•   Kasım 16, 2014

Yalan Dünya

behiye-aksoy-42Maksim’in vazgeçilmez assolisti Behiye Aksoy hastanede yalnız başına yaşam savaşı veriyor…

Bugün 85 yaşında ve tanınmayacak halde olan Behiye Aksoy, bir dönem Zeki Müren’e rakip olan tek kadındı. 60’lardan 80’lere uzanan sahne çalışmalarında her zaman ayakta alkışlandı. Plakları çok sattığı için ona Platin Taç verilirdi. 2001’de Alzheimer hastası olan, 2011’de huzur evine yatırılan sanatçı, hastaneye kaldırıldı. Onu, Türk Müziği’nin genç sesi Özlem Ağırman ziyaret etti ve o unutulmaz şarkıyı okudu: “Yalan dünya her şey bomboş, hancı sarhoş yolcu sarhoş.”

YAŞAM SAVAŞI VERİYOR

Yaşadığı huzurevinde fenalaşıp hastaneye kaldırılan sanatçı, Alzheimer’ın  yanı sıra yakalandığı bronşit nedeniyle solunum yetmezliğiyle boğuşuyor. Türk Sanat Müziği’nin efsane ismi Behiye Aksoy, yaşam savaşı veriyor. 2011’de bütün mal varlığını satarak bir huzurevine yerleşen Aksoy, geçtiğimiz günlerde fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. ‘Bir Garip Yolcuyum’ ve ‘Yalan Dünya’ gibi şarkılarıyla hafızalarda yer edinen 85 yaşındaki Behiye Aksoy, hastalığı nedeniyle tanınmaz hale geldi.

MAKSİM’İN İLK KADIN ASSOLİSTİ OLMUŞTU

Ankara Radyosu’nda kariyerine başlayan ve 1960’lı yıllarda Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan tarafından keşfedilen Behiye Aksoy, o zamana kadar sadece Zeki Müren’i baş sanatçı olarak çalıştıran Maksim Gazinosu’nun ilk kadın assolisti olmuştu. 1978 yılında son kez sahneye çıkan Behiye Aksoy’a 2001 yılında Alzheimer teşhisi konmuştu.

behiye-aksoy-sli

Çevresindekileri tanımakta zorlanan Aksoy’u kaldığı hastanede, “Cumhuriyet Kadınları Şarkı Söylüyor” projesi ile beğeni toplayan yorumcu Özlem Ağırman ziyaret etti. Ağırman ellerinden tutup ona şarkı söylerken, Aksoy’un gözlerinin yaşardığı görüldü. Behiye Aksoy’un yeğeni Serhan Korhan ise halasını zor günlerinde aramayan ünlü isimlere kırgın olduğunu söyledi.

HABER/ YÜKSEL ŞENGÜL