BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Haber 12:36 22 Ocak 2016

Sibel Kekilli’den Merkel’e Türkiye mektubu

Almanya’da, Başbakan Merkel’e Türkiye mektubu gönderen 100 kişi arasında Sibel Kekilli ve Fatih Akın gibi Türk kökenli sanatçılar da yer aldı.

Kekilli ve Akın, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gelecek hafta Cuma günü yapacağı görüşmede hak ihlallerini gündeme getirmeye çağırdı.

GAZETECİLER BASKI ALTINDA

Gönderilen mektupta “Türkiye’nin doğusunda sivil halka uygulanan şiddetin” ikili görüşmede mutlaka ele alınması gerektiğini belirtilirken ve barışa imza atan sanatçı, entelektüel ve gazetecilerin baskı altında oldukları hatırlattıldı.

“TÜRK HÜKÜMETİ ŞİDDETİ KÖRÜKLENDİRİYOR”

Sanatçılar ayrıca mektupta “Türk hükümeti şiddeti, çatışmayı yatıştırmak için hiçbir şey yapmamakta aksine onu körüklemektedir” dedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Berlin’deki Maxim Gorki Tiyatrosu’nun sanat direktörü Shermin Langhoff’un önderliğinde bir grup sanatçı tarafından hazırlanan çağrı metnini şimdiye kadar çok sayıda insan hakları savunucusu, gazeteci ve bilim insanı imzaladı.

Sanatçı ve yazarlar, Merkel’den Türkiye ile istişarelerde demokrasi, hukuk devleti ve çoğulculuk konularını gündeme getirmesini istedi. Çağrı metnini imzalayanlar arasında yönetmen Fatih Akın, oyuncu Sibel Kekilli ve yazar Navid Kermani de yer alıyor.

Son Dakika Haberleri