•   Temmuz 13, 2015

Tombul yanaklara veda!

Eski ‘ay yüzlü güzel’ devri kapandı artık. Günümüzde güzel yüz deyince; oval ve elmacık kemikleri büyük olan yüz aklımıza geliyor. Ama artık, yuvarlak ve tombul yanaklı bir yüzü de basit bir ameliyatla ovalleştirmek mümkün. Yanakları içe doğru çökertmek için, ağız içinden yanak dokusu çıkartılarak yapılan bu ameliyat, özellikle Uzakdoğu’da çok yaygın…

Genel Cerrahi, Yüz ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ziya Saylan

Bazen, karşınızdaki insanın yanağında şeker var zannedersiniz. Bu tür bir görüntü veren, yanakları tombul ve şiş olan insanlara ‘hamster yanaklı’ denir. Özellikle Kore, Japonya ve Çin’de bu durum çok yaygın ve ırsidir. Yanaktaki yağ birikintisinin fazla kilo ile alakası yoktur ve zayıf insanlarda da görülür. Bebekler süt emdiklerinde bu yağlar, ağızda oluşan doğal vakum nedeniyle büyür ve uzun süre süt emenlerin yanaklarının daha tombul olduğuna inanılır. Ameliyattan bir hafta sonra yüzün şekli değişir, elmacık kemikleri öne doğru gelir ve daha büyük görünür.

Japonya ve Çin’de en çok yapılan ameliyat

Kalıtımsal olarak tombul yanaklı olan Uzakdoğu toplumlarında bu ameliyat sıkça yaptırılır. Örneğin; Almanya’nın Düsseldorf  kentinde Uzakdoğu firmalarının Avrupa genel merkezleri bulunur ve buralarda çalışan Uzakdoğulular sıklıkla gelip yanak yağlarını aldırır. Ders vermek için gittiğim Şangay’da da en çok öğretmemi istedikleri bu tür ameliyatlardı.

yanak-sli-3

İnsan vücudundan en kolay çıkarılabilen yağ yanakta bulunur

Fransız doktor Bichat tarafından 200 sene önce bulunan bu yağ kitlesinin kapsülü vardır; bu nedenle de çıkarılması çok kolaydır. Açlık durumunda vücuttan ilk eksilecek olan yağ yanaklarda bulunan yağdır. Bu nedenle aşırı spor yapanların veya açlıktan ölmek üzere olanların yüzündeki bu bölgeler içeri çöker ve boş olarak görülür. Yağ birikimi yanak içine yapılacak bir kesiden, yanak sıkıldığında adeta dışarı fırlar ve makasla kesilerek alınır. Çıkan yağın büyüklüğü, üç-dört santimetre küp kadardır. Yani hemen hemen iki fındık büyüklüğündedir. Yanak yağı çıkarma operasyonu sonrasında hassaslaşan bölgede şişme meydana gelebilir. Ağzınızı birkaç gün antiseptik sıvılarla çalkalarsanız, iyileşme gerçekleşir. İsteyen hastaya operasyon sürecinde damardan hafif bir sedasyon da uygulanabilir. Ayrıca belirtmek gerekirse; bu bir yağ emme (liposuction) işlemi değildir. Yağ direkt olarak çıkarılır. Bu nedenle travma azdır ve yanak içi bölgesi çabuk iyileşir.

Azı karar, çoğu zarar

Yanak yağıyla ilgili operasyonlarda, bölgede bulunan yağ dokusunun bütünü çıkartılmamalıdır. Aksi takdirde yanakta hiç de hoş olmayan bir çöküntü oluşur. Hatalı uygulamalarda yanağı tekrar yağla doldurmak gerekir. Bu nedenle ilk baştan bir miktar yağı içerde bırakmak, çukur oluşumunu önler. Bu yağ kitlesi iki adale arasında yastık görevi yaptığından, fazlaca çıkartılırsa adalede ödem oluşabilir ve ağrı hissedilebilir. Yine çok fazla miktarda yağ çıkartılırsa avurtlar çöker ve o şahıs hasta gibi görünür. Bu yağı kısmen çıkartmak, yüz germe operasyonlarında da başarı getirir.

yanak-sli-2

Ayna testi ile sonucu ameliyattan önce görebilirsiniz

Aynanın karşısında dururken, dudaklarınız kapalı ama ağzınız hafif açık durumda iken avurtlarınızı hafifçe içeri doğru çekerseniz, yanaklarınızın ufaldığını görürsünüz. İşte ameliyattan sonra da aşağı yukarı bu tür bir görünüme sahip olursunuz. Bu ameliyatın en büyük faydası; ameliyat sonrası yanaklar boşalınca elmacık kemiklerinin daha büyük gözükmesidir.