı grip yapar mı?’ Dr. Aytaç Karadağ bu soruyu da “Hayır, grip aşısı ölü virüsten yapıldığı için grip yapmaz” sözleriyle yanıtlıyor.