BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Röportaj 10:20 28 Eylül 2014

Şimdi ünlü olmak şöhret olmak çok kolay!

Bir yandan ‘Sahnede’ adlı albümünü çıkarmanın keyfini yaşayan, diğer yandan Timur Selçuk’la birlikte verdiği Bizim Şarkılarımız seri konserlerinin heyecanı içinde olan Nükhet Duru’yla Emirgan’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde buluştuk. Sohbetimize de Sakıp Ağa’yla başladık.

 

nukhet-duru-ic
Burası Sakıp Sabancı Müzesi olunca onu anmamak mümkün değil.
Benim sahne çalışmalarımı yakından izler, her nerede sahneye çıksam, ne yapar eder dinlemeye mutlaka gelirdi. Sakıp Bey, evlenirken nikah şahidimizdi.

 
Herkes Nükhet Duru Sahnede adlı albümü dinliyor.
19 Eylül 2007 gecesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 40 kişilik orkestra, 60 kişilik koro eşliğinde okuduğum şarkıları bir albümle günümüze taşıdık. Hatasıyla sevabıyla o konser en doğal haliyle albüm oldu. Teknolojiye karşı değilim ama teknoloji de duyguları yok         etmesin.

 
En son 2012’de Tam Zamanında albümünü çıkarmıştın.
Sezen’im (Aksu) ile beraber yaptık. Onun 7-8 tane şarkısı var içinde. Sezen’im beni müthiş motive ediyor.

 
70’lerde 80’lerde sanat dünyasındaki dostluklar daha güzeldi galiba…
Sanat dünyasında eskisi gibi köklü isim olmadığı için o eski dostluklar da olamıyor. Şimdi ünlü olmak, ömürleri ne olur bilinmez ama şöhret olmak çok kolay.

 

Biz üçümüz demirbaşlarız

 

nuhket-sezen-ajdaNükhet Duru ile Sezen Aksu ve Ajda Pekkan arasında rekabet vardı ama dostlukları asla zarar görmedi.
Sezen ve Ajda asla içimi acıtmadı, hep destek oldular. Güzel bir albüm yaptığımda Sezen ‘Uyku hapı içip intihar edeceğim’ derdi (gülüyor). Ajda, Sezen ve ben, Türkiye’nin son 40 yılına tanıklık edip olgunlaştık.

 
Müzikten kopamayız

 
Sezen Aksu, 2015’te müzikte 40. yılına gireceğini ve aktif sanat hayatından çekileceğini açıkladı.
Biraz dinlenmeye herkesin ihtiyacı var. Sezen ve ben müzikten kopamayız. Belki bir soluklanma ve şarj etme ihtiyacı duydu. Sezen’i aradım ‘Bu kararı kabul edemem, fena kavga çıkarırım’ dedim. İstendiğimiz sürece müzikten kopamayız. Biz bir evde olması gereken demirbaşlarız. Buzdolabı, çamaşır makinesi, Sezen Aksu, Ajda Pekkan ve Nükhet Duru (gülüyor).

 

Oğlum Cem evlenmiyor

 

Gelelim biricik oğlun Cem’e… İngiltere’de hem işletme hem de uluslararası ilişkiler okudu. Şimdi neler yapıyor?
Babasıyla ağabeysiyle çalışıyor. Hayata atıldı artık. Ama evli-
liği şimdilik düşünmüyor.

 

En iyisi doğal halim

 
nukhet-duru-sengulÖnümüzdeki günlerde hayata geçirmek istediğin projelerle ilgili bilgi verebilir misin?
Şimdi yeni albüm için stüdyoya girmeye başlıyorum. En doğal halimle, sahneden söyleyeceğim yine. Çünkü sahnedeki performansım çok yüksek.

 

Her derdi içine atmaktan Serdar da MS oldu

 

Müzikteki yolculuğuna bakınca zor muydu, keyifli miydi, yıpratıcı mıydı?
Elbette kolay değildi. 14 yaşında uvertür olarak sahneye çıktım. 16 yaşında ilk 45’lik plağımı yaptım. 17 yaşımda MS hastası oldum.

 
Serdar Ortaç da MS hastası oldu.
Serdar da MS hastalığını ömür boyu çekecek. MS geçmiyor.

 
MS hastalığı neden olur?
MS hastalığı, duygu ve düşüncelerin birikmesiyle vücutta sigortanın atmasıdır. Serdar, çok doldu, belli ki hep içine attı. Şarkılarıyla hırpalandı, Ahmet Kaya konusunda hırpalandı, özel hayatındaki hatalarıyla hırpalandı. Bütün bunların bedeli MS hastalığı oldu.

 
Serdar’a, derdi ve kederi içine atma doğru ananın kucağına git, hönküre hönküre utanmadan ağla dedim. Ancak böyle rahatlayabilir. Serdar’ın en önemli ilacı budur.

 

Tereyağı ve kaymağı yüzüme sürerim

 

Şarkısında “Rastık çekerek Mahmure” diyen Nükhet Duru’nun güzellik sırları ve formda kalma metodları her zaman merak edildi.
Bence güzel olmak isteyen önce yüreğini temiz tutsun. Yüreği pis olanın yüzü de pis olur. Ben yeşili o kadar severim ki, çimeni ver çimen yerim. Daha önce kuzu muydum acaba (gülüyor). Meyveyi sebzeyi mevsiminde yemeli. Bunun dışında, kutulanan ve poşetlenen yiyeceklerle içeceklerden uzak dururum. Yüzüme tereyağı ve kaymak sürerim. Balla karıştırıp maske yaparım. Yüzümü, erkek traş köpüğü ve fırçasıyla temizlerim. O gözenekleri başka türlü temizlemek mümkün değildir.

 

RÖPORTAJ: Yüksel ŞENGÜL

 

Son Dakika Haberleri