•   Aralık 15, 2015

Vücuttan ödem attıran gıdalar

Ödem en çok akciğer, kalp zarı, karın boşluğu, el, ayak ve yüzde şişme şeklinde ortaya çıkıyor. Vücutta hücreleri çevreleyen alanda fazla sıvı birikmesi olan ödem, hastalıkların habercisi olabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, ödemin en çok kimlerde görüldüğünü ve tedavisini yazdı.

 

ödem

 

AGRESİF VE ÖDEMLİ

 

CİHAN’ın haberine göre ödem; az hareket eden, fazla kilolu, diyabetik, tuzlu ve karbonhidrattan zengin beslenen, depresif, gergin ruh hali ve mizaca sahip kişilerde sık görüldüğünü söyledi. Ödeme neden olan faktörlerin belirlenmesiyle sorunun ortadan kaldırılabileceğini belirtti.

Doç. Dr. Atasoyu, böbrek, kalp, karaciğer ve tiroit gibi önemli hastalıkların belirtisi olabilen ödemleri uzun süre oturmak veya ayakta kalmak, fazla miktarda tuz ve karbonhidrat tüketmek tetikleyebildiğini vurguladı. Doç. Dr. Atasoyu, “Uzun süreli eylemlerin ve beslenmenin yanı sıra damarlardaki dolaşım bozuklukları, alerjik durumlar, kadınlardaki regl öncesi dönem, gebelik ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da ödeme neden olabilir.” dedi.

 

UYKUDA YAYILIYOR

 

Ödem’in, yer çekiminin etkisiyle sıklıkla bacaklarda fark edilen bir durum olarak dikkat çektiğini anlatan Doç. Dr. Atasoyu, gece uyku sürecinde ise, yatay pozisyonda duran vücutla bacaklardaki ödemin, vücudun diğer kısımlarına ve hatta yüze kadar yayılabildiğini aktardı.

 

ödem-atma

 

Ödemin kimlerde daha sık görüldüğü hakkında bilgi veren Doç. Dr. Atasoyu, şunları aktardı: “Az hareket etmek, fazla kilo, diyabet, tuzlu ve karbonhidrattan zengin beslenmek gibi durumlar ödemi tetikliyor. Ayrıca, menopoz dönemine yakın olan kadınlarda dolaşımın yavaşlaması, vücuttaki yağ kitlesinin su tutması ve hormonal değişiklikler ile bilinmeyen diğer mekanizmalar nedeniyle de ödem daha sık görülebilir.”
Atasoyu, depresif, gergin ruh hali ve mizaca sahip olan kişilerde de ödemlere sıklıkla rastlanıldığını dile getirdi.

 

TUZ VE KARBONHİDRATTAN KAÇININ

 

Ödem tedavisinin her hastalıkta olduğu gibi nedene yönelik olarak planlandığını belirten Doç. Dr. Atasoyu, “Özellikle bacaklarda oluşan ödemin uzaklaştırılması için tuz ve karbonhidrat tüketiminin kısıtlanması, istirahat ederken bacakların yukarıda tutulacak şekilde uzatılması, uzun süre hareketsiz kalmaktan sakınılması ve günlük sıvı tüketiminin 1.5-2 litre civarında sağlanması uygun olacaktır.” dedi.

 

ÖDEM ATTIRAN GIDALAR

 

Bol ya da yeterli miktarda su içmenin ödem gelişimini önleyebildiğini vurgulayan Atasoyu, ödemin atılmasına yardımcı olan besinleri de şöyle sıraladı:

ödem-attıran-gıdalar“Ispanak,

Lahana,

roka,

nane,

kuşkonmaz,

maydanoz,

pancar,

üzüm,

taze fasulye,

ananas, kabak,

soğan,

pırasa,

sarımsak,

B vitamini ve

demir içeren kepekli tahıllar.”