•   Temmuz 25, 2015

Sağlıkta ve sporda Öz’e dönüş

Fevziye Sürmeli / İnstagram: fevziyesurmeli_

 

Ülkemizin coğrafik özelliğinden midir, Avrupa Amerika özentimizden midir bilinmez, bu memlekette yaşamanın bir kuralı da, herhangi bir şeye özenti duymaktır. Örneğin, Türk Mutfağı dünyada ilk üçte olmasına rağmen, ülkenin her yerinde Çin yemeği, İtalyan, Fransız ve bilimum mutfakları bulabilirsiniz fakat;  yurtdışından bir misafiriniz geldiğinde size “en iyi Türk yemeği nerede yenir? Beni götürür müsün?” diye sorsa, deformasyona uğramış birkaç lokantadan başka bir yerin olmadığını düşünüp utanırsınız. Nişantaşı mekanlarında oturup sohbet eden hanım kızlarımızı Çin yemeğini ballandıra ballandıra anlatırken görürsünüz de “annemle nefis bir tarhana çorbası yaptık” dediklerini duyamazsınız.

 

Tek katlı bahçeli evleri yok edip, apartman katlarına tıkılırken modern olduğunu düşünen halkım, bahçesindeki ıhlamuru, eriği, elmayı bir fiskecik naylon poşette marketten fahiş fiyatlara almaya başladığında başını taşlara vurdu ama iş işten geçmişti.

 

Bu anlattıklarımın sağlıkla ve sporla ne ilişkisi var diye soracak olursanız eğer, ruh sağlığını kaybetmenin, iyi beslenip spor da yapsanız vücut sağlığınızı kaybetmenizin nedenidir derim.

 

rahatlik

 

Sabah olmuş, mis gibi çiçek kokularıyla uyanıyorsunuz, arka bahçeden kümesten Kara Kız’ın tazecik yumurtasını alıyorsunuz, eve girerken bir tutam nane topluyorsunuz, çay demlenmiş masa hazır ve az sonra işe gideceksiniz. Ruh sağlığı tavan yapmış ve mutlusunuz. Bir de şu versiyonu düşünün; gökyüzünü göremediğiniz yükseklikte bir apartmandasınız, dışarıdan yükselen korna sesleriyle uyanıyorsunuz, camın önünde kurumuş bir menekşe saksısı, mikro dalgada ısıttığınız kahvenizle kahvaltı yapıyorsunuz, akşama koştura koştura iş çıkışı gideceğiniz spor salonu saatini düşünüyorsunuz. Ruh sağlığı mı o da ne?

 

Evlerimiz bahçeliyken, bakkallarımız varken, meyve ağaçlarımız varken, ülke mutfağımızla beslenirken mutluyduk. Sonra birden ben çocukken estetik ve fit görünme kaygısı, videolarda Jane Fonda’nın aerobik kasetlerini izleyip uygularken yurdum insanına yerleşti. O gün bugündür, altın tepside sunulan, sağlıklı reçeteler ve Diyetisyenler asla ilgimi çekmedi. İnatla doğal beslendim ve doğada spor yaptım. Ta ki bir gün hayatımıza balıklama dalan Mehmet Öz’ü dinlemeye karar verdim. Amerika’da yaşıyor olmasına rağmen, geleneksellikten vazgeçmemişti. Estetik kaygılardan çok, sağlık için kilo kaybının olmasından yanaydı. Sebzelerin yanında etleri de baş tacı yapıyordu.
Geçen hafta Türkiye’deydi ve beni de “Ruh Sağlığının önemi ile 10 adımda sağlıklı hızlı kilo verme planını” açıklamak üzere basın toplantısına davet etti.

 

mehmet-oz-2
Boğazın eşsiz manzarasında sohbetimize başladık. İlk önce Prof. Dr. Mehmet Öz, kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu ve doğru bir kahvaltının nasıl olması gerektiğini anlattı. Sindirim sistemini çalıştırmak için birkaç damla limon suyu sıkacağınız su ile güne başlamamızı istedi. Konuşurken, Dr. Mehmet Öz’e yumurtanın bir dönem neden kötü ilan edildiğini sordum. O da aslında halkı yanılttıklarını, kollesterolü yüksek kişilerin yumurta yememelerini, normal sağlıklı kişilerin abartmadan yumurta tüketebileceklerini de söyledi.

 

prof-dr-mehmet-oz

 

Genç kızlarımızın ve genç erkeklerimizin estetik fit dış görüntü kaygısıyla yaptıkları yanlış diyetler sonucunda geri dönüşü olmayan kas kayıplarına da üzüldüğünü belirtti. Aynı zamanda Türklerin çoğunluğunun spordan uzak, hareketsiz bir şekilde yaşamasının; Obezite tehlikesinin artmasına neden olduğunun altını çizdi.
Prof. Dr. Mehmet Öz, “10 Adım” adı altında topladığı özel tariflerini, alışveriş listelerini ve özel zayıflama sırlarını da toplantıda paylaştı. Buna göre;

 

limonlu-su
•    Limon sulu bir bardak su,
•    Meyve, keten tohumu, az yağlı bir süt ya da tatlandırılmamış Hindistan cevizi sütü ile hazırlanmış bir karışım sizin sabah kahvaltınızı oluşturacaktır (Tabii kilo vermek ve sağlıklı beslenmek istiyorsanız ).
•    Günün devamında arada çiğ badem ve ceviz ile ana öğününüze kadar saçma bir beslenme yaşamazsınız.
•    Ana öğününüzde spor yapmadığınızda bile kalori yakmanızı sağlayacak kümes hayvanları ya da balık ile yeşil salata tercih etmelisiniz.
•    Bu programda mutlaka detoks etkisi yaratacak lahana çorbası hazırlamalısınız.
Detoks Çorbamız
4 adet büyük boy soğan
Bir küçük lahana yarısı
8 diş sarımsak
Kuru zencefil
1 demet maydanoz
1 demet nane
8 adet kereviz sapı
(Hepsi büyük bir tencerede suda iyice kaynatılıp blendırda çekilir)
•    Nişastasız sebzeleri sınırsız olarak tüketebilirisiniz.
•    Ayrıca;
Humus, Turşu, Bir avuç çiğ badem, 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi, 1 elma tercihe bağlı ara atıştırmalık olarak alınabilir.
•    Ambalajlı abur cuburlardan uzak durulmalı
•    Her sabah tartılın
•    HAFTADA BİR KAÇAMAK YAPIN.

 

relaks
Sözün özü Mehmet Öz, dünyamızı kendi elimizle betonlaştırırken, besin değerlerimizi de yok ettik. Bu nedenle kaybettiklerinin yeni farkına varan insanoğlunun GDO’lu, ambalajlı, katkı maddeli besinlerden uzak durup, doğal beslenip, açık havada spor yapıp, kendisine günde 10 dakika ayırıp (Dr. Mehmet Öz buna “Banyo Molası” diyor.) hiç konuşmadan, bir odada iç sesini dinlediğinde, egzoz  dumanları arasında, iş çıkışı spor yapmak için koşturup, yağ yakıcılar içip, koşu bandında şöyle bir yürüyüp, haşlanmış pirinç ve tavukla kas yapmasından, RUH SAĞLIĞINI koruması daha insancıl ve hayatta kalıcı olacaktır demektedir.

 

Bu görüşmeden anladığım ise; sağlık için önce Ruh Sağlını korumaktır. Daha çok geç kalmadan özünüze dönün.