•   Aralık 29, 2015

Ünlülerin saç uzmanı Ahmet Çoban ile saça dair her şey

Değişim saçla başlar! Nedir saçlarımızın biz kadınlardan çektiği; mutluyken de değişirler, depresyondayken de… Tabii bu esnada kuaför seçimi en önemlisi! Bir kadın saçı kötüyse asla mutlu olamaz.

BurcuÖZEN-bozen@sozcu.com.tr

ahmetçoban

L’Oréal Paris Renk Uzmanı Ahmet Çoban

Sizler için küçük bir araştırma yaptım ve yıllardır sosyal medyadan takip ettiğim; birçok kadının saçlarına -arasında ünlü isimlerin de olduğu- sihirli dokunuşlarda bulunan L’Oréal Paris Renk Uzmanı Ahmet Çoban‘la buluştum.
Bu ismi belki çoğunuz sıkça duydu; duymayanlar da sıkça duyacak. Çünkü başarı asla tesadüf değil ve Ahmet’in hikayesi de gerçek bir başarı öyküsü. Adım adım tırmanmış zirveye ve şuanda da en ünlü kuaförler arasında geçiyor ismi. Hatta Garage Hair Repair Studio’da tüm gün misafirlerini karşılıyor ve kendi markasını yarattı bile…

burcuesmersoy

Burcu Esmersoy, Ahmet Çoban’ın salonunda…

didemsoydan

Didem Soydan Ahmet Çoban’ın salonunda…

Ne ombreymiş arkadaş! Instagram’da bir patlama… Çok değil, birkaç yıl önce ombrenin Türkiye’de yayılması… Her gördüğüm saçın arkasında tek isim; instagramdaki adıyla ahmetcobain! Haber için değil saçım için ulaştım ona; tabii bazı tereddütlerle… Bir anda o kadar yayıldı ki ismi ve ünlü isimlerin de saçında onun imzası olmaya başladı. Aklımda deli sorular: Benimle ilgilenir mi? , acaba nasıl biri? Deneyimlemiş biri olarak söyleyebilirim ki, sıcak gülümsemesi, insanı rahatlatan tavırları ve saçınız hakkında yaptığı yorumlarıyla direkt bir samimiyet kuruyorsunuz.. Gidin, görün bir de kendiniz karar verin; ben en azından saçlarınıza bayılacağınıza garanti verebilirim!

saçahmet

Ahmet Çoban ve ekibinin saçlara sihirli dokunuşu

Ahmet Çoban saçları doğallaştırmaktan yana olsa da hergün yeni bir trend çıkıyor. Hangisini takip edeceğimizi şaşırdık. Ben kadınların saçları hakkında merak ettiklerini ona sordum; o da ayrıntılı bir şekilde cevapladı.

dilaraöztunç

Dilara Öztunç’un saçları da Ahmet Çoban’a ait

NEDİR BU OMBRE?

Ombre’yi tam anlayamadan; bir de başımıza sombre çıktı.
”Sombre ve Ombre uygulamaları aslında birbirinden çok farklı değil. Daha ziyade ticari amaçlı yaratılmış gibi. Çünkü Ombre dediğimiz işlem kişinin natürel saç rengini uçlara doğru kırmak anlamına geliyor. Sombre diye yeni adlandırılan işlem ise ombrenin daha yumuşatılmış versiyonu. Yani renk geçişleri daha az keskin ve daha doğal. Fakat biz ombre uygulamasını yaparken zaten kişinin doğal saç tonuna ve cilt tonuna yakışacak en doğal renk geçişlerini yakalamaya çalışırız her zaman.”

buseterimbrushlights

Buse Terim’e Ahmet Çoban’ın yaptığı brushlight ışıltıları

TÜRKİYE’DE BİR İLK

İlk randevu size yakışanı bulmanız için

”Saçları konusunda kadınların en çok yaptığı hatanın başkasında gördükleri bir saç şeklini ya da rengini kuaförlerinden birebir talep etmek olduğunu düşünüyorum. Biz bu sorunu aşmak için Garage Hair Repair Studio olarak müşterilerimizle ilk tanıştığımızda bir konsültasyon randevüsü almalarını öneriyoruz. Türkiye’de ilk olarak uygulanan bu görüşmelerde müşteri adayımıza onun saç tipine, kişisel tarzına, ten rengine en uygun modeli anlatıyoruz. Böylece insanların yanlış hayallere kapılmasını da önlemeye çalışıyoruz.

Saçların doğru kesimi; müşterinin yüz hatlarını ve saç tipinin yanı sıra kişisel zevkleri ve hayat biçimi hakkında bilgiler alınarak birlikte belirlenmesi gereken bir şey. Mesela çok yoğun tempoda çalışan bir kadının dalgalı saçlarına perçem kestirmesi onun için pratik olmayabilir.

ecebegümyücetan

Model Ece Begüm Yücetan

emelyıldırım

Emel Yıldırım’ın kesimi Ahmet Çoban’ın ellerinden…

Kişiye özel renklendirme

Kişilerin saç tiplerine, kişisel tarzlarına, ten renklerine, yüz şekillerine en çok yakışacak renklendirme çözümlerini bulmak için alışdık boyama işleminin haricinde birçok farklı renklendirme tekniği üzerinde çalışıyoruz. Burada amacımız müşterilerimizi kuaförüne bağımlı, uzun vakitlerini orada geçiren insanlar olmaktan çıkarmak, daha uzun dönemli kullanacakları renkler sağlamak. Mesela saçlarında birkaç tel, yeni yeni beyazları olan bir müşterimizin saçlarını komple boyamak yerine pigmentasyon uygulayabiliyoruz. Ya da yüz çevresine aydınlık katmak için “facelight” tekniğini uygulayabiliyoruz. İhtiyacı olan güneşten açılmış gibi doğal sarı ışıltılar ise “brushlight” isimli patentli fırçamız ile çalışıyoruz.

Saçlarınızın rengini korumak için çok yıpratmayan, kimsayallar barındırmayan böylece saç rengini soldurmayan şampuanlar kullanmanızı öneririz. Bize göre saç bakımının en temel adımı doğru şampuanı seçmek. Bunun için hiçbir kimyasal içermeyen, en değerli ve besleyici bitkilerden, organik sertifikalı Garage Organic Şampuan’ı yarattık.”

gizemhatipoğlu

Gizem Hatipoğlu’nun doğal ışıltıları

gülgölge

Gül Gölge Saygı

SAÇ BAKIMI

”Saçlarınızın bakımına evde devam etmeniz sağlığı ve güzel görünmesi açısından çok önemli. Yoksa kuaförden ilk çıktığında harika duran saçlar yıprandıkça tüm güzelliğini yitirir. Bu nedenle müşterilerimizin iç rahatlığı ile kullanması için Garage Organic Hair Repair / Saç Onarım serisini yarattık. Bu seriden saç serumu, Aloe Vera Jel ve Hair Balm dediğimiz kuru saçlara uygulanan bir saç kremi öneriyoruz.

neslişahalkoçlar

Neslişah Alkoçlar’ın Baby Shower saç ve makyajı Ahmet Çoban’ın ekibinden…

Saç bakımının ne kadar sıklıkla yapılması gerektiği açıkçası kişiden kişiye saç yapısına, saçların gördüğü işlem oranına, mevsimsel ve çevresel koşullara göre değişiklik gösterir. Hatta nasıl beslendiğiniz ve yaşadığınız stres bile önemli. Fakat saçlarınızın ne zaman bakım istediğini kendiniz parlaklığına, kuruluğuna, uçlarındaki kırılmalara bakarak kendiniz tahin edebilirsiniz. Bazı insanlar 2 haftada bir bazı insanlar haftalık olarak yoğun bakıma ihtiyaç duyabilir. Kendinizi, saçlarınızı dinleyerek kendiniz için en doğru aralığı bulabilirsiniz.

simgefıstıkoğlu

Simge Fıstıkoğlu

Kepeklenme ve saç derisindeki pullanmanın çeşitli sebepleri olabilir. Mesela sedef ya da egzama gibi atopik bir cilt hastalığı olabilir. Ya da strese ya da hormonal değişikliğe bağlı kurumalar/ aşırı yağlanmalar olabilir. Bunun Organik Aloe Vera Jel’imizin bu tarz sorunlara iyi geldiğini gözlemledik. Ayrıca kafa derisini çok kurutan, yoğun kimyasal içerikli saç ürünlerinden de kaçınmayı öneriyoruz.”

güzideduran

Güzide Duran

HAMİLELİKTE SAÇ BOYAMAK TEHLİKELİ Mİ?

”Hamile kadınlar doktorlarında önerisine kulak vererek saçlarına kimyasal ürün değdirmek istemiyorlar. Onların ve yeni doğacak bebeklerinin sağlığı tabii ki bizim içinde çok önemli. Saçlarının rengini birkaç ton açtırmış bir kadının hamileliğinin 2-3. ayı gibi saç diplerinde koyu renk bir bant görüntüsü oluyor. Bu görüntüyü almak için saç diplerine değdirmeden o sert geçişleri kırıyoruz ve bant görüntüsünü ortadan kaldırıyoruz.”

merveoflaz

Merve Oflaz

2016’NIN SAÇ TRENDLERİ

”Sonbahar ve kış sezonunda renklendirmelerde biraz daha sıcak tonlara gidebiliyoruz. Çünkü hem soğuk günlere ve gri havaya inat insalara sıcaklık kattığına inanıyoruz hem de kışın saçlar deniz/güneş gibi faktörlerden etkilenmediği içinde kızıllık olan tonları daha iyi koruyabiliyor. Fakat yine de kişide en doğal duracak tonu belirlemek önceliğimiz. Eğer ten rengine ve tarzına yakışmıyorsa müşterilerimize sadece trend diye aynı makineden çıkmış gibi tek tip saç rengini ve şeklini dayatmak bizim Garage Studio olarak en karşı olduğumuz şey. ”

jessica

Alexa Chung’ın, Jessica Biel, Jessica Chastain

HANGİ ÜNLÜLERİN SAÇLARINI BEĞENİYORSUN?

”Son dönemde Jessica Chastain’in saçındaki ‘çöl kızılı’ dediğimiz, güneşten kavrulmuş gibi duran kızıl tonu beğeniyorum. Fakat ünlülerde de doğallıktan yanayım. Sürekli saç rengi ile oynayan, doğal olmayan tonlar kullanan isimleri pek samimi bulmuyorum, tabii ki rol gereği zorunlu değişimler hariç. Oivia Palermo’nun renk geçişleri yüzüne çok yakışıyor. Alexa Chung’ın, Jessica Biel, Freja Beha’nın saçlarının doğallığı yine çok güzel.”