•   Aralık 18, 2015

Vücudu zehirden arındırmanın yolları

Aldığımız hava, içtiğimiz su, tükettiğimiz besinler, içinde yaşadığımız binalar, giydiğimiz kıyafetler ve kullandığımız kişisel bakım ürünleri vücudumuzda toksin birikimine yol açar… Yeterli su içmek, egzersiz yapmak, saat 18.00’den sonra bir şey yememek ve kan vermek ise arınmanın kolay yollarıdır. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk anlatıyor…

 

Yoga ya da Da Tai yapın! Günümüzde yoga ve tai-chi, işler yolunda gitmediğinde, sakinleşmek ve sorunumuzla aramıza mesafe koymak için başvuracağımız en iyi iki yöntem. Bu teknikler sayesinde derinlemesine rahatlamayı, nefesinizi kontrol etmeyi öğrenecek ve dilediğiniz zaman kolaylıkla sakinleşebileceksiniz.

Toksik maddelerden arınmanın yollarını öğrenmelisiniz

 

Vücudumuzda her gün normal metabolik faaliyetler sonrası çeşitli toksinler meydana gelir. Bu normal süreç dışında toksinlerle dolu bir dünyada yaşadığımızı unutmamalıyız. Aldığımız hava, içtiğimiz su, tükettiğimiz besinler, içinde çalıştığımız ve barındığımız binalar, giydiğimiz kıyafetler, kullandığımız kişisel bakım ürünleri pek çok toksik madde içermektedir. Bu toksik maddelerin kanserojen oldukları, vücut metabolizmasını bozdukları, kalp ve damar hastalıklarına, karaciğer ve böbrek gibi organ hasarlarına, demansa neden oldukları bilinmektedir. Vücudumuzu zehirli maddelerden arındırma yollarını şöyle sıralayabiliriz…

 

Toksinler en çok nerelerde birikir?

**Kan damarlarında birikiyor ise; damar sertliği ve kalp damar tıkanıklıklarına,
**Lenf  bezlerinde birikiyor ise; devamlı hastalık hali, sık enfeksiyon ve sık grip geçirmeye,
**Lenf damarlarında birikiyor ise; fibromiyalji, yaygın kas ağrıları ve devamlı yorgunluk hissine,
**Bağ dokuda birikiyor ise; kronik hastalıklar, romatizma, eklem rahatsızlıkları, selülit sorunlarına yol açabilmektedir.

 

Makyaj malzemeleri ve parfümlere dikkat!

 

Sonbahar ile birlikte yeni trendleri takip etmeye devam ediyoruz. 2015 sonbahar göz makyajı modası oldukça iddialı ve alternatif dolu. Göz kalemi, eyeliner ya da göz farı seçiminiz hangisi olursa olsun, bu sonbahar çevrenizi gözlerinizle büyüleyici etkiniz altına alacaksınız. İşte sonbaharın favori göz makyajları.

 

Gıda ve hayvancılık sektöründe doğal ortamdan uzaklaştırılmış kaynaklardan elde edilen işlenmiş, rafine edilmiş, paketlenip ambalajlanmış besinler, tatlandırıcılar, katkı maddeleri vücudun toksik yükünü artırır. Su kaynaklarını dezenfekte etmek için sulara ilave edilen klorin, florid, arsenik ve alüminyum gibi bileşikler yanı sıra su kaynaklarına tarım alanlarından, insan ve hayvan atıklarından bulaşan nitrit ve nitrat gibi bileşikler ve diğer pek çok toksin doğal yaşamı ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Kişisel bakım ürünleri olarak kullanılan makyaj malzemeleri, kremler, nemlendiriciler, parfümler, tıraş losyonları, spreyler pek çok toksik karakterde kimyasalı içermektedir.

 

En iyi ilaç: Organik sebze ve meyve

 

sebze-market-organik-sli

 

En önemli detoks organlarından biri karaciğerdir. Her an vücuttaki toplam kanın yüzde 25’i karaciğerden süzülerek temizlenmeye çalışmaktadır. Karaciğer pek çok enzim üreterek bu toksinleri zararsız hale getirmeye çalışmaktadır. Bu enzimlerin üretilebilmesi için dengeli ve çeşitli bir beslenmeye, birçok yardımcı besin maddesine ihtiyaç vardır. Detoks işlemleri sırasında karaciğer ve vücuda en fazla yardımcı olan maddeler A, C, E vitaminleri, antioksidanlar, karotenoidler, koenzim Q10, çinko, selenyum, bakır, manganez, glutatyon, N-asetil sistein, alfa lipoik asit gibi bileşiklerdir. Yeşil, sarı, mavi, mor, turuncu, kırmızı renkli sebze ve meyveler bu tür bileşikler açısından zengin besinlerdir. Antikanserojen ve detoksa yardımcı özelliği olan doğal ortamda, doğal süreçlerle yetiştirilmiş sebze ve meyveler sağlık açısından son derece yararlıdır. Sebze ve meyveler aynı zamanda lif, probiyotik ve prebiyotiklerden zengin gıdalar oldukları için bağırsaklar yoluyla da toksinlerin atılmasına katkı sağlarlar.

 

Yemekleri kısık ateşte pişirin

 

7-yemek-mutfak-firin-pisirmek
Gıdaların pişirilmesiyle besin değeri azalır, sindirim zorluğu ve toksik yan ürünler ortaya çıkar. Kızarmış, kararmış ve kömürleşmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Gıdaların uzun süre ve yüksek ateşte pişirilmesi ile heterosiklik aromatik aminler adı verilen birçok toksik kanserojen ortaya çıkmaktadır. 190 derecenin üzerine çıkılması toksik yan ürünler açısından riski artırır. Kızartma ve mangallarda ısı her zaman bu derecenin üstüne çıkmaktadır. HAA’lar kanserojendir ve DNA’ya zarar verirler.

 

Mikrodalga fırınlardaki tehlike

 

mikrodalga-firin
Mikrodalgalar gıdaları yüksek ısı ile kavurur. Besinlerin fiziksel ve kimyasal yapısı bozulur, besin değeri azalır ve toksinler ortaya çıkar. Yüksek ısı ve enerji su moleküllerini parçalar, birçok yeni toksik ve kanserojen moleküller açığa çıkar. Mikrodalga fırın ürünleri ayrıca hormonal bozukluk, nörolojik hastalık, kalp hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir. Fazla mikrodalga fırın ürünü yenilmesi vücutta infla- masyona yol açar.

 

Plastikten uzak durun

 

plastik-şişe

 

Bisfenol A bir polikarbonat plastik bileşiğidir, biberon ve plastik su şişelerinde bulunur. Kanserojen ve diyabetojendir. Bu kimyasal toksinler yağda birikirler ve uzun yıllar etki gösterirler. Yağ dokusunda depolanan bu toksinler yağ yakıcı enzimleri bloke ederek insülin direnci, obezite ve metabolik hastalıklara neden olurlar. Bu kimyasallar vücudun hormonal dengesini bozarlar. Tiroit, seks, büyük hormon ve katekolamin sentezini azaltırlar.

 

Sauna da faydalıdır

 

Stresi hafifletir, gevşetir ve dinlendirir.

Stresi hafifletir, gevşetir ve dinlendirir.

Vücuttaki karaciğer, böbrek, bağırsaklar, cilt, akciğer ve lenf sistemi toksin atmada aktif rol alır. Böbrekler ve cilde açılan ter bezleriyle suda eriyen toksinler atılmaya çalışılır. Bol su içmek ve terlemek bu açıdan önemlidir. Fiziksel aktivite ve egzersizle hem terleyerek hem de lenfatik kanalları harekete geçirerek toksinlerden kurtulmak mümkündür. Ayrıca saunadan yararlanmak faydalıdır. Saunada sıcak etkisiyle açılan ter ve yağ bezleriyle suda ve yağda eriyen toksinlerden kurtulmak mümkündür. Özellikle yağda eriyen cıva gibi ağır metaller, kanserojen olan dioksin ve PCP gibi toksinlerden bu şekilde kurtulabilirsiniz.

 

Sağlığınız için neler yapmalısınız?

 

 

Sabah 8.30: Renginizi seçin!O gün daha çok neye ihtiyacınız var? Enerji, huzur, dinginlik, romantik duygular, yüksek enerji, inanç... Uzmanlar renklerin duygu ve düşüncelerimiz üstünde büyük etkisi olduğunu söylüyor. Tempolu bir gün ve yüksek enerjiye ihtiyacınız var, öyleyse seçiminiz kırmızı olmalı. Çok heyecanlısınız ve sakinleşmeniz lazım, maviler ihtiyacınız olan dinginliği sağlayacaktır. Yeşil huzur verir, turuncu mutluluk, pembe ise romantik duygular için ideal.
Sağlıklı yaşamın önemli  püf noktalarından biri de vücutta biriken toksinleri uzaklaştırmaktır. Detoks için ilk yapılması gereken rafine şeker, beyaz un ve fruktozdan zengin meşrubatlardan uzak durmaktır. Yeterli su içmek, meyve ve sebze gibi doğal besinler tüketmek, egzersiz, sauna detoks sürecinde bize yardımcı olacak unsurlardır. Saat 18’den sonra hiçbir şey yememek de vücudun dinlenmesi ve toksinlerden kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Özellikle erkeklerin 2 ayda bir 1 ünite kan vermeleri toksin atmada yardımcı olacaktır.