•   Ekim 23, 2014

Yüzünüze uygun kaş tipi nedir

Haber: Edda Sönmez Fotoğraflar : Tarkan Abdullahoğlu

 

Bu haftaki röportajım diğerlerinden çok daha farklı oldu. Bir güzellik salonuna gittim ve son zamanların trend güzellik bakımlarından kaş bakımını sizler için araştırdım. Güzelliğine güzellik, bakışlarına derinlik katmak isteyenler haberimizi okuyabilir.

 

Yüzümüz ilk olarak tanıştığımız bir insan üzerinde iyi ya da kötü bir intiba bırakmak adına büyük önem taşır. Bu yüzden de saçımızın kesiminden, dudaklarımızdaki ruja gözümüzdeki fardan kaşımızın duruşuna kadar hepsi ayrı ayrı önemlidir. Ben bu hafta bu ayrıntılardan kaş konusuna değindim ve Long Time Beauty kalıcı kaş ve makyaj uygulanan güzellik merkezini ziyaret ettim ve yüz tiplerine uygun kaş modellerini sizler için bir araya getirdim.

 

Ben de denedim

 

kas-edda-operasyon-300Biz kadınlar güzellik için pek çok fedakarlığa ve belki acıya katlanırız. Neyse ki ben bu defa son derece keyifli ve güzel bir fedakarlıkta bulundum. Arzu Kabakulak’ın maharetli ve uzman ellerine kendimi teslim ettim ve kaşlarımı yeni bir forma sokması için koltuğa oturdum. İşte an be an kaşlarımın şekillendiriliş macerası: İlk olarak kaşlarımın nasıl olacağını göstermek için kalemle şeklini belirleyen Arzu Kabakulak, aynı zamanda kaşa özel bir ölçüm aletiyle ölçüler yaptı. Sonrasında kaş rengime uygun renkler bulundu ve işlem başladı. İşlem sırasında çok acı hissetmiyorsunuz ve yaklaşık 1 saat kadar sürüyor. İşlem sonrasında o bölgenin mikrop kapmaması için bir krem veriliyor ve bu kremin bir haftaya yakın o bölgeye gün içinde sürekli olarak sürülmesi gerekiyor. Ayrıca işlemin yapıldığı gün kesinlikle suyla temas edilmemeli. Ayrıca şekle de bayıldım. Kesinlikle dövme gibi durmuyor. Bir de unutmadan söyleyeyim renkler 2-3 yıl içinde siliniyor. Rötuş için ise 15 gün sonra tekrar gitmek gerekiyor.

 

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

 

Long Time Beauty kalıcı kaş ve makyaj uygulanan bir merkezdir. Marka yaratıcımız, aslen estetisyen olan ancak şu anda hem Turizm sektöründe Halka İlişkiler Müdürlüğü yapan hem linergist’imiz olan Mevhibe Cangil’dir. Kullandığımız teknoloji Long Time Lİner adı verilen, bilinen en sağlıklı, güvenilir ve doğal görünümlü tekniktir. 25 yıllık Alman markasıdır ve birçok ödülü bulunmaktadır. Long Time Beauty, şu anda Girne ve İstanbul olmak üzere 2 merkezde hizmet veriyor ve pek yakında bu merkezlere kalıcı kaş ve makyaj dışında uygulamalar ekliyor olacağız.

 

Kaş konusunda yeni teknolojilerle beraber neler yapılabiliyor?

 

Kalıcı makyajdan, kaş protezine, kaş hattının aydınlatılmasından, kaş ekimine kadar birçok teknoloji mevcut. Aynı zamanda kaşın şekillendirilmesinde botox da kullanılan bir yöntem. Buradaki önemli soru kaşlarınızla ilgili şikayetinizin tam olarak ne olduğu, ki doğru çözüm yöntemi uygulanabilsin. Gereksiz müdahaleler, hem zaman kaybına yol açar hem maddi açıdan kişiyi zorlayabilir ve belki en önemlisi yapay bir görüntüye yol açabilir.

 

kas-edda-sonmez-71

 

Long Time Liner Conture Make up teknolojisinin kaşa uygulanması ne şekilde oluyor, süreci anlatabilir misiniz?

 

Kullandığımız Long Time Liner Conture Make up teknolojisi bilinen en sağlıklı ve en doğal kalıcı makyaj yöntemidir. Öncelikle kaşlarınıza markanın silinebilinen kalemleri ile şekil verilir. Sonrasında, mikro iğne uçlu cihazımızla kaşların arasına, öncesinde belirlediğimiz hatta sadık kalarak kıl görünümünde çizimler yapılır. Bu çizimler tamamen doğal, anti-bakteriyel ve anti-alerjik boyalarla yapılır. Hiçbir yan etkisi yoktur. 2-3 haftalık bir sürenin ardından daha önce yaptığımız çizimler sabitlenir. Boya almamış herhangi bir alan varsa doldurulur ve kaşınız ten, saç ve kemik yapınızla uyumlu hale gelir. Ön çizim dahil bu süreç 1,5-2 saattir. Kalıcılığı ise kaş için 2 yıl, eyeliner ve dudak için 4 senedir.

 

Doğru kaşı bulmak için neler yapılmalı?

 

Kaşın doğal şeklinden uzaklaşıp tamamen farklı bir modele geçmek hem riskli, hem de yapay bir görüntü verebilir. Kaşımız ifademizi belirleyen en önemli etmenlerden biri olduğu için kaşa doğru şekil verilmesi önemlidir. Doğru kaşı bulmak için yüz ve göz şeklinizi çok iyi tanımanız gerekir. Kaşların uç kısmı hiçbir zaman aşağıya doğru fazla uzamamalı. Böyle bir şekil her zaman yorgun ve mutsuz bir ifade verir. Kaşın başlangıcının göz pınarı ile aynı doğrultuda olması idealdir. Gözleriniz küçükse, keskin kavislere yönelmeyin; kaşlarınıza kalın ve uzun şekil verdirin. İri ve yuvarlak gözlüyseniz, yine kalın ve yumuşak eğimli kaşlar tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kaşın rengi ile saçınızın rengi de uyumlu olmalıdır.

 

Kaş şekillendirmede alternatif neler yapılabilir? Ne tip ürünler kullanılmalı?

 

Alternatif olarak kaş ekimi yapılabilir ya da kaş kalemi, farı ya da maskarası kullanılabilir. Kullanılacak ürünlerin anti-alerjik olmasına, içinde besleyici vitamin ya da bitki özlerinin bulunmasına dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca kullanılacak ürünler gözenekleri kapayacak yoğunlukta olmamalı cildin nefes almasını engellememeli.

 

kas-kadin-71

 

Kaş şekillendirmenin püf noktaları nelerdir?

 

Kaşları şekillendirmeden önce kaş fırçası kullanmanız faydalı olur. Eski bir diş fırçası ya da bir maskara fırçası bile bu işlevi görebilir. Kaşları yukarı doğru fırçaladıktan sonra ufak bir makas yardımı ile fazla olan uzun tüyleri kesebilirsiniz, böylelikle kaşa şekil vermek daha kolay olacaktır. Daha önce bahsettiğimiz gibi yüz ve göz şeklinizi göz önünde bulundurarak bir şekil belirlemesiniz. Bir kalemi burun deliğinizin yanından gözünüze doğru dik olarak tuttuğunuzda kaşınızın başlangıç yerini bulabilirsiniz. Kaşlarınızı her zaman tüylerin çıkış yönüne doğru almaya çalışın ki, kökleri zedelenmesin. En iyi sonuçları almak için profesyonel biri ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Yüz tipine uygun kaş modelleri nelerdir?

 

Yuvarlak yüz tipine sahip olanlar için düz modeller yerine nispeten daha kavisli bir kaş şekli kullanırlarsa, yuvarlak hattı dengeleyerek daha oval bir yüz hattı yaratabilirler.

 

Uzun yüzlere sahip olanlar ise, daha yumuşak bir ifade vermesi açısından daha düz bir kaş şeklini tercih edebilirler.

 

Oval bir yüze sahip olanlar kaş şekli açısından en şanslı kesim diyebiliriz çünkü kavisli, düz ya da hilal şeklinde bir kaş tercih edebilirler.

 

Kare bir simaya sahip olanlara ise, keskin hatlarını yumuşatması açısından kaşların uç kısmına doğru bir kavis verebilirler ve ince kaşlardan kesinlikle kaçınmalılar.

 

Son zamanlarda kadınlar kaşlarına daha fazla ilgi göstermeye başladı. Kaşla ilgili son trendler nelerdir?

 

Evet, söylediğiniz gibi son zamanlarda ilgi oldukça arttı. Aslında sadece kaşa değil genel olarak kalıcı makyaja talep de arttı. Bunun en önemli sebeplerinden biri gün içinde kadınların zamanını çok iyi kullanmak istemeleri ve taşıdıkları sorumlulukların çok fazla olması. Kadınlar hem çalışıyor, hem anneler, hem eşler. Bunun dışında arkadaşları var, sosyal bir hayatları var, spor da yapıyorlar, market alışverişine de gidiyorlar ve tüm bunları yaparken bakımlı olmak istiyorlar. Kalıcı makyaj bu noktada çok yardımcı oluyor. Hem mükemmel ve doğal hatlara sahip oluyorlar, hem de bunun için her gün vakit harcamıyorlar. Makyajlarının, kaşlarının, gün içinde bozulma, akma, silinme sorunları yok, bu nedenle çok ideal. Kaşlara gelecek olursak, biliyorsunuz son birkaç yıldır kalın kaş çok moda. İnce ve kavisli kaşlar uzun zamandır tercih edilmiyor. Bu yıl da, 2014-2015 kış sezonu için birçok marka defilelerinde hep kalın kaşlar kullanıldı, yani son birkaç yıldan çok farklı değil. Tabii ki tavsiyemiz kalın kaş uğruna yüze hiç yakışmayan ve doğal olmayan bir modelin kullanılmaması. Bu nedenle kaşlarınızı, yüzünüzü iyi tanıyıp, doğal kaş yapınızın çok dışına çıkmadan şekillendirmenizi tavsiye ediyoruz.