BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Sağlık 12:16 10 Ekim 2014

60 yaşında sigara içenler dikkat!

Toplumda daha çok beyin damarlarında gelişen anevrizma bilinse de, karın boşluğunda aort damarlarının genişlemesi sonucu da anevrizma oluşabiliyor. ‘Abdominal Aort Anevrizması’ hayatı tehdit eden ciddi bir hastalık. Marmara Üniversitesi, Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi, Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Selim İsbir, normal şartlarda karın boşluğundaki aort damar çapının en fazla 2 buçuk santimetre olduğunu belirterek, “Bu çapın 4 cm ve üzerinde olduğu durumda anevrizmadan bahsedebiliriz” diyor.

 
Sinsi ilerliyor
Hastalığın sinsi seyreden ve çoğunlukla belirti vermeyen özellikte olduğunu ifade eden Prof. Dr. İsbir, sigara içen, 60 yaş üzeri, hipertansiyonu olan erkeklerde daha çok görüldüğünü kaydediyor.

 

“Tanı sıklıkla başka bir sebeple yapılan tetkikler sırasında şans eseri konulmaktadır. Çünkü ülkemizde bu hastalığa yönelik tarama programı bulunmamaktadır.” İsbir, abdominal aort anevrizmasında tanı koymanın çok basit olduğunu kaydediyor, “Anevrizma belli bir çapa ulaşmışsa ve kişi zayıfsa dışarıdan aort damarlarının atışlarını hissedebiliriz. Tabii ki bu çok izafi bir yöntemdir. Esas tanı karın bölgesine yapılan ultrasonografi ve tomografi ile konulmaktadır.” İsbir, fark edilmeyip belli bir boyuta ulaşan anevrizmaların patladığına, bunu da “Rüptür” adının verildiğini kaydediyor. Rüptür gerçekleştiğinde hastanın ölüm oranı çok yüksektir. O nedenle hastalığın bu noktaya gelmeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Genellikle bu oran damar çapı 5 cm ve üzerine çıktığında artmaktadır. Bu aşamaya gelmeden tedavi edilmesi hayati önem taşımaktadır.”

Son Dakika Haberleri