BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Güzellik 09:53 30 Ağustos 2015

Cilt yaşlanması nasıl önlenebilir?

Dr. Eylem ACAR

Araştırmalar, yaşlanmaya bağlı cilt sorunlarının yüzde 80-90’ının dış etkenler nedeniyle meydana geldiğini gösteriyor. Özellikle güneş, sigara, alkol ve üç beyazdan uzak durup; düzenli cilt bakımıyla genç bir cilde sahip olmak hayal değil…

“Yaşlanma süreciyle birlikte diğer organlarda olduğu gibi, deri de zamanla morfolojik ve fizyolojik olarak geriler, fonksiyon kaybına uğrar. Diğer organlardan farklı olarak, derideki yaşlanma sürecine fiziksel, kimyasal ve mekanik çevresel faktörler de etkilidir. Dolayısıyla deri yaşlanması başlıca intrensek (içsel, genetik, kronolojik) ve ekstrensek (dışsal, fotoyaşlanma) deri yaşlanması olarak iki farklı şekilde gerçekleşir” diyen Eylem Acar Kliniğin sahibi

İşte cildinizin yaşını hesaplamanız için ufak bir test. Kalemi kağıdı alın ve sizin durumunuza uygun her özellik için kendinize 1 puan yazın. Çıkan sonuca göre almanız gereken önlemleri alın!

Dermatolog Dr. Eylem Acar, bu konuda şu bilgileri verdi:

İntrensek deri yaşlanması, iç etkenler ve geçen zamana bağlı oluşan, ilerleyici ve kaçınılmaz bir süreçtir. Ekstrensek deri yaşlanması ise başta ultraviyole ışınlar (UV) olmak üzere çevresel faktörlere bağlı gelişen, geciktirilebilir ya da engellenebilir bir süreçtir.

Araştırmalar, yaşlanmaya bağlı cilt sorunlarının yüzde 80-90’ının çevresel zararlardan meydana geldiğini gösteriyor. Genetik faktörler ve diğer içsel etkenler de önemli ama onların gücü yüzde 20’yi geçmiyor. Yani; cilt yaşlanmasının hızını sadece genetik mirasınız belirlemez. Cildinizin nasıl yaşlanacağına yalnızca genleriniz karar vermez. Dış etkenler yani çevresel yaşlanmanın etkileri çok daha önemlidir.

Cildimiz birçok dış etkene maruz kalıyor. Onu tamamen korumamızsa imkansız. Özellikle yaşımız ilerledikçe kendini belli eden çizgiler, lekeler, izler... Eğer iyi bakmazsak, cildimiz yaşımızla aynı pararlelde yaşlanmaz.

SİZ DE YILLARA MEYDAN OKUYUN

Göz çevresi bakımı: Göz çevresi ilk kırışmaya başlayan bölgedir. Özellikle yüzün üst kısmı ve göz çevresinde bulunan çizgilerin ortadan kalkmasında botoks uygulaması çok faydalı. Etkisi, uygulamadan 4-5 gün sonra görülmeye başlar, tam yerleşmesi 10-15 günü bulur ve 3-6 ay devam eder. Emin ellerde yapıldığı zaman yan etkisi yok denecek kadar az.

Dolguyla neştersiz gençlik: İnsan cildinde doğal olarak bulunan ve bulunduğu dokuya esneklik, sağlamlık veren hiyalüronik asit kullanılarak yapılan enjeksiyonlar, kırışıklık ve çökmelere çözüm oluyor. Hiyalüronik asit; cildinizde hacim yaratarak, canlı bir görünüm verir.

Oksijen ve vitamin desteği ile yeni nesil cilt bakımı: Oksijenin deri hücreleri açısından önemi çok uzun yıllardır biliniyor; yoğun oksijen desteği, iyileşmesi güç yaraların kolayca iyileşmesini sağlıyor. Deriye dışarıdan uygulanan yüksek saflıkta oksijenin arındırıcı, yenileyici ve deri hücrelerini tazeleyici özelliği birçok cilt bakım sistemi tarafından kullanılıyor. Ancak şimdi şu ana dek bilinen oksijen desteğini; deriye dışarıdan değil, kan dolaşımı yardımıyla “içerden” sağlıyoruz.

Fizyonomiye göre baştaki yani yüzümüzdeki şekillerin karakterimize etkisi var. İşte yüzden karakter okuma ipuçları...

 

Fokuslu Ultrason ile ameliyatsız yüz germe: Cildin alt katmanlarındaki dokularda ‘odaklanmış ses dalgaları’ kullanılarak kollajen üretiminin uyarılması yolu ile ciltte sıkılaşma ve lifting sağlayan bir tedavi yöntemidir. Ultrason ile cildin sıkılığını yitirmesi sebebi ile sarkma yaşanan kaş, alın, yanak, ağız kenarı, yüz konturu, çene hattı, gıdı bölgesi, dekolte bölgesi ve kırışan göz çevresinde ameliyatsız toparlanma ve gençleşme sağlanmaktadır. Tek seans uygulanır. Yaklaşık 45 dakika sürer, etkisi ortalama bir yıl devam eder.

Gençlik aşısıyla elastikiyet kazanın: Yapılabilecek bir diğer uygulama ise; özellikle nemsiz, elastikiyeti azalmış ciltlerde veya ince kırışıklıkları olanlarda hyaluronik asit uygulamasıdır. Tüm yüze mezoterapi enjeksiyonu şeklinde veya ince kırışıklar içine uygulanabilir. Böylece elastikiyeti artmış bir cilt elde edilir.

cilt-bakimi

Mezolifting Mezolift: Stres, hava kirliliği, güneşin zararlı ışınları ve geçen yılların ciltteki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir yöntem. Cildin kaybettiği nem, vitamin, aminoasit ve mineral desteği, deri altına ufak iğneler yardımıyla enjekte edilir.

Tripolar Radyofrekans ve Hybrid Enerji: Bu uygulamalar ile hem yüz hem vücut şekillendirmede ilk uygulamadan itibaren gözle görülür sonuçlar alınmaya başlanır. Yüz ovalitesi şekillenir, volumetrik efekt ile yüzde lifting etki sağlanır.

3. Çenenizden orta yüz bölgesine doğru parmak uçlarıyla cildinizi gerginleştirerek dokunun. Aynı dokunuşları dudak çevresinden kulaklara ve burundan alın bölgesine doğru da uygulayın.
ÇEVRESEL YAŞLANMA NASIL YAVAŞLATILIR?

GÜNEŞ: En etkili yaşlandırıcı ve birinci suçludur. Özellikle güneş cildi yaşlandıran “dış zararlılar”ın başında yer alır.
UZAK DURUN!
l Güneş
l Sigara Alkol
l Kirli hava
l Dengesiz beslenme
l Olumsuz düşünce
l Aşırı kahve, siyah çay ve asitli içecek
l Yanlış cilt ürünleri
l Mimikli konuşmak
l Üç beyazdan (tuz, şeker ve un ) kaçının.

ERKEN YAŞLANMANIN ÖNÜNE GEÇMEK:Toksinleri vücudundan uzaklaştırmak istemenin bir sebebi vardır; toksinler seni daha hızlı yaşlandırır. Sıcak su içmek elastikliği azalmış ve serbest radikallerin aşındırdığı deri hücrelerinin kendilerini yenilemesine yardımcı olur, böylece cildin daha genç ve yumuşak görünür.

 

İKİNCİ FAKTÖR: İÇTEN GELEN YAŞLANMA…

Cilt yaşlanmasının bir nedeni de içsel yaşlanmadır. Siz yaşlandıkça (diğer organlarınız gibi) cildiniz de yaşlanacaktır. Cilt hücreleriniz eski güç kabiliyetlerini kaybedecektir. Yaşınız ilerledikçe gençliğinizdeki o sıkı, nemli, gergin, pürüzsüz ve ipeksi cilt görünümünüzü kaybetmeniz doğaldır.

Son Dakika Haberleri