•   Eylül 25, 2014

Yağ hücrelerinden gelen zayıflık, leptin hormonu

Leptin vücut ağırlığı düzenlemeye yardımcı, yağ hücrelerinden salgılanan bir hormondur. Uzun vadede gıda alımı ve  enerji harcamasını değiştirmeye çalışır, büyük bir iştah ve artan gıda alımını uyarır. Yağ hücreleri tarafından üretilen serbest leptin miktarı, doğrudan vücut yağ miktarı ile ilgilidir. İlginç gelecek ama obez insanlarda leptin seviyesinde olağandışı yükseklik vardır.

 

leptin-hormonu-71

 

Konjenital leptin eksikliği, vücudun leptin üretemediği genetik bir durumdur son derece nadir bir durumdur. İngiltere’de, bu genetik hastalıktan etkilenen sadece dört aile vardır.

 

ABD’nin Los Angeles kentindeki Semel sinir bilimleri enstitüsü uzmanları, genetik bozukluk yüzünden organizmaları leptin üretmeyen üç şişmanın yüksek kalorili yemekler karşısındaki iştahını kesebilmek amacıyla kendilerine leptin zerk ederek gözlemde bulundu.

 

Deneklere burger, pizza, kızarmış tavuk gibi ağızlarını sulandırıcı yemekler gösterildi ve o sırada kendilerine leptin zerk edilirken beyin faaliyetleri manyetik rezonans (MR) tekniğiyle görüntülendi. Bu deney leptinli ve leptinsiz olarak tekrarlandı ve MR sonuçları kıyaslandığında, leptin enjeksiyonunun açlık hissini ve iştahı azalttığı belirlendi. Hormon yokken, yemek resimleri açlık hissini artırıyordu.

 

Profesör Edythe London, bu sonuçların, obezite ve diğer metabolizma sorunlarının tedavisinde yeni yöntemler geliştirilmesinin yolunu açabileceği yorumunu yaptı.

 

leptin-salata

 

 

Leptin hormonunu kilo almadan artırmak ve direncini kırmak için neler yapılabilir?

 

Yağ yakmak için ihtiyaç duyulanlar:

 

  • Leptin hormonunda yükselmeye yol açmak
  • Bedeninizdeki leptin direncini kırmak.

 

1- Yüksek lif içerikli gıdaları yemeye özen gösterin, lif ne kadar fazla olursa bağırsak sisteminizdeki gıda hacmi o kadar büyük olur ve leptin salgısı artar.

 

 

2- Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre az uyumak leptin seviyelerini düşürüyor. Az uyku eşittir daha fazla kilo denklemindeki önemli etken leptin seviyeleri ve buna bağlı fazla yemektir.

 

 

3- Meyve ve Omega-3’den zengin besinleri tercih edin.

 

lifli-besin-domates-salata-71

 

 

4- Akşam yemeğinden sonra yememeye özen gösterin. Yemekle birlikte leptin seviyesi artsa bile akşam saatlerinde artan leptin atıştırma hissine engel olamıyor bu esnada kendinizi tutamayıp daha fazla yiyip kilo verme sisteminizi bozabilirsiniz. Üstteki paragraftan alıntıyla atıştırmak yerine dilinize acı biber sürün.

 

 

5- Haftada bir diye planınıza uymayın, kaçamak yapın! Üstelik 500-750 kalori fazla alın o gün. Kalori kısıtlamaya başladığınızdan itibaren ilk haftada leptin %50 azalıyor, bu sisteme bu kaçamakla bir tekme vurmakta fayda var!

 

zayif-leptün-hormon-kadin-71

 

 

6- Her gün karbonhidrat alımınıza modifikasyon yapın ve sadece 10 gramla başlayın. Kaçamak gününüzün ertesi günü normal diyeti uygulayın, bir sonraki gün 10 gr karbonhidrat ekleyin, ertesi gün 20 gr, sonraki gün 30 gr, kaçamak günü öncesi 50 gr. Bu sebeple bu kadar az karbonhidrat farkı ile leptin üretim sisteminizi kandırın.

 

 

7- Leptin direncine sebep olan CRP adındaki proteini baskılamak oldukça önemli. CRP proteinini düşürmeye sebep olan bir zamanlar adını çokça duyduğunuz Afrikan Mango. Bu meyve sadece CRP’yi düşürmemiş, çift kör yapılan bir araştırmada 6 ay içerisinde kullananların yağ kütlelerinde %18.4’lük bir azalma, kolesterol düzeylerinde %26 azalma ve kan şekerinde belirli bir düşme gösterilmiş.

 

 

8- Yemeklerinizi zeytinyağı ile yapın, içinde bulunan yağ asitleri Leptin üretimini %45 oranında arttırıyor.

 

 

9- Ginseng, yeşil çay ve çemen otu tüketimi özellikle leptin direncini kırmakta önemli rol oynayan diğer doğal destekler.