BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Nilay ÖRNEK 09:05 3 Mart 2015

Bilinçaltınızdaki olumsuzlukları sildirmek ister misiniz?

Son günlerde Türkiye’de de popülerleşen bir terapi yöntemi var: Theta-teta healing. Bilinçaltında bizim bile bilmediğimiz korkularımızdan arındırıyor, bir bakalım…
Bir tür kas var. Yalan testine de benzetilebilir. Ama bilinçle söylemediğimiz yalanlarda daha etkili. Siz “Aşka inanıyorum” derken, kaslarınız, vücudunuz başka şey söylüyor olabilir. Bu cümleyi söylerken tam düz yürüdüğünüzü sanırken aslında sola meylediyorsunuz mesela… Çünkü bilinçaltınız geçmiş korku ve deneyimlerinizden besleniyor.
Belki de bu yüzden aslında sevmediğiniz birine ne kadar kibar davransanız da o, sizin onu sevmediğinizi biliyor!
Bunları anlatmamın bir nedeni son dönemde hızla yayılan bir terapiden, ‘theta (teta) healing’den bahsedecek olmam. Şimdilik ‘beyaz Türkler’in rağbet ettiği bir ‘bilinçaltı terapi tekniği’.

ÇOCUKLARIN FRENKANSI

Beynimizin yaydığı frekansları bilirsiniz.

Beta, bilinçli yaptığımız, gün içinde yaydığımız frekans (13-30 Hz).

Alfa ise uykuya dalmak üzere yaydığımız (8-12 Hz). Delta (0.1-4 Hz).

Teta frekansı ise derin meditasyon ve uyku hali; bilinçaltımızın yaydığı frekans. Çocuklar 6 yaşına kadar teta frekansından yayın yaparmış ve her şeyi kaydettikleri, en yaratıcı oldukları dönem buymuş. Bilinçaltınızdaki olumsuz kayıtların değiştiği frekans da bu.
Tedavi de ismini buradan alıyor.

nilay-ornek-sli
‘NEGATİF SANA DÖNER’
Ben de yurtdışında yaşayan bir arkadaşımın, Skype aracılığıyla bağlanıp konuşarak tedavi aldığı Sühan Akgün ile buluştum İstanbul’da… Sühan Hanım’ın ailesi ‘enerjici’; eşi eczacılığı bırakmış yogayla ilgileniyor; kendisi önce kabin görevlisi, sonra uzun yıllar İngilizce öğretmeni, şimdilerde ise İngiltere’de eğitim aldığı tetha healing yöntemini uyguluyor; oğlu ise CERN’de, gerçek anlamda enerjinin içinde:)
Süha Hanım, “Bilinçaltımızda kayıtlı tüm negatif inançları teta frekansında kısa sürede, hatta anında değiştirebiliyoruz. ‘Beddua etme sana döner’ derler ya onun gibi sahip olduğumuz negatif enerjiler de bize döner. Korku koruyucudur ama fazlası yıpratır” diyor.
EN YARATICI OLDUĞUMUZ…
“Sürekli uyanık olduğumuz, yorgunluk veren Beta’da yaratıcılık yüzde 40 oranında; Alfa’da bu oran yüzde 60’a çıkıyor; düşüncelerimiz odaklanıyor. Derin meditasyon mesela, beyni teta’da tutuyor. Yaratıcılık yüzde 90’a çıkıyor. Yatarken kafamızdaki bir düşünceye tam uyanırken bulunan yanıtların nedeni de bu frekans” diye ekliyor.
HİS YÜKLEMESİ

Yan yana olmak gerekmiyor, bir saatlik bir seans da yetebiliyormuş. Bir psikologla konuşur gibi anlatıyorsunuz dertlerinizi. O da anlattığına göre “Teta frekansında genetik, anne karnında, toplumdan gelen, bizim bilinçaltımızda olduğunun farkına bile varmadığımız negatif düşünce ve inanç kaydımızın temizlenmesini sağlayıp, olumlu düşünce ve hisler yüklenmesini sağlıyor. Değerli olma hissi yükleniyor mesela.”
Mevzu uzun. Yabancı sitelerde bilgi çok. Ben de uygulamadığım için “Oldu, olmadı” diyemeyeceğim ama mantık doğru, uygulamaya başlayan çok; malum, bilinçaltı üstü derdimiz de fazla! Bi bakalım!
Biz onu aktör olarak bilirdik!
Bir laptop; ismi ‘Yoga’. Çünkü esnek. Kılıfa gerek duymuyor, her yöne çevriliyor, minicik bir hile ile ayakta durmayı başarıyor, projeksiyon özelliği var vs. vs. Peki cep telefonu seçme kriteri bile ‘kolay şarj bulabilme’ olan biri için ilginç olan? Bunu Hollywood yıldızı Ashton Kutcher’ın geliştirmiş olması!

nilay-ornek-sli-3
Ben ‘Two and a Half Man’deki rolünün neredeyse gerçek olduğunu bilmiyordum. (Hatta film olarak Jobs beğenilmese de Steve Jobs rolünde de bir gerçeklik olmalı!)
Çünkü bir mühendis olan ve bazı vasat teknoloji şirketlerini alıp geliştirip satan bir şirketi de olan Kutcher, Lenovo’nun mühendislik ekibinde çalışıyormuş. Firmaya tasarım, teknik özellikler, yazılım ve kullanım önerileri sunarken, büyük bir başarı sayılan ‘Yoga’ işi de ondan çıkmış. Belki aynı firmanın telefonundaki ‘beautification’- güzelleştirme fikri de ona aittir. Selfi çekiyorsunuz, ardından cildiniz özenle fondötenleniyor!

nilay-ornek-sli-4

Son Dakika Haberleri