BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Haber 15:30 8 Aralık 2015

Adalet Bakanlığı’ndan Deniz Seki’ye cezaevinde set açıklaması

‘İzin verilen programlarda hükümlüler rol almakta, tutuklulara ise çekim izni verilmemektedir.’ Cezaevinde bulunan Deniz Seki, ‘Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ dizisinde rol aldı ve kimilerini sevindiren bu gelişme, kimilerini de kızdırdı. Sosyal medyada çığ gibi büyüyen tepkilere cevap Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde set kurulup Deniz Seki’nin rol almasıyla ilgili açıklama yaptı.

HÜKÜMLÜLER ROL ALABİLİR, TUTUKLULARA İZİN YOK

Adalet Bakanlığı, ceza infaz kurumlarında çekimi yapılan televizyon programları ve yapımları ile ilgili çıkan haberlerle ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Çekimlerde gönüllü olmaları şartıyla sadece izin verilen programlarda hükümlüler rol almakta, tutuklulara ise hiçbir şekilde çekim izni verilmemektedir. Bu kapsamda ilgili prodüksiyon şirketinden gönüllü hükümlülerin rol alması için herhangi bir isim belirtilmeksizin izin istenmiş olup, kurumda bulunan hükümlülerin gönüllü olmaları şartı ile dilekçeleri alınarak rol almalarına izin verilmiştir” denildi.

Foto: Magazin Arşivi/ Deniz Seki, 'Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz' oyuncularıyla...

Foto: Magazin Arşivi/ Deniz Seki, ‘Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ oyuncularıyla…

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; “Ceza infaz kurumlarının sadece cezanın infazının yapıldığı bir yer olmadığı, gerek eğitim, gerek sosyal ve kültürel gerekse meslek edindirme adına yapılan çalışmalarla kişilerin ‘yeniden topluma kazandırılması’ noktasında çok önemli çalışmaların yapıldığı kurumlardır. Suç işlemenin sonuçlarına yönelik olarak ‘toplumsal farkındalığın’ arttırılması için izin verilen televizyon programı, dizi, sinema filmi, belgesel, haber ve diğer formatlardaki yapımlar, hükümlüler için sosyal faaliyet kapsamında değerlendirilmektedir.

ÇEKİMLERDE GÖNÜLLÜ OLMA ŞARTI

Daha önce de ceza infaz kurumlarında haber, belgesel, dizi ve film çekimine izin verildiği gibi 2014 ve 2015 yıllarında toplamda 50’den fazla haber, belgesel, dizi ve televizyon programı çekimi için gazetelere ve televizyonlara izin verilmiştir. Çekimlerde gönüllü olmaları şartıyla sadece izin verilen programlarda hükümlüler rol almakta, tutuklulara ise hiçbir şekilde çekim izni verilmemektedir. Bu kapsamda ilgili prodüksiyon şirketinden gönüllü hükümlülerin rol alması için herhangi bir isim belirtilmeksizin izin istenmiş olup, kurumda bulunan hükümlülerin gönüllü olmaları şartı ile dilekçeleri alınarak rol almalarına izin verilmiştir. Daha önce defalarca haber, belgesel, dizi ve film çekimi için izin verilmesine rağmen ilk defa izin veriliyormuş gibi algı oluşturulmasına yönelik maksatlı ve gerçeğe uygun olmayan haber ve yorumlar yapılması üzüntüyle karşılanmıştır.”

Son Dakika Haberleri