•   Aralık 4, 2015

Vildan Atasever katıldığı panelde öfkelendi

 

52’nci Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında ‘Kadının Dünya ve Türkiye Sinemasında Temsili’ konulu panel, Doç. Dr. Emine Uçar İlbuğa’nın moderatörlüğünde, yazar Ali Can Sekmeç ve oyuncu Vildan Atasever’in katılımıyla gerçekleştirildi. Vildan Atasever, ‘Kadının Dünya ve Türkiye Sinemasında Temsili’ başlıklı panelde, yazar Ali Can Sekmeç’in “Kafaların dönüp baktığı kadın” tanımlamasına sert tepki gösterdi. Atasever, “Kadının bu şekilde anlatılmasından nefret ediyorum” dedi.

Foto: Bülten

Foto: Bülten

 

Atasever şöyle konuştu: “Bizi nasıl küçümsersiniz. Savaşta en önde yürüyen Nene Hatun’un torunlarıyız. Sen ne diyorsun ya. Kösem Sultan, Hürrem Sultan’ı anlatıyoruz. Her ne kadar erkek önde dursa da o erkeklerin arkasında güçlü kadınlar vardır. Ne kadar güçlü bir kadın varsa arkasında erkek o kadar güçlüdür yani. Toplum bize naif olmayı dayattığı için bir adım geride duruyoruz. Bu da kadının naifliğinden işte. Bu zaten toplumun kuralı, kadın geride duracak. Bütün sorumluğu bizim üstümüze yüklüyorsunuz. Her şeyi biz yapıyoruz, en önde olan yine siz oluyorsunuz. Nasıl oluyor bu.” Bu sözlere Sekmeç’in yanıtı “Yaradılış maalesef” olurken, Atasever, “Evet eşitlik yok işte. Yok yani” dedi. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Turizm Fakültesi Konferans Salonu’ndaki panelde oyuncu Atasever, artık sinemada hem kamera önünde hem de arkasında daha bilgili, daha bilinçli kadınların var olduğunu belirterek, “Kadınlar bireysel olarak istedikleri yerde özgürce var olabiliyor. Çünkü daha bilgiliyiz, daha güçlüyüz” dedi.

Foto: Bülten

Foto: Bülten

KURAL TABU DEĞİL, TEK AMAÇ İYİ FİLM YAPMAK

Panelde öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Atasever, ‘Türkan Şoray kanunları’ olup olmadığına ilişkin soruya, sinemada bir ‘meta’ olarak kullanılmadığı sürece ne gerekiyorsa onu yapacağını belirterek cevap verdi. Oyuncu olarak görevinin senaryoda olanı izleyiciye aktarmak olduğunu söyleyen Atasever, “Kural, tabu değil, tek amacımız iyi film yapmak olmalı” dedi. Oyuncu Atasever, Zeki Demirkubuz’un yönetmenliğini yaptığı ‘Kader’de canlandırdığı ‘Uğur’ karakterinin sinemada kadının temsili noktasında aykırı bir karakter olduğunu da söyledi. Atasever, ‘Uğur’ karakterinin toplumun biçimlendirdiği kadınların dışında, aile olmayı reddeden, sevdiği adamın peşinden giden bir kadın olduğunu belirterek, “Bu anlamda çok güçlü buluyorum. Kendi inandığı doğrultuda hareket ediyor” dedi.