•   Kasım 3, 2014

Sert ve şekersiz kahve, tam karaciğerlik

Hepatology Dergisi’nde yayınlanan yeni bir çalışma, kafeinsiz kahvelerin dahi karaciğerimize faydalı olduğunu ortaya koyuyor. 1999-2010 seneleri arasında 27.793 insanla yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre kahve tüketimi karaciğer hasarı ve iltihabıyla ters orantılı.

 

kahve-kadin-500
Katılımcıların 14.000’den fazlası her gün kahve içerken 2000 kişi kafeinsiz kahveyi tercih ediyor. Yaş, cinsiyet, eğitim, tütün ve alkol alışkanlıklarına göre sınıflandırıldıklarında, karaciğer sağlığı açısından en iyi durumda olanlar kahveciler oluyor.

Çalışmanın baş yazarı ve Ulusal Kanser Enstitüsü üyelerinden Qian Xiao’ya göre bu etkinin sebebi henüz belirsiz: “Kahvede binden fazla bileşen var. Birkaç adayımız var ama hangisinin karaciğere faydalı olduğunu bilmiyoruz. Ayrıca, insanlara kahve içmelerini önermekten ziyade kahve içmenin karaciğere zararı olmadığından bahsediyoruz”

 

Peki, “kafein sağlığa zararlıdır” diyen çalışmalara ne demeli? 

Kanser ve kalp hastalıklarının içeceklerle özdeşleştirildiği 70’ler ve 80’ler döneminde kalma anti-kafein çalışmaları New York Times’ın da belirttiği gibi hala etkili. Harvard Kamu Sağlığı Bölümü’nde beslenme ve hastalık uzmanı olan Dr. Rob van Dam’e göre bu çalışmaların yenilenmesi gerekiyor.

 

kahve-kadin-400

Öte yandan, “çocuğumun boyu uzamaz” diyen kahve düşmanı aileler de sakin olabilir. Henüz bu konuda da net bir bilgi yok.
Kahvenin insanı biraz sinirli ve çokça uykusuz yaptığını, hamile kadınların ve yüksek tansiyonu olanların az kahve tüketmesi gerektiğini kabul etmemiz gerekse de kahve bugüne kadar hakkında söylenenleri aslında hak etmemiş olabilir.

Egzersiz performansımızı arttıran, ağrı kesen, hafıza kaybı riskini azaltan ve uykucuları uyandıran kahve, son yıllarda altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Hatta Amerikan Kalp Derneği günde 2 kupa kahve içmenin kalbe iyi geleceğini belirterek birçok önyargının yıkılmasını hızlandırdı.

 

kahve-lokum-400
Belki, ondan beklediğimiz mucizeleri gerçekleştiremedi; ama en azından düşündüğümüz kadar zararlı da çıkmadı. Yine de Dr. Xiao’nun dediği gibi “Kahve ve kafeinsiz kahve karaciğerinize zarar vermiyor”

Kahve içmeden kendine gelemeyenler, boş zamanlarında bir kahve daha yapanlar, sert ve şekersiz içenler, sizlere sesleniyoruz: Bilim aksini iddia etmedikçe güvendesiniz!