•   Aralık 10, 2015

Yemek yedikten sonra bu 5’liyi yapmayın

Yemek yedikten sonra çay, sigara, meyve keyfi yapanlardansınız dikkat! Aslında sizin için oldukça iyi gibi görünen bu keyifleriniz sağlığınıza oldukça zararlı.

yemektensonrabunlarıyapmayın
İşte yemek yedikten sonra asla yapmamanız gereken  5’li…

 

Yapılan araştırmalara göre yemek yedikten sonra bir tane sigara içmek 10 tane sigaraya bedel. Bu durumda yemek yedikten sonra tüketilen her sigara ile kanser riski daha da artıyor.
Yemekten sonra içilen çayların mideyi rahatlattığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.  Çay yaprakları yüksek oranda asit içerdiği için yemekten sonra içtiğinizde aldığınız proteinleri sindirmenizi zorlaştırıyor.

yemektensonraçay

Foto: Shutterstock: Yemek sonrası çay, proteinleri sindirmeyi zorlaştırıyor.

Yemek yedikten sonra kemer gevşetenlerdenseniz dikkat. Yemek sonrası kemer gevşetmek bağırsakların bloke olmasına ve bükülmesine neden oluyor.

 
Yemek yedikten hemen sonra meyve yemeyeğe başlıyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizde fayda var. Yemekten sonra yenen meyveler midenin hava dolmasına neden oluyor. Bu yüzden meyveleri yemekten 1-2 saat sonra yemenizde fayda var.

yemektensonrameyve

Foto: Shutterstock- Meyveyi yemekten 1-2 saat sonra yiyin.

Yemek yedikten sonra üzerinize ağırlık çöküyor ve şekerleme yapanlardan  mısınız?. Yemek sonrasında uyumak bağırsak iltihaplanmalarına ve mide rahatsızlıklarına neden oluyor.