•   Kasım 20, 2014

Mutlu cinselliğin sırrı bu ameliyatta

hasan-findikVajina daraltma tıp dünyasının, son zamanlarda sıklıkla yaptığı operasyonlar arasında yer alıyor. Özellikle normal doğum yapmış kadınlarda ilerleyen yaşlarla birlikte vajinanın kas ve bağ dokusunun gevşemesi beraberinde istenmeyen bazı durumları meydana getirebiliyor. Biz de Sözcü Hayat olarak, gerek sağlık sebebiyle ve gerekse estetik amaçlı yaptırılan bu operasyonu konunun uzmanı Dr. Hasan Fındık’la konuştuk. İşte vajina daraltma operasyonuyla ilgili bilmeniz gereken her şey…

 

RÖPORTAJ : Edda Sönmez

 

 

Vajina daraltıcı ameliyatlar hangi amaçla yapılır?

Gerek yaşla, gerekse tekrarlayan doğumlar neticesinde vajeni oluşturan yumuşak dokularda gevşeme meydana gelir. Bu, özellikle seksüel fonksiyonlarda bir bozulmaya neden olur. Vajinoplasti de amaç bu yapıların toparlanması ve vajene eski sıkılığının kazandırılmasıdır.

 

Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır?

Lazerle vajina daraltma yönteminde, vajenin iç duvarına bu iş için özel olarak tasarlanmış cihazlar yardımıyla lazer ışınları gönderilir.Bu ışınlar yarattıkları ısı enerjisiyle vajen mukozasında daralma sağlar.

 

Vajina daraltıcı ameliyatlar ne şekilde yapılır? Vajen darlığı nasıl sağlanır?

Vajina daraltıcı ameliyatlarda, vajinanın iç kısmını örten mukoza ve yumuşak dokunun bir kısmı çıkarılır. Kalan kısım dikişlerle birbirine yaklaştırılarak vajenin daralması sağlanır.

 

Hastalarınızın dağılımını coğrafi, yaş ve sosyal durum olarak anlatabilir misiniz?

Hastalarımızın büyük çoğunluğunu, daha önce bir veya daha fazla sayıda doğum yapmış kadınlar oluşturuyor.  Bu doğumlara bağlı vajen yapısının deforme olması nedeniyle hem kozmetik hem sağlık hem de cinsel problemler yaşıyorlar.  Sadece kozmetik ve sağlık açısından bir problem olmadığı, cinsel yaşamı da kötü yönde etkileyebilen bir durum olduğu için hemen her kesimden kadın hastalarımız bu operasyon için başvuruyorlar. Sağlık açısından sık mantar vb. enfeksiyon oluşumunu engelleyici özelliği bulunmaktadır.

 

vajina-daraltma-ic

 

HER KESİMDEN HASTAMIZ VAR

 

Bir dönem magazin dünyasında da vajina daraltma operasyonları gündeme gelmişti. Sosyetik hastanız çok var mı?

Dediğim gibi, çok farklı sosyo-ekonomik kesimlerden kadınlar bu ameliyat için başvuruyorlar.  Bunların içinde tabi ki “sosyetik” hastalarımız da var.

 

Kadınların bu tarz ameliyatları yaptırma sebepleri arasında ailesel baskılar ya da sadece kozmetik amaçlı endişeler yatıyor mu?

Genital bölgeyi ilgilendiren, bu tip kozmetik problemler sadece kozmetik yada sağlık ile ilgili bir  problem olmakla kalmıyorlar, cinsel  fonksiyonları da  doğrudan etkiliyorlar aslında. Kabul etmek gerekir ki, mutlu bir evliliğin yadsınamaz yapı taşlarından biri de; sağlıklı bir cinsel yaşamdır. Bu operayson için başvuran hastalarımızın da aslında istedikleri, hem kendileri hem de evlilikleri için, daha mutlu bir cinsel yaşama sahip olmak. Buna “ailesel baskı” demek çok doğru olmayabilir.

 

Bu ameliyatın uygulanamayacağı durumlar nelerdir?

Sağlığı ameliyat olmaya elverişli, hemen her kadına bu ameliyat uygulanabilir.

 

Daha önce doğum yapmamış kişilerde vajina daraltma ameliyatı yapılabilir mi?

Tabi yapılabilir. Bazen hiç doğum yapmamış kadınlarda da, yaşın etkisiyle bu tip deformitelerin oluşması mümkün. Ayrıca, Vajinoplasti ameliyatı geçirmiş kadınların doğal yolla doğum yapmasında da bir sakınca bulunmuyor. Ancak doğum süreci vajinoplasti ameliyatının etkilerini geri döndürebileceğinden, eğer yakın zamanda doğum planlanıyorsa, bu ameliyatın doğum sonrasına ertelenmesi uygun olabilir.

 

ALTI HAFTA CİNSEL İLİŞKİ YASAK

 

Vajen daraltma ameliyatları ile birlikte labioplasti de (iç dudak estetiği)  yapılabilir mi?

Evet. Bu iki ameliyatın birlikte yapılması mümkün.

 

lazerle-vajina-daraltma

 

Vajina estetiği sonrasında nelere dikkat etmek gerekecektir?

Hastalar ameliyat sonrasında bir kaç gün ameliyat bölgesinde rahatsızlık hissedebilirler. Bu yüzden eğer aktif bir işte çalışıyorlarsa, kendilerine iyileşmek için bir kaç gün izin almalarını öneririm.

 

Vajen estetiği sonrasında ne zaman cinsel ilişkide bulunabilinir?

Vajinoplasti ameliyatlarından sonra tam iyileşme yaklaşık 6 haftada sağlanmaktadır. Hastalarımızın bu 6 haftalık sürede cinsel aktiviteden uzak kalmaları gerekmektedir.

 

Vajen estetiği sonrasında vajinada yeniden genişleme olur mu?

Kesin olmamakla birlikte, vajinoplasti ameliyatı sonrası doğal yolla yapılan doğumlar, vajina da tekrar gevşemeye neden olabilirler.

 

Vajina daraltma egzersizleri var mıdır?

Doğum sonrası dönemde pelvik kasların çalıştırılmasını sağlayan “kegel” egzersizlerinin yapılması  vajinayı oluşturan kaslardaki gevşemeyi engellemek amacıyla önerilebilir.